Четка за исправување коса

Дискусија во 'Коса' започната од s&s, 18 јануари 2017.

 1. s&s

  s&s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2015
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Дали некоја користела ваква или слична четка за исправување коса и дали се добри?
  Ако има друга ваква тема оваa нека оди в канта :)
   
  На GentleWoman му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Samomarija.056

  Samomarija.056 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2016
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  Не сум користела така да незнам :D
   
 3. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.117
  Допаѓања:
  29.716
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам и презадоволна сум, иако јас лично многу ретко ја користам оти не се бендисувам со права коса, мајка ми ја користи, за пет минути средена и е косата
   
  На mssuniquee и s&s им се допаѓа ова.
 4. s&s

  s&s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2015
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Оваа истава? :)
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 5. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.117
  Допаѓања:
  29.716
  Пол:
  Женски
  Истата е ја порачав од фб akcija.mk цената со вклучена достава е 1.100денари :)
   
  На s&s му/ѝ се допаѓа ова.
 6. s&s

  s&s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2015
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Фала многу :)
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 7. V.odolija

  V.odolija Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2014
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  14.752
  Стварно е добра за исправање? Јас сум многу скептична.Некако ми е премногу лесно.
  Има една и од топ шоп мислам дека рекламираат.
  Па ајде кажете повеќе искуства :)
   
  На s&s му/ѝ се допаѓа ова.
 8. GentleWoman

  GentleWoman Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2016
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека малку зависи и од косата. Ако имате не многу виткана и поретка коса можеби лесно ќе ја исправите со оваа четка, ама на побујна коса не верувам дека ќе има толку добар ефект :/
   
  На s&s му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  26.174
  Пол:
  Женски
  Jas ja zemav taa od topshop i od koga ja kupiv samo nea ja koristam :) I mojata prirodno e vitkana pa za 5minuti ja sreduvam cela,dodeka svekrva mi ima mnogu bujna kosa kaj nea potesko ide,i go nema toj efekt.
   
  На s&s, elimkd и GentleWoman им се допаѓа ова.
 10. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.117
  Допаѓања:
  29.716
  Пол:
  Женски
  Ете следно ветувам ќе ви пратам слика од пред и потоа од мајка ми :)
   
  На V.odolija и GentleWoman им се допаѓа ова.
 11. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.924
  Допаѓања:
  6.369
  Пол:
  Женски
  Mene I ne mi izgleda lesno devojki sepak kosata treba da ja vmettnuvas vo cetkata pramen po pramen,imam presa I ne go gledam brzoto ispravuvanje na ova cetka iskeno,samo sto mi izgleda poprakticna od klasicnata presa neznam,takov vpecatok imam...
   
  На s&s му/ѝ се допаѓа ова.
 12. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.117
  Допаѓања:
  29.716
  Пол:
  Женски
  Еве и од мене, лево сликата е моја природна, а десно исправена со четката, ко фенирана мене ми доаѓа:)
  IMG_5351.JPG IMG_5349.JPG
   
  Последна измена: 31 јануари 2017
  На Espadrila и s&s им се допаѓа ова.
 13. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.924
  Допаѓања:
  6.369
  Пол:
  Женски
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 14. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.117
  Допаѓања:
  29.716
  Пол:
  Женски
  Благодарам, за отприлика 10 минути, предходно убаво ќе ја исчешлам и поминувам со четката :)
   
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.197
  Допаѓања:
  74.715
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам оваа, купена ми е од странство за околу 40e. Многу сум задоволна од ефектот, дури не памтам кога последен пат имам употребено преса за исправање на косата. :)
  Лошото кај пресите за коса е тоа што премногу ми ја прават косата сплескана и делува како пластови, а со четкава е толку природна, како фенирана на фризер.
  И вистина е дека нема да ви требаат повеќе од 5 минути за да се средите, многу е практична.
  [​IMG]
   
  На s&s, mssuniquee, koritsaki и 3 други им се допаѓа ова.
 16. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.819
  Допаѓања:
  7.695
  Четка за исправување на косата имате ли користено ?

  Aj aко може да ми пратиш линк да видам која ја користиш? Не ми ја отвара погоре сликата.
   
  Последна измена од модератор: 14 април 2017
 17. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.117
  Допаѓања:
  29.716
  Пол:
  Женски
  https://m.facebook.com/akcija.com.mk/
   
 18. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.597
  Допаѓања:
  15.158
  Пол:
  Женски
  Во саботата ја порачав четката на Carrѐs од АлфаЛаб, и ми ја испорачаа во вторникот. Ја имам користено до сега 2 пати, и можам да кажам дека на мене ми врши одлична работа. Бидејќи косата ми е виткана, па кога ќе поминам со чешел локните ми се растураат и станува брановидна и не личи на ништо, секогаш морам да ја пеглам доколку сакам да ја носам пуштена. Косата ми е до под рамења, здрава и густа, но имам тенко влакно и е многу мека т.е. не може никаква фризура да стои долго време. Претходно единствено решение ми беше пеглата за коса, на секое миење следуваше пеглање со што косата стана како слама. Па по година и пол пауза и обновување на косата, решив да го земам исправувачот.

  Косата успеав да ја средам за 5-10мин. Првиот пат пробав на 180 степени, затоа што главен проблем ми е волуменот на мене, и резултатот не беше лош. Се додека не излегов надвор и не заврна дожд. Косата штрокна на влажниот воздух. А сабајле поминав на 210 степени, и е подобро, ма да и денес врнеше. Значи не се добива некој јо-јо ефект, и далеку дека се постигнува ефектот како со пегла, но сепак косата е права и не е разлетана на сите страни. Сепак не би ја препорачала на некој со кадрици. Останува да пробам на 230 степени кој ефект ќе се добие, па според тоа и да одлучам која температура е идеална за косава.
  Посакуваната температурата се постигнува за 3-5 мин., зависи дали треба да достигне помала или поголема степенажа. И пред да се помине косата, мора убаво да загрее, во спротивно треба еден прамен да се помине повеќе пати, ианку едно до две поминувања се доволни.

  Јас сум задоволна и веќе исправвачот ми е секојдневие.
  Еве линк ако сака некој да погледне: https://alfalab.mk/carres-hair
   
 19. TheLadyS

  TheLadyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  Дали може да се користи на водена коса ?
   
 20. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.617
  Допаѓања:
  11.641
  Пол:
  Женски
  Кај да најдам некоја поквалитетна четка за исправање? Или и поефтиниве бркаат работа?