1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чешање во интимната област

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од newring86, 20 февруари 2010.

  1. lil.miss.strow

    lil.miss.strow Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Чешањето на интимната област ми е предизвикано од влошките и премногу пече дури и срамните влакна почнаа да ме болат дали знаете како би можела да го спречам тоа? :worried:
     
  2. anonimna87

    anonimna87 Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    na mene mi dojde menstruacija i sega mi tece nekoi parcinja kafeni dali e mozno dami e od vaginaletkite flazil sto gi stavav da mi e od niv ovoa nikogas mi se nema sluceno pozz
     
  3. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Смени ја марката на влошките и менувај ги почесто.
    Не знам пред колку време си ги користела,ама од таблетите не е .И нормално е да има по некое парче,зашто се лупи ѕидот на матката.Ако е пак во голема количина најдобро е да си отидеш да гинеколог.
     
  4. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Доколку чешањето ти е предизвикано само од употребата на влошки, корисно би било да ги промениш оние кои вообичаено ги употребуваш. Јас би ти ги препорачала Carine Probiotic, на следниов линк можеш да прочиташ нешто околу нив. :) http://www.carineprobiotic.mk/
     
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.803
    Допаѓања:
    17.898
    Ми се појави чешање околу отворот за уринирање и околу отворот на вагината.Почна да ми тече некој бел редок исцедок без мирис.А делот што е меѓу отворот на вагината и аналниот отвор ми е како изгребан,расечен и ме пече.Вчера имав однос и имав болки, а веројатно беа поради расечениот дел. Сега приметив и од двете страни на почетокот на усните исто како расечено/изгребано,по една линија од двете страни. Утре ќе идам на гинеколог,ама не би било лошо ако некоја имала слично искуство да ми каже за што станува збор :worried:
     
  6. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Најверојатно се работи за габична инфекција, но најточно ке ти каже гинекологот. При такви симптоми избегнувај сексуални односи бидејќи вагината повеќе се надразнува и се влошуваат симптомите.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MalaTaa

    MalaTaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    3
    Здраво феминки ми треба вашаа помош, премногу сум исплашена. Денес се бричев кај вакинатаа ии се сецнав малку само користев и ножичка и сега нз од што ми е. Но се плашам дане добијам некоја инфекција пошо и двете не се многуу чисти :/ ПОМОШ!
     
  8. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.843
    Допаѓања:
    34.111
    Пол:
    Женски
    Kako gi pievte flazilot so partnerot?
     
  9. Kristina1995

    Kristina1995 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Pred 2 dena pocna da me cesa mnogu imav i seksualen odnos so sto i partnerot se zarazi. Mislam deka stanuva zbor za kandida. Sega se odmivam so kamilica i se ma4kam so kanesten. No seuste nemam otideno na ginekolog dali ke mi pomine i kakvi posledici ostava? :worried: :(
     
  10. Kristina1995

    Kristina1995 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    OVie denovi trebase da mi dojde i menstruacija no seuste mi nema dali e problem infekcijata ili? :worried: Ve molam kazete dali vi se ima sluceno i vas :worried:
     
  11. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    I jas go imav istiot problem. Mi se sluci nekaden pred mesec (sum imala i odnos) i bas koga ja imav ama epten malce i za krtko vreme mi prestana pa odma mi se pojavi toj problem, pocna da me pece, da me cesha,me shtipe i neznam uste sto ne. Mnogu se isplasiv i majkami mi rece da se mackam so caj od kamilica, mi pomina od toa mi se namali i otokot, no posle nekoja den pak mi se pojavi otok i malce ceshanje. Ovoj mesec dobiv na 7-8mi Mart epten malce (bez ona parcinja,krvovici...bla bla) aj si vikam nekad i taka mi se ima sluceno. Eve vcera pak dobiv ne tolku malce ama ne i tolku mnogu, znaci sredno. Ne e mozno na 20te dena da mi doaga, a mislam deka mi se izramni toa sto go vikaat vo mesec da ti dojde 2 pati.Ne sum bila na ginekolog zasto strav i stram mi e.... Ve molam kazete mi sto mi se slucuva, a kako sto kazav sum imala odnos, se plasam od vakvi stvari (pogotovo koga nekoj ke mi spomne bremenost.... !!!! ) :/
     
    На An3ne му/ѝ се допаѓа ова.
  12. An3ne

    An3ne Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    neznam kako da ve prasam i kako da vi objasnam znaci vaka e na levata strana na intimata od vnatresna strana mi se pojavi eden mal otok ne me cesa ne mi luti samo me pecka kako so igla da me bocka. mi se napravi pred 2 do 3 dena neznam sto da pravam se namackav so krem i nisto ne pokaza. i mnogu mi e stram a nemam hrabrost da odam na ginekolog ako moze odgovor pobrzo. pozz
     
  13. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Чешање на интимниот дел...

    Здраво феминки, би ве замолила за помош доколку некоја од вас знае... Премногу, значи секоја ден имам бело прање и тоа многуу,мењам гаки по 100 пати у ден.Исто така се случува веке се почесто да ме чеша и тоа многуу и веке после некој час ,,чепето,, ке ми отече, мислиш ко касната од осааа..,, :| Што уствари се случува ? Поздрааав
     
  14. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Чешање на интимниот дел...

    Оди си на лекар додека е време, таму најдобро ќе ти кажат.
    Додека отидеш, пробај со одмивање со камилица или да се намачкаш со кантарион. Мене лично ми помага.
     
  15. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Се случува инфекција душо.А каква гинекологот ќе открие.Се чудам како може да трпите да чувствувате нелагода.Да се оди на гинеколог не е ни срамно ни страшно.Оди побрзо,зашто инфекциите ако не се лечат може да искомплицираат некои работи.
     
  16. abc1234

    abc1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    девојки од неодамна ми се појави чешање кај интимата.
    Делот помеѓу вагиналниот и аналниот отвор
    .Најчесто ме чеша наутро или навечер.Почнав на памук да ставам домашен кантарион а прекинав со употреба на сите сапуни и купки.Од што би можело да ме чеша толку многу?
     
  17. dodo

    dodo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    27
    Чешање/сврбеш на интимните делови..

    Здраво,
    Може ова малку смешно да ви изгледа, али немам на кого да се обратам. Студирам во странство и сум скрос сама, а не сакам дома да се јавувам да ги загрижувам.
    Значи пред 2 недели интимните делови почнаа да ме чешаат. Немам никаков сексуален живот и сеуште не сум била интимна со никој, а хигиената ми е на високо ниво. Стварно не знам што да правам и да мислам. Ве молам ако некој може вака да ми помогне или на лекар да се упатувам.
     
  18. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Чешање/сврбеш на интимните делови..

    Дали си пиела некои лекарства во скоро време? Ако си пиела, тогаш ти е нарушена вагиналната флора, а можеби имаш и кандидна.
    Свари си чај од камилица и измиј се долу.
     
  19. Stella.21

    Stella.21 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    2
    Чешање/сврбеш на интимните делови..

    Јас секогаш кога ќе ги отстранам влакненцата доле после неколку часа почнува да ме чеша и ми излегуваат брунчиња ми се појавува црвенило.. а секогаш користам нов жилет.. дали вие откако кје ги отстраните влакненцата ставате или се премачкувате со нешто ? :)
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.753
    Допаѓања:
    32.124
    Пол:
    Женски
    Чешање/сврбеш на интимните делови..

    И на мене ми се случува истото. Се мачкам со крема. Пробај и ти со крема или со пудрата за деца Бекутан.