1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чешање во интимната област

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од newring86, 20 февруари 2010.

 1. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  878
  Девојки, ве молам за совет :?
  Од вчера чувствувам чешање во интимниот дел (вагината), кое на моменти е неподносливо. До сега не сум имала никакви вагнинални инфекции па вчера цело време се надевав дека со туширање ке ми помине дека можеби ми е од сапун или купка или...незнам ни ја што више. Но не поминува-еве будна сум од 6.30, едвај дочекав да биде 8 да се јавам на гинеколог-ама ке морам да почекам до понеделник пошто не работи :?

  ВЕ МОЛАМ ЗА СОВЕТ-да чекам ли до понеделник и што да правам у мегувреме или да барам некој друг гинеколог?? Што советувате? Некое искуство...
  Поздрав и Ви благодарам.
   
 2. Pepelashka

  Pepelashka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  12
  По мое мислење најверојатно е кандида. Можеш да се измиеш со чај од камилица или пак купи си Канестен маст и мачкај се до понеделник а понатаму ќе ти каже гинекологот што и како :)
   
 3. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  11
  Nemoj da panicis ne e tolku strasno toa e KANDIDA i ne e opasna ama sepak najubavo e da si otides na ginekolog,a inace sekoe sabajle i navecer mij se so caj od kamilica vo koj ke stavis edno lazice soda nikako so sapun i so kupka dodeka ne ti pomine i kupisi kanesten mast vaginalen i canesten mast za nadvoresna upotreba mene koga mi se sluci istoto ginekologot mi gi prepisa tie dve raboti i mi kaza za cajot so kamilica mi pomna za dva dena.Pozzz i bez panika!!!!! ;)
   
 4. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  878
  Фала ви девојки нај нај најискрено :up:
   
 5. Andzela

  Andzela Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  ne mora da znaci deka e kandida takvo ncesanje ima i perd izleguvanje na kondilomi:( od iskustvo:( ne mackaj so nisto samo mij se i odi sto poskoro na ginekolog pozdrav
   
 6. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  878
  кандиломи а...? :worried:hock: ова ке ми биде долг викеееенд..... :?
   
 7. Andzela

  Andzela Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  ne mora da znaci no da znaes deka toa e edna od moznostite..jas imav takvo grozno cesanje iposle 2 dena mi iskocija:( zatoa ne mackaj nisto dodeka ne ides na ginekolog samo mij se so mlaka mvoda i kamilica...
   
 8. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  878
  сега читам на интернет и има доста материјал за филмање што би можело да биде....а кажи ми-некоја физички видлива промена имаше? ... ?
   
 9. Andzela

  Andzela Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  pa imase crvenilo i posle toa pocnaa da iskacaat bas kaj otvorot kaj vaginata i vnatre...
   
 10. Andzela

  Andzela Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  zatoa moe mislenje e da ne mackas so nisto dodeka ne otides na ginekolog...a imas pecenje koga mokris?
   
 11. ivani

  ivani Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  7
  CANDIDA e najverojatno vo prasanje taka da bez panika zatoa sto to a go ima sekoja vtora devojka ,odnosno e nositel zavisi kaj koja se aktivira.Poradi faktot sto denes ne rabotat(malku cudno duri)moras da se pregledas najbrzo sto mozes.Do tohash canesten ili kansen ,no ne se preporacuvaat da se zemaat bez kosultacija so doktor.Probaj so topla rakija,stavi na vloska ...ili pak belo vino,Izbegnuvaj da se mies so sapun ili gel za tusiranje toa moze da ti dodade dopolnitelno cesanje.Mozes i da kupis vaginaleti koi se na prirodna baza od kantarion tie se dosta dobri a i moze i se preporacuvaat da s ekoristat 1-2 godisno.
   
 12. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  878
  Не...не ме пече...
  Фала Ивана на мислењето. а за работното време на мојот гинеколог не ми збори-уште се нервирам како може да не работи во сабота беее.... :twisted: а не ми се иде кај друг пошто досега имам отидено само еднаш, и тогаш отидов онака на преглед пошто година дена бев сексуално активна па да се пресрамам и сега неможам кај друг. Почнав со камилица ...а Канестен...еве идам да земам...
   
 13. girl8

  girl8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  5
  Го имав истиот проблем пред 1 месец . Ужасно ме чешеше, не можев да издржам. Пробав со Канестен не ми помогаше. Ми помогна чај од камилица и си ставав од детските пудри, и ми помина.
   
  На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456
  можеш да пробаш и со перманган тоа е како црвен прав се става во вода не е ништо страшно камилицата и перманганот се препорачуваат и кога немаш ништо а помагаат пробај ако сакаш секако ;) поздрав
   
 15. Alekche

  Alekche Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  4
  а што е тоа????
   
  На anton4e му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Alekche

  Alekche Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  4
  јас имам ужасно печење и чешање вчера бев на гинеколог да ми земат брис,докторката не ми даде ништо да се мачкам ама јас на совет од мајка ми почнав да се мијам со камилица и да се мачкам со кантарион,ама оној домашно правен и верувајте дека одма има промени :D :D :D и мн сум среќна се надевам дека нема да се повтори тоа ужасно чувствоо :? :?
   
 17. Nina13

  Nina13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Нее перманган несмее зошто ако има кондиломи ке си направи многу поголем проблем.. и јас имав такво чешање и бев на гинеколог ми најде кондиломи :( го прашав дали да се мијам со перманган и строго ми забрани.. ги раздразнувал и се претварале во поголеми рани....
   
 18. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  50
  дека сме кај чешање, кога ке се избричам доле веднаш ми се појавува црвенило и мали брунчиња и ме чеша неподносливо не е кандида, кажете некоја крема или било што :roll: :roll:
   
 19. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Колку што разбрав чешањето кај тебе е предизвикано од бричењето, така? Во тој случај не е ништо страшно, немаш некоја инфекција која го предизвикува туку само иритација на надворешниот дел околу интимната зона, претпоставувам од бричењето. Најубаво ти е да си земеш некоја крема со невен - многу успешно ја смирува иритираната кожа. Дури ако имаш дома чај од невен можеш да си свариш и да се премачкаш или да си ставиш облоги. Тоа би требало да го смири црвенилото и чешањето, а и брунчињата да се повлечат. Јас после депилација се мачкам и со витаминската крема на алкалоид бекутан со додаток на невен и воопшто не ми се иритира кожата. Пробај, се надевам ќе ти помогне :)
   
  На anton4e му/ѝ се допаѓа ова.
 20. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  50
  фала нина баш ке пробам па ке видиме дали ке има ефекти инаку не се трпи