1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чешање во интимната област

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од newring86, 20 февруари 2010.

  1. Misticna

    Misticna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ме интересира премногу....пред еден период го имав истиот проблем...се утепав од чешање...не можев да престанам...се молев кога ке престане сево ова...и престана..без ништо...не отидов на гинеколог затоа што ми беше некако незгодно....пред неколку дена бев на испит на крв и урина и во урината ми најдоа бактерија....за која не се знае сеуште која е...дали е можно да се открие ваква бактерија преку урина??....и не знам дали е кандида....Помош!!
     
  2. Harlow

    Harlow Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    105
    Вулвитис - може да биде предизвикан од хемиска надразнетост или хемиска реакција на сапуни или средства за миење.
    За намалување на воспалението поврзано со вулвитисот и инфекцискиот секрет, билно средство за плакнење на вагината може да помогне. Прелиј со една чаша зовриена вода 1-2 лажички невен и остави го да стои 10 до 15 минути. Остави ја течноста да се излади пред да ја употребиш како средство за плакнење на вагината.
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски

    Штом ти нашле бактерија во урина, следен чекор е уринокултура. Така ќе се открие која е бактеријата и следствено, ќе се направи антибиограм за да се види на кој антибиотик реагира, па ќе го пиеш. Исто, убаво е да пиеш чај од брусница и увин чај, чисто за да ти се прочистат мочните патишта. А самата бактерија може да се прошири и на вагината, па и таму да предизвика воспаление, посебно ако ја оставиш долго време нелекувана.
     
  4. zagrizena123

    zagrizena123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    4
    Девојки мене ме чеша таму каде што се влакната на надворешнит дел околу препоните и во средина навнатре не ме чеша воопште и имам како некои ситни црвенила кажете ми что да правам до сега не ми се случувало така а сега веќе неколку ден ме чеша и некогаш е неподносливо а не сум имала исто така никогаш ни инфекции...
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски

    Веројатно ти е изиритирана кожата, што од депилација/брич/крем, што од тесни алишта, што од прашокот за перење, а може и од влошки. Кај мене такво чешање се јавува пред да добијам и кога ќе имам менструација, од влошките, ако не носам тампони. Не е ништо страшно ;)
     
  6. zagrizena123

    zagrizena123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    4
    Ок ти благодарам,но чудно ми беше бидејќи досега не ми се случило...
     
  7. ELT-S

    ELT-S Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Devojki, mi treba pomos. Pred 4 dena, pocna da me cesa dolu okolu otvorot i crveno mi e mestoto. Ne me pece pri mokrenje, nemam belo pranje. Se mackam 3 dena so kanesten. Sto da pravam?????/ POMOOOOOOOS :worried:
    [mod-kirilica:o0ua0b42][/mod-kirilica:o0ua0b42]
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Најверојатно е некоја инфекција. Земи и некоја вагиналета + да си ставиш и за 2-3 дена ќе ти помине
     
  9. dekce

    dekce Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    1
    Го имам и јас иститот проблем со чешањето , ного мислам дека ми е од депилацијата сега сум со менструација дали може да се измијам со камилица , нема да ништо лошо мислам зарем не ? пллссс одговоретее
     
  10. zlatnaa

    zlatnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    56
    Ништо не е страшно, можеш да се измиеш со камилица иако имаш менструација, а по завршување на менструацијата ако сеуште те чеша мачкај се со канестен мастот.поздравв
     
  11. dlikedevil

    dlikedevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    55
    Јас последно време приметив, имам чешање за време и по завршувањето на менструацијата уште 2-3 дена, а потоа ми поминува, најверојатно од жешково и од влошките тие always...можеби не ми одговара тој гелот на нив...
     
  12. A.d.e.l.a

    A.d.e.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    98
    oд влошките ти е дефинитивно . порано и јас така леле кога ке ми текне колку ми беше мачно тоа чешањето . користев влошки со гел итн . но ги исфрлив од употреба. употребувам бони од оние големите со крилца не од танките а при крај на менструацијата исто така бони но оние што се само памук ставен во памучна мрежа - медицински . значи не ставај влошки кои имаат најлон и веднаш ке забележиш разлика
     
  13. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Офф.. Овој месец за време на менструацијата ми се појави чешање на имтимниот дел но само надворешно и еве по една недела сеуште ме чеша а и црвенило има. Се измивам со чај од камилица но ништо. Претпоставувам дека е од влошките, наредниот месец дефинитивно ги менувам, па може и препораки ваши. До сега користев јап и се беше ок но во последно време почнав некои виолета и ете..
     
  14. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39
    користете влошки со памук на пример како feel fine овие со гел не се за летни периоди :D
     
    На Chelsea му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Најверојатно е од влошките, јас сум алергична на гелот од нив, конкретно, кога користев Always влошки како помлада ми се појави, одвај се излекував. Користи памучни влошки, измивај се со раствор на калиум перманганат, земи некој крем од типот на Канестен, поточно советувај се со гинеколог. Јас морав да пијам Флажил и да користам надворешно на вагиналните усни крем Дактарин - на два пати ми се јави (првиот пат немав поим дека ми е од влошките, гинекологот ми кажа), и само тоа ми помогна.
     
    На nedzma му/ѝ се допаѓа ова.
  16. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Се сомневам, т.е. 99% сум сигурна дека имам алергиска реакција од кондоми. Ужасно ме чеша, други симптоми немам. Што треба да превземам?
     
  17. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    мене едно време ме чешаше и беше претеризам веќе и и се јавив на докторката и ми рече да се измијам со сода бикарбона и се измив и крај нема га више :lol:
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Алергична си на латексот од кондомите. Мислам дека во тој случај треба да користите кондоми од други материјали, најчесто на нив пишува latex free. Ама се сомневам дека кај нас има, но во секој случај, не се толку сигурни како овие обичните кондоми. Мислам дека може да се порачаат преку интернет, ама дали вреди до толку? Други начини - да се тестирате и двајцата за СПБ и вируси, па после тоа да применувате други начини на контрацепција.
    А да не си алергична на сперма? :?: И натаму ми оди паметот...
     
  19. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Алергична на сперма?
    Лелеллеее и тоа ли го има :o
     
  20. Lady07

    Lady07 Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    8
    знчи неколку дена више осекам како иритација на вагината а притоа е и сува и ме пцека за време на мочкање Ч)) а исто така и од време на време почнува да ме чеша и чувството е насвистина непријатноо :worried:S