1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чешање во интимната област

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од newring86, 20 февруари 2010.

  1. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Ete od rucek se smiri jadezot, kupiv vaginaleti od kantarion za sekoj slucaj (na prirodna baza se), inaku od denes pocnuvam da bidam na rezim so mn ovosje i zelencuk, zatoa sto pricinata mozi da e i od jadenje blago i testenini... Pozz
     
  2. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Feminki edno prasanje , ne sum dolgo vreme seksualno aktivna , no imam kafiavo pranje i ponekogas vaginata me cesa , mozno li e da imam nekoja infekcija ? Nikogas ne sum bila na ginekolog , partner sum imala samo dvajca i dolgo dolgo vreme ne sum seksualno aktivna ! Mozno li e da se raboti za nekoja infekcija ? ili vobicaeno e da se ima kafiavo pranje ??
     
  3. Ivaaaaaa92

    Ivaaaaaa92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Probaj so hipermengan ne e skap okolu 54 denari i navistina pomaga
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Каснам со одговоров - ама да, можно е да имаш инфекција. Не мора да имаш којзнае какви симптоми, а кафениот исцедок не е за занемарување. Под итно на гинеколог!
     
  5. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Infekcijata ne e sekogas od sex,edna koleska momentalno ja leci i toa ja zakacila od wc na rab pozz
     
    На M-a-l-e-c-ka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. italymac

    italymac Нов член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ve molam za sovet poslednava nedela imam povremeno cesanje,pred toa se bricev i ne sum go imala toj problem,poslednava nedela se nemam izbriceno i povremeno imam cesenje,odnosi imav pred 4 dena i za prv pat ne mozev da se navlaznam otkako ne sum se izbricila
     
  7. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Исто може и од прашок за перење алишта, од лекови или од сапун.
    На своја рака можам да ви препорачам Канестен крема, или вагиналетки Канестен. Јас сега во бременоста имав секрет појачан со чешање, излудував, зедов на своја рака канестен крема, ама само за надврешна употреба, т.е. не мачкав длабоко од кремата, ама не ми помогна многу, само моментално. Потоа гинекологот ми ги препиша вагиналетките, 3 вагиналетки се иначе во пакувањето, секоја вечер пред спиење ставаш по една, 3 дена така, и поминува. Мислам, мене ми помогна, нема чешање веќе.
     
    На butterfly* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. cukarkoval

    cukarkoval Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    може ли некој да ми пише во инбокс за некое прашање?
     
  9. anilorakkarolina

    anilorakkarolina Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2016
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Dajte sovet sto moze da bide ovaa se raboti za soprugot veke podolg periot ima cesanje okolu i pod testisite bojata na kozata e smeneta bese na kozen mu davaa kanesten,belogen no nisto ne pomaga kazete nekoja mast sto bi mozela da pomogne
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.588
    Пол:
    Женски
    Нека си направи брис
     
  11. Marijna

    Marijna Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, имам еден проблем па би сакала да се консултирам со вас. Веќе неколку месеци ме пече и чеша долу во интимниот дел. Секој ден се туширам, користам гел за интимна нега од авон но и покрај тоа едвај 2 часа да ми биде океј и повторно истото чувство. Исто и на гаќите имам жолти наслага и ептен непријатен мирис, дури ми се повраќа. Сега во моментов имам чудно чувство како да ми тече нешто одвратре, како секрет и ми доаѓа некое ладно чувство. ;( Се сомневам дека е некоја бактериска или габична инфекија. Би одела на гинеколог само не знам како би се одвивал прегледот, малку ми е незгодно. Ако сте имале ваков проблем Ве молам кажете некој совет, нешто што би помогнало па да пробам вака во домашни услови да превенирам.
     
    На Iviy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    На гинеколог мораш да одиш и тоа што е можно побрзо. Прегледот е најнормален и нема апсолутно ништо од што би ти било срам. Најверојатно станува збор за инфекција која мора натаму да се третира.
     
    На Marijna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    21.854
    Пол:
    Женски
    @Marijna ништо не можеш да направиш во домашни услови. Како прво не знаеш ни за што се работи. Мораш да посетиш гинеколог, ќе ти даде тој после упатства што треба да испиташ понатака.
     
    На Marijna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Marijna и јас ќе ти дадам ист совет за на гинеколог, но исто и да го оставиш гелот од авон некое време, да не ти ја иритира и надворешно состојбата. Може и тој не ти одговара. Можеш дома само да се миеш со хиперманган од аптека, а за инфекцијата најдобро со брисеви ќе се открие што е. Можеби е само кандида штом имаш бел секрет, чешање и печење. Ќе ти земат брис со стапче, не е болно, малку непријатно ама ништо страшно за да трпиш два месеци таква работа. Со вагиналети или орална терапија ќе се среди за брзо.
     
    На Anafil и Marijna им се допаѓа ова.
  15. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    @Marijna А јас би ти препорачала да не ги користиш многу интимните гелови :)
     
    На Anafil и Marijna им се допаѓа ова.
  16. Marijna

    Marijna Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам многу девојки! :inlove: Ќе направам како велите па да видиме што ќе биде. А, и тој гелот веќе престанав да го користам, колку пофалби толку и поплаки сум слушнала..
     
    На Anafil, Skorpija25 и La.loca им се допаѓа ова.
  17. Anafil

    Anafil Нов член

    Се зачлени на:
    27 септември 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Devojki sakam da ve prasam nesto so partnerot poslednata nedela imavme nezastiten odnos i sega imam cesanje na vaginata i kako zasirena bela tecnost vo parcinja i crvenilo kako i pecenje pri mokrenje a istite simptomi se i kaj partnerot ima bela zasirena tecnost kako iskinati parcinja od mokra hartija ke saka li nekoj da mi objasni sto moze da e?
     
  18. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Девојки ај помош..Веке два дена имам чешање во интимниот дел, многу бело прање, зеленкаста боја исцедок при бришење. И некако осекам ко да сум отсечена на усните во интимниот дел. Закажан на гинеколол но дури во петок ми рекоа... Денес се измие со чај од камилица... некако страв ми е..
     
  19. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Најверојатно некоја инфекција имаш.најдобро е на гинеколог.миј се и со сода можеш и камилица.не се чешај ќе стане полошо.
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  20. didi1982

    didi1982 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    4.115
    @Leo-nora веројатно е габична инфекција, кандида, се јавува и на најмал пад на имунитет или стрес. Има соодветна тема, кандидијаза, со доста добри совети воедно и миењето со сода и камилица според препораката погоре.
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.