1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Четириесеткатници во Скопје, ДА или НЕ?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од LaChiquita, 20 октомври 2011.

 1. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  461
  Многу се исфрустрирав кога прочитав за новите четири четириесеткатници. :@

  „Како ќе изгледаат првите облакодери во населбата Аеродром кои се градат на локалитетот Бисер на булеварот Србија, во близина на бензинската пумпа "Макпетрол"? Инвеститорот, турскиот холдинг "Чевахир" ги објави фотографиите со изгледот на четирите четириесеткатници од станбениот комплекс ќе содржи и објекти за мали комерцијални и деловни намени, трговски центар, спортски терен и 7.000 паркинг места, од кои 3.200 ќе бидат за потребите на висококатниците.
  Турскиот инвеститор се обврза градбите да ги заврши до 2017 година.“

  [​IMG]
  [​IMG]

  Ок, јас сум ЗА за инвестиции од областа на градежништвото, ама добро бе, што направија од Скопје?? Кај и да погледнеш зграда, ко печурки после дожд никнуваат :D

  Изградба на овие 4 висококатници ја оправдувам од 3 причини:
  -ќе доведе до пад на цената на m2, аман веќе со астрономскиве цени! :(
  -заедно со изградба на Првомајска ќе придонесе за поголема урбанизација во делот накај Драчево.
  -конечно ќе имаме и во Скопје нешто големо.
  Меѓутоа, ме мачи тоа што упорно се инвестира во СКопје.
  Не знам дали некаде во Стратегијата на град Скопје, една од целите им е Скопје да стане 2/3 од Македонија??? :o :o :o

  Што мислите вие?
  Дали ви се допаѓа овој комплекс и дали воопшто Ви се допаѓа замислата дека таму ќе биде ко мравјалник :^)
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Скопје последниве години значително се зголемува и по големина и по населеност, па и со и без облакодери ќе биде мравјалник :D
  Не знам зашто некому би сметало да има облакодери, мене не ми се грди, напротив асоцираат на голем и убав град.
  Комплексов лично ми се допаѓа, подобро еден ваков облакодер, отколку 3 шесткатници со розева фасада :)
   
 3. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Мене баш ми се супер. Скопје и сега е супер, нели, јас се заљубив троа, ама кога ќе ги изградат овие чудесииве... У лала! :D Одвај чекам да ги видам. Па кога ќе се кадросам таму горе, па па па. :rofl:

  А пренаселеноста во Скопје е скроз друг проблем и друга тема. Не се криви луѓето што најголем дел од понудите за работа се баш овде.
   
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Тука пожар гасење нема, со овие противпожарни возила со шмрк од 5 метри само трева може да полеваат. Немаме ни хилихоптер ни некој посовремен противпожарен систем.
  Освен тоа ние сме активно тектонско подрачје, не знам колку е паметно да се градат 40 катници.
  А лично мене не ми се допаѓаат, горда сум што Скопје нема толку високи градби, овие објекти го дехуманизираат животот, јас сакам зградичка, паркче , комшии...маалски живот.
  Страшно и меланхолично ми изгледаат овие високи градби.
  Јас гласам со НЕ !
   
  На Bitter-Sweet, Annath, ana-banana и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Мене ми е најинтересен моментот кога се кажува главниот аргумент зошто некој не сака да живее на 15+ кат.
  "Аааааа, а прозор што нема да можам да си отворам?" :^)
  :D

  Шала на страна, луфтирање е битна работа, денес знам дека има секакви клими што вртат воздух и демек прочистуваат и јонизатори, прочистувачи на пареа за воздух во облик на јајциња и секакви свемирски чуда, ама прозор си е прозор. Категорично да за прозорот и луфтиранција преку истиот.

  Од една страна сум ЗА, сакам дел од Скопје да заличи на урбана метропола, ми се допаѓа изгледот и ни фали вакво нешто. Плус, можеби цената по метар квадратен ќе биде пониска, да се надеваме барем и секој ќе може да си приушти дом, без да го отплаќа на кредит до 60 и кусур годишна возраст.
  Не сфатив - дали изведувачот ќе биде турската компанија? Ако е така, во добри раце сме, последните градби кои никнуваат мејд бај градежни претпријатија од Македонија, се крајно фушерајски и неквалитетно изработени.

  Од друга страна ќе биде навистина гунгула, баш мравјалник, а не сум фан на гужваници.
  Интересно е како во другите делови на светот, последниот кат е најскап и резервиран за vip и богаташи, а кај нас сите гледаат накриво и сожалувачки, ако им кажеш дека живееш на поткровје. :D

  Можеби со градбата на четириесеткатнициве ќе се урнат некои стереотипи и резерви кои ги имаме за вакви високи градби, па гласам ЗА.
   
 6. Mini-Mouse

  Mini-Mouse Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.439
  Пол:
  Женски
  Вака не изгледа лошо, но мислам дека локацијата им е утка. Не знам колку е паметно таму да се градат вакви облакодери. Тотално запустен е тој дел.Инаку сум ЗА, зошто и ние да немаме ваков комлекс, чим градат се' и сешто, а се буневме на почетокот, така и ова ќе се прифати со тек на време. Секое чудо за 3 дена!

  А и едно не ми е јасно :^) најгорните катови ќе бидат станови за живеење или .. ?! Не знам кој би купил таму стан :?:
  Јас НИКОГАШ! Се плашам од 5ти кат да погледнам надоле па камоли од 30ти,40ти... no way :!:

  Па и уште лифт да се расипе ќе биде интересно.
   
 7. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  15.988
  Пол:
  Женски
  А четириесеткатнициве + земјотрес?
  Тресе ми се лада.

  Абе убави се, не да не. Ама навистина бре, се` вложија во Скопје и го пренатрупаа. Веќе и естетика и се` ке се изгуби.
  Не да се бунам за другите градови де, ама може и во нив да се инвестира...или во здравството, социјалното, образованието итн.
  Народов цигли нема да јаде... |(
   
  На Peperutka90 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.029
  Допаѓања:
  25.020
  ДА

  После да има нова мода МАМО МАМО ! , СЕ СЛИКАВ ЗА НА ФАЦЕБУК ОД 40 КАТ :!:

  и
  НЕ
  бидејки Скопје е тресно подрачје , а високи згради нетреба да се градат на такви подрачја :!:
   
  На Pelikuna и Phyramide им се допаѓа ова.
 9. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  Ха! Кога ќе здрма некој поголем рихтер ќе ги прашам. :wasntme: Не друго, ќе штрчи ептен. Па после ќе треба да заредат уште неколку ...
  Може си фантазираат и Њу Јорк да го пресликаат овде ... :?:
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 10. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  Ако навистина се изградат тогаш и цените на становите ќе опаднат. Вака ем на простор се штеди ем убаво ке изгледа градот, ке наликува на некој американски град :lol:
   
 11. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Ќе изгледа како скопската котлина да има boner.
   
  На Hipster, faye и Yipman2 им се допаѓа ова.
 12. mon4i91

  mon4i91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  101
  хаххахаа после спајдермен после здрадата на мтв ке има каде да скокне....хахаххаха
   
 13. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  461
  НА некои вести вчера слушнав дека во просек по 350 домаќинства ќе има во секој облакодер.
  350 х 4 =1400
  1400 х 4 = 5600 :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: јееееее сите ќе бидат сардинчиња!
  Ќе снема воздух на метар квадратен :lol:
   
 14. StarBwoyy

  StarBwoyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  98
  Едно е дали е убаво или не е убаво,дали ке го промени ликот на Скопје или не ама еден многу битен момент за Скопјани се изоставува,а тоа е специфичната конфигурација на теренот во Скопје,тоа дека е трусно подрачје,и земјиштето толку се има изменето во земјотресот во 1963 што на неколку километри под земја на потег од Драчево од Карпош се создале толку големи пукнатини или дупки кои се со големина до еден километар,односно воздушни пештери што ако има не дај боже поголем земјотрес ке пропаднеме со се висококатници во земја :^) :)
   
 15. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  Настрана од тоа што сите сакаме, нели, да се чувствуваме како Њујоркчани (вака би му дошло :?: ), настрана од тоа што сме трусно подрачје, настрана тоа што две противпожарни коли со по 5 метра црево поседува градов, настрана од многу други ,,-,, фактори кои во недоглед човек може да ги набројува во врска со оваа ,,виард ајдиа,, јас би се зафатила за оној кој го потенцираат како еден од ,,+,, факторите.
  Имено, ќе се заштеди простор??? Ар ју сириуз гајс?
  Добро како го замислувате тоа, таа заштеда на простор?
  Тие луѓе воопшто нема да се симнат од зградите?
  А автомобили плус, паркинг места, работни места, хаос, гужва...
  Добро, не мислите дека во Скопје веќе е пренатрупани и без 100-катници? Само јас ли насабајле кога одам на работа, гледам дека Скопје е веќе дојдено до степен на хаос, баш хаос, од кој не може да се функционира нормално.
  Паркинг? :^) Нема шанси да најдеш, сакаш да си платиш, ама не можеш да најдеш место бре.
  30 мин. до работа, тргни - застани. Гужва, гужва, гужва. Не дај боже да имаш работа од 7-9 часот, или нели од 3.30 до 17.30. Остана по улицине, ќе изгниеш во кола, гладен и изморен, задолжително доцниш.
  Премногу е, реално е премногу.
  Со ризик, да бидам осудена од многу тука, ама јас ќе си кажам, јас мислам цената на становите треба да биде уште поголема, нека се средуваат малку перифериите, нека се изградат таму хоти-хот населби, или какви и да се, нека бидат со многу пристапна цена, да луѓето малце го олабават центарот.
  Центрат во сите метрополи е за функционирање, за функционирање, слободно, со ред, да си ги завршиш работите по институциите кои се стационирани во истиот.
  Ова што се случува кај нас не е нормално. Уште 40-катници? Намалување на цената на становите? ОМГ, е дури тогаш нема да има Македонија, ќе има само едно пренатрупано Скопјенце, нацицкано, прљаво и нефункционално, налик некој мизерен кинески кварт, ор ватевер.
  ГОЛЕМО НЕ, за 40-катниците!
   
  На Lacrimosa, SunFlower94, JuLleE и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.863
  Допаѓања:
  198.120
  Пол:
  Женски
  И јас велам НЕ! Наместо да се инвестира и гради во останатите градови во државава, уште толку ќе се пренатрупа Скопје. Јас да можам, би си отишла од тука, ама навистина. Гужвата, пренатрупаноста во градов е преголема. Не се дише, не се живее тука, не дај Боже да треба да завршиш нешто - цел ден ќе ти отиде во неповрат.
  Настрана тоа што сме трусно подрачје, тоа е најмал проблем, најголем проблем е пренаселеноста.
  И после ќе се чудам зошто Грциве сакаат да се викаме Скопје :x
   
 17. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  Е уште тоа ли им фали? Па да немаат скопјани кај да се разминат. Наместо да мислат само на Скопје, нека помислат малце и на периферијата во која нема ни патишта, а не па 40 катници. Парите место во згради зошто не се вложат во здраството кое ни е мизерно? Образованието исто. Де малце фрлете им вода на нашиве политичари и разбудете ги дека не е само Скопје.
  И плус не размислуваат дека е тектонско подрачје Скопје? Еден земјотрес и отидоа сите тие згради. И ако има некои во тие станови? Колку жртви ќе има? Воопшто не се размислува, важно е само да се удираат по гради дека они модернизирале, граделе и не знам уште што.
  НЕ за четириесеткатници во Скопје!

  Зградите се убави, изгледаат светски, но не се за нашето поднебје!
   
 18. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  ^Квин, ова е турска компанија која сака да оствари профит, неа ама ич не ја интересира дали се изградени патиштата на периферија ;)
   
 19. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Добро каде ќе градат облакодери на друго место?
  Во Ресен?

  И овие не ги гради државата, туку странска компанија. Секоја инвестиција од светски карактер е добредојдена, зошто да не.
  Ти доаѓа тебе претставник од тешка компанија и ти вика сакам да инвестирам тука и тука, сакам да направам ова и она, воедно ќе си ја рекламирам фирмата,ама ќе допринесам и за вашиот град.
  Ти што ќе му речиш, "извини дечко ние немаме патишта, ако сакаш напрај ни прво патишта, па после прави што сакаш"?

  Ова е проект на компанија, државата го одобрува и тоа е се.

  Сега мое лично мислење, јас искрено се надевав дека Бинјапи холдинг ќе се инвеститорите,затоа што мислам дека пред се имаат углед тука во Македонија,а и сите цело време ќе кружевме околу градилиште со надеж дека ќе го сретниме Онур.

  Зградиве се прекрасни, проектов е прекрасен.
  Некои работи треба да се искоренат,а тоа со урбаната мафија од македонски инвеститори ја има насекаде и тоа не се искоренува, но за ваков проект треба муда богами.
  Се надевам дека ќе е успешен,затоа што за прв пат ќе заличиме на европска земја,а не јужно-африканска.
   
 20. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  461
  Баш тоа и мене ме чуди :?:
  Дека целиот овој проект е странска инвестиција. Па добро, кога се прави проект, зарем не се прават претходни истражувања во однос на местото каде треба да се гради, за самата почва, па тектонските појави на областа... :?: :?: и уште милион такви работи кои треба претходно да бидат испитани.
  Ама тоа е, за една инвестиција потребна е одржливост, а како што тргнало само во главниот ни град ќе може една странска фирма да има одржливост на капиталот. :(