1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Четириесеткатници во Скопје, ДА или НЕ?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од LaChiquita, 20 октомври 2011.

  1. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Aма сте се фатиле за тие земјотреси, како само кај нас да се чести и како само кај нас да има високи згради.
    Има инженери кои мислат на тоа, ги прават зградите потешки и многу други методи.Божем петкатниците што никнуваат секој ден се ултра сигурни кога станува збор за земјотреси.Сигурна сум дека оваа 40катница во тој поглед ќе биде поквалитетна од многу новоградби кај нас.
     
  2. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Не верувам дека на некој му се исплаќа да потроши материјал за џабе, без претходно да оцени какво е подрачјето каде што ќе гради.
    И од каде знаеш дека ништо не е испитано досега?

    Па добро бе луѓе, не гради Столе од Стајковци облакодери.
     
  3. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Зошто да не.Не гледам зошто некој би имал нешто против ваков проект.Па зошто Скопје да не биде како некои други градови.И како тоа сите сакате да одите во Њујорк,Лондон,Париз а имате против изгледот на Скопје да биде барем прилижно блиску до изгледот на тие метрополи.
    Ова е добар почеток,па јас сум за овој проект.
     
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.982
    Допаѓања:
    233.229
    Убав е проектот, не велам не. Точно и дека Скопје е трусно подрачје, ама ајде да се надеваме дека оваа го имаат Турцие во предвид, па и Јапонија е трусно подрачје, а има високи но квалитени згради. Сепак Ќе се сложам со Енца, дека Скопје и онака е пренатрупано, па ако паднат и цените на становите, е дури тогаш не знам што ќе се прави со гужвата.
    И се во Скопје се гради, периферијата умира. Јас сум од мал град, сега живеам во Скопје, и ми смета што тами ниту една зграда не се изградило, градот е невидена беда, а луѓето бегаат од него. Па ќе бегаат кога што и да се гради и прави, се прави во Скопје, со парите од сите нас.
    Точно дека оваа е странска инвистиција и нема врска со државата и дека она каде сака ќе инвестира, и сигурно нема да оди да гради четириесеткатници во град кој изумира, во кој ни патиштата не се средени, а за оваа вината треба да се бара во државата која очигледно заборави дека во Македонија има и други градови, освен Скопје.
    Така Скопјани сега ќе си добиете и четерисеткатници и после да не сум ве слушнала како се жалите дека сте поплавени од провинцијалци :lol: .
     
    На enca.69 и LaChiquita им се допаѓа ова.
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Скопје се гради, особено Новолисиче, и кој се населува: од сите други градови и села!
    Аха и Скопје ќе стане милионски град, ако веќе и не станал! Ајде ако не сите нека се населат у Скопје бе, зашто ни се другите градови, глупости! |( До кога ќе се прави се за Скопје, а ништо за другите градови! :^) Тие не се луѓе не, немаат право на добри улици, семафори и останати сообраќајни знаци! Немаат право на фабрики, кина, театри, никако :fubar: Се во Скопје градете, па нормално дека ќе бегаат, не се глупи кога можат да имаат се, да немаат ни канализација ни пат!
    А тоа дека дека ќе бидат добро изградени, незнам,а исрено чисто се сомневам.
    Сите ама скоро сите нови сгради се многу полошо изградени од постарите! Што ако во населба пролет зградите се од пред 45 или така нешто, кога го имаат издржано најјакиот земјотрес во 63. Порано имало поголем квалитет во изградените згради, сега се гради многу, ама со ефтини материјали, а се има гооолем приход и ќар! :!:
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Не велете што сте се фатиле за земјотресите, тоа е еден од најважните моменти. Најгорните катови ке реагираат и на силен ветер не па на земјотрес. Сигурна сум дека Турците или веке кој е инвеститор го земале овој факт во предвид, и сигурна сум дека статичарите пресметале конструкција, но дали ке биде изведено така кај нас? Кај нас се краде на матријал, се става послаб квалитет за да излезе профитот поголем на крај итн. На 40 ката наместо Ф12 ке стави Ф10 арамтура, ке ќари тони железо а тие што ке живеат во објектите горнион нека ги чува. Ке кажам да за 40катници во Скопје или било кој друг град во Македонија но и матријалите и инжинерите, посебно за надзорот да ги донесат од Турција, бидејки ние немаме ментален и физички капацитет за вакви проекти.

    Јапонците ги тресат земјотреси 24/7 но секоја зграда во Јапан има сеизмичка изолација (темелите се поставаат на лагери кои при земјотрес ги превземаат вибрациите). Ке се сложите дека сме далеку од ваква технологија на градење, која за 40 ката во трусно подрачје мислам дека е повеке од потребна...

    http://www.youtube.com/watch?v=vtT9dN1g770&feature=player_embedded

    http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=Fw7aQwMmBNM
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  7. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Кратко и јасно - да!
    Само на место на кое одговара и да ги задоволува сите стандарди, нормално. :)
     
  8. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Па нека градат бе не ми смета ....
     
  9. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    најмногу се изнасмеав на коментарите за земјотресите за нашето тектонско подрајче. :D
    па луѓе никој не е будала да фрли толку пари за со еден земјотрес се тоа да падне у вода, прогуглајте малце и научете за амортизацијата и за тоа до кој степен на земјотрес можат да издржат ваквите згради и просто ке се зачудите кога ке сфатите дека вашиот дом е понебезбеден од облакодерите. :)

    а вие шо гугукате за тоа еиииии само у ск се инвестирало може сте у право али у погрешна тема кукате, затоа што не инвестира владата а нит може да нареди да се прават на друго место. уствари нит има логика да се прават у друг град.
    замислете на пр. прават 4 облакодери у кичево :o и што ке се деси? сите жители ке ги собере у облакодерите чак и ке има фазла :D
    а една пишала па дека ок е проектот ама локацијата не ја бивало не била развиена. епа мила моја коа би знаела дека рио де жанеиро е напревен у сред прашума каде имало само домородци и зашто од анкара направија турците главен град ке ја знаеше и поентата на овој проект зашто на таа локација се гради :)
     
    На Hipica, Trendafilka и femina90 им се допаѓа ова.
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Да од естецки изглед,убаво уредено,редно емалце со новитети во архитектурава во Скопје(Македонија)
    Не од причина што Скопје е трусно подрачје, но пак мислам дека не се ваљда толку будали да не го средат и направат квалитетно по прописи.Така да сепак би рекла ДА и браво за идеата.
     
  11. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    уффф мора да се поправам не рио де жанеиро туку бразилија е направен у сред прашуми и е прогласен за главен град на бразил со цел да се развие и тоа подрајче истото го напраил и Ататурк коа ја напраил анкара главен град бидеејќи делот на турција што е во азија бил мн неразвиен итн и јбг се здркав и ми текна дур коа излегов што всушност пишав :lol:
    што се однесува на темата би кажал ДА ДА ДА се согласувам со проектот
    па подобро овакви 4 големи отколку катаљрда мали згради со што повеќе би се стеснувало скопје ;)
     
  12. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Ауууу,НЕ,јас сум за големо НЕ,може некој има страф од возење со лифт (како мене) и како ќе си оди бре до последен спрат? или како ќе го преживее долгото,макотрпното,страдалното,вековното возење со лифт до 40 спрат..НЕ,НЕ и НЕ !
     
  13. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Зошто да не... Посебно доколку се продаваат со пристапна цена за квадрат, што би овозможило на многумина да си купат стан, да си отворат нови хоризонти во животот, да..
    А и цело Скопје можеби ке е на дланка од највисокиот кат :D
     
  14. ripkata

    ripkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    68
    Cia сигурно ти во лифт нема да бидеш сама .. некои луѓе неможат до 4ти спрат да се качат пешки така да ...секогаш ќе имаш друштво во лифт...Мене ми е како ќе се договорат луѓено за плаќање на лифтот? Ќе го плаќаат сите што го користат или како ? На некој можеби не му треба лифт и сам си се качува да речиме на 9ти спрат??м?
     
    На CIA му/ѝ се допаѓа ова.
  15. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Па ДА ,НО.... секоја работа има негативни и позитивни страни :^)
     
  16. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Интересни ми се на сликите. Гледам и дрвца ќе садат на места дека штрчат зградите, ова ептен по Сингапурски модел, па да не се пожали после некој дека нема зеленило :D
    Мислам дека не се баш вистинскиот модел за станови, туку повеќе ќе одговараат како канцелариски простор(не знам само за пушач на работа на 20+ спрат како би му одговарало), ама ако кажи-речи само тоа е на понуда за нов станбен простор тогаш ќе се најдат и муштерии, народ треба да живее негде. Нека градат.
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Лани цел месец бев во Сингапур, и да знаеш дека кога и да погледнам во темава сликите, на Сингапур ме потсеќа :)