1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Често мокрење

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mia.MGK, 15 мај 2016.

  1. Mia.MGK

    Mia.MGK Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    Помош феминки дали ви се има случено ? Се чувствувам како да ми се моча цело време и ќе одам до вц и една капка мочам и така повеќе пати во денот и откако ке се измочам се осеќам како пак да ми се моча ? Отворив нова тема бидејќи не најдов ваква слична
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mia.MGK

    Mia.MGK Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
  3. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Ова е знак на уринарна инфекција. Т.е симптом. Не мора да значи.
    Јас сум имала ваква уринарна инфекција, и постојано имав чувство дека ми се мокри, и дури од што постојано напнував да мокрам и крв ми течеше.
    Би ти препорачала да си одиш на доктор, ќе те пуштат на испитување мокрача и крв и ако треба ќе си попиеш антибиотици и готово.
     
  4. Mia.MGK

    Mia.MGK Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    Благодарам за одговорот ,а резултатите одма ги даваат или ?
     
  5. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Зависи каде ќе ги правиш. Во Битола ваквите испитувања се прават на трудова медицина и не се сеќавам точно ама мислам дека се чекаше неколку дена.
    Често се чека да добијат реагенси... Ама ако не си од Битола или ако евентуално одиш на приватно сигурно побрзо ќе ги добиеш.
    Оди кај матичен ќе ти кажи.
     
  6. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Уринарна инфекција ти е, не е страшно се лекува. И јас сум имала ваков проблем.
     
  7. Mia.MGK

    Mia.MGK Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    И за колку време ви помина ,бидејќи јас кога ќе се сетам може цел месец ми е вака ама дури сега ми текна дека може и нешто ми е ..
     
  8. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Од како ги допив антибиотиците помина. Пази се од ладно бидејќи ако ти студи уште полошо ќе ти биде.
     
    На Kamelija 95 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Уринарна инфекција, увин чај,чај од брусница и ако те мачи мн и имаш болки и сл можиш и урифар ќесички мене тие ми помогнаа многу.
     
    На marijaleon му/ѝ се допаѓа ова.
  10. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Увин чај ИЛИ брусница, не двете заедно.
    Пробај неколку дена со чај, ако не се подобри, испитај мокрача.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    @Mia.MGK
    Подобра ли си Миа, до каде е работава? Како и да е, земи од увиниот, многу помага, уште истиот ден ќе ти биде подобро. После пиј го неколку дена наместо вода, (покрај другата терапија која ти ја дале или ќе ти ја дадат) знам дека е грд и горчлив ама издржи, и во полоши ситуации се препорачува и многу помага, а го имам проверено и лично на мене :)
     
  12. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    А зошто не заедно? Јас па наизменично ги пиев кога имав проблем со бубрези. :tmi:
     
  13. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со Сандра, дека се работи без сомнение за уринарна инфекција, ќе се осудам да кажам дека поконкретно се работи за благо задебелена бешика како последица на лесна уринарна инфекција. Велам лесна, затоа што во потешки случаи доведува до јаки болки грчеви, страшно печње при мокрење и чувство дека мокрачата ве гори кога поминува по уринарниот тракт.
    Дијагностиката за овој тип на болести се прави со земање на мокрача каде се утврдува дали се работи за бактерија или обично воспаление а потоа ЕХО на бешика, бубрези кои ќе покажат дали се работи за мало воспаление или за нешто посериозно.
    Антипбиотик кој е доста ефикасен во санирањето на овој тип на инфекции е ЦИТЕРАЛ таблети. Во твојов случај мисла дека ќе помогне чај од брусница 3 пати на ден или увин чај кој е позастарена метода.
    Мој совет е како особа која поминала неколку пати низ тој пекол е Брусницата, малку е поскапа но доста ефективна.
    Исто така не е на одмет да внимаваш со тоалетот и да не го користиш многу често туку да се одмиваш затоа што тој стои на отворено постојано и е подложен на разни влијанија и допирање со секави раце.
    Нема потреба за паника, внимавај на облекувањето затоа што може и од настинка да дојде до воспалителен процес.
    Никако немој да ги слушаш оние совети да ставаш топли цгли или шишиња, крпи кои најчесто ни ги даваат а се тотално погрешни и кои може да доведат до уште полоша ситуација.
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mia.MGK

    Mia.MGK Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    Ќе одам утре да проверам крв и мокрача ,морав да закажам прво и многу ми е страв да не ми е нешто страшно инаку земав увин чај ама мислам дека исто ми е :(
     
  15. Mia.MGK

    Mia.MGK Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    Јас кога одам во вц не ме пече само што имам често мокрење по една капка а мислам ми се моча којзнае колку и денес кога се избришав имав мнг мала точка крв и затоа сум многу исплашена се надевам дека се ќе биде во ред
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Каков чај користиш од брусница.Оној во филтер кесички или сушена бруснца.Зошто скап 70-80 денари се, или за други мислиш.
     
  17. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Најдобар е оној рефус без филтер што се става со лажичла. Знам дека е скап затоа и реков. Значи никако да не се прави грешка како поевтина варијанта да се купува само брусница, туку чај од брусница во кој има и некои други билки кои во комбинација со брусницата даваат одлична формила за воспалителни процеси.
    Не е штетно да се пие поцеќе пати на ден, но поради тоа што е скап добро би било и 2-3 пати. Посебно ќе нагласам дека е важно да се испие вечерната доза.
     
    На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    http://www.alkaloid.com.mk/content/Proizvodi/good-nature-caj-brusnica-60posto.jpg овој е 78 денари 100 гр. за овој ли мислиш.Колку е препорачано да се пие во текот на денот, посебно вечерната доза ?
     
  19. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    На Mia.MGK му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mia.MGK

    Mia.MGK Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    Феминки да ве известам денес бев да ми зимаат крв и мокрача во систина и си почекав и за 1 час точно ми беа готови резултатите ,докторката ми рече дека сум имала бактерија во мокрачата и да пијам многу чај по 2 литра дневно и антибиотик ми препиша а крвната слика ми е супер ,се надевам ќе ми помине што поскоро бидејќи неможам веќе да издржам.
     
    На Cecko85 и izabela nilsen им се допаѓа ова.