1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чешање на главата поради шампон

Дискусија во 'Коса' започната од Gordana10, 25 март 2010.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.183
  Пол:
  Женски
  Ја отварам темава затоа што ми се случува кога ке употребам еден шампон и со него долго време ја мијам косата и ке почне да ме чеша главата,па често менувам шампони,еве моментално почнав да го користам од Palmolive од маслинки,но почна и од него да ме чеша главата,па морам потоа друг да сменам.Незнам зошто е тоа така,ме интересира дали и вам ви се случува истото и дали можеби е сосем нормална реакција?
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.439
  Пол:
  Женски
  Можам било кој шампон да го користам, од Пантен па се до оние од камилица и коприва од 1 литар што се :D
  Немам гајле, никогаш не сум имала првут или нешто слично. Ама и мајка ми како тебе се навикнува на шампонот и по некое време и ја мрси косата и и предизвикува чешање, па почесто ги менува , не се мие секогаш со ист шампон.
   
 3. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  85
  Jas go imav toj problem znaci sum koristela razni samponi Panten Wash&go,na Subrina,Shauma,od oriflame,od Avon duri i onoj Fitoval ama nisto od site mi se zasituvala kosata,imav prvut duri od nekoi pocna da mi paga e veke podolgo vreme ne eksperimentiram poveke so samponi tuku se mijam so Bebeski sampon Becutan i super mi e kosata ni imam prvut,ni cesanje nitu pak paga jas mislam deka kaj cuvstvitelna kosa bebeski sampone najdobro resenie
   
 4. Sara89

  Sara89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  4
  I jas go imav istio problem, tamn se izraduvam deka sum si go pogodila samponot,vekje po vtoroto koristenje na istiot kosata mi e katastrofa...znam deka kosata se zasituva od eden ist sampon i deka na odprilika 3-4meseca trebalo da se menuva,pa potoa mozelo pak da se vrati na prethodniot..ama jas ne praktikuvam da se navrakjam na prethodnite :? :? :? :? taka da mislam deka gi imam probano site onie koi mi bile dostapni od najeftini do najskapi,momentalno go koristal Elseve od L'oreal za farbana kosa i za sega moze da se kaze deka sum zadovolna :) :) Sepak samo samponot sekogas ne e problem za kosata,mislam deka povekje e do vodata bidejki hlorot si go pravi svoeto :? :? :?
   
 5. swety

  swety Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  5
  jas go imav toj prolem od samponot WASH & GO neznam zosto ama toj sampon za mene nee ubav momentalno koristam recept protiv opaganje ama da go potrosam pak ke se vratam na stariot i dobar BECUTAN mozebi na nekoi ke im e smesno i cudno no nebise nikogas odkazala od toj sampon prekrasen mi e pozz
   
 6. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.150
  И мене ми се случува истото. Сум пробала секакви шампони, но првутот повторно го има и ме чеша главата. Сега се капам со бекутан, но џабе, и со него ми е исто дури и полошо, зашто косата многу ми се плетка. Стварно незнам решение
   
 7. babyblue

  babyblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  12
  а дали имаш пробано со Head & Shoulders? ама редовно да го користиш и има ефект , го чисти првутот.
   
 8. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.150
  Имам пробано. Не бива
   
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.979
  Допаѓања:
  142.212
  Внимавајте многу на ова,тоа е алергиска реакција...на татко ми му се случи од шампон,ете така,од еден го чеша,од друг и на крај од шаума врвот,иако у претходно го имаше употребувано...корки почна да му фаќа,да пука и линфа почна да му тече...страшно.Беше на кожен лекар,правеше испитувања,му рекоа дека е алергија и сега се мие со беби шампон,ама задолжително ја плакне со мешавина од чаеви на крај.Многу лошо што почна да му паѓа засилено после тоа и плус непријатно,како снег на рамениците.
   
 10. babyblue

  babyblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  12

  епа тогаш јас ти препорачувам да си земиш сапун од Авене, тој е за сензитивна кожа склона кон чешање и првут.јас го користев појке време ама ми се чини многу ми помогна, оти јас со Head & Shoulders го решив проблемот со првутот, чиста ми беше главата ама пак ме чешаше и после го користев овај сапунот и многу ми помогна.косата ја прави преубава со сјај, мека е + можиш после то да си ставиш шампон
   
 11. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Досега не ми се случило тоа да ме чеша главата се додека не почнав да го користам овој шампон бидејки ми го пофалија дека не се мрсело многу косата од него, но нема никаков ефект, косата и понатаму ми се мрси а згора на тоа почна да ме чеша, дури ми е :$ да се чешам некој ке си помисли дека имам вошки :D
   
 12. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.702
  Допаѓања:
  17.197
  Пол:
  Женски
  Не сум верувала ама пробав и се уверив.Никогаш сум немала првут,ама ми се појави од шлапање гелови :lol: и тоа многу.Го купив од Авон тој шампонот против првут бел со плаво Advanced techniques така се вика мислам,и после 2-3 миење има резултати.Па им го препорачав на сите што ги знам а го имаат тој проблем,дури една комшика цели корупки перут имаше и и се исчисти,а цената е колку и на нивеа и сличните шампони.Пробај па кажи резултати мислам ќе бидеш задоволна.позз
   
 13. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.956
  Допаѓања:
  55.961
  Пол:
  Женски
  Ми се случува и мене да ме чеша од некој нов шампон, и веднаш го менувам. Од овој шампон:
  [​IMG]не само што ме чешаше, туку ми се направија мозолчиња на скалпот, кога ќе почешав болеше многу :worried: . Едвај се опоравив потоа, со обичен шампон од коприва од Илирија.
   
  На Winterborn77 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.799
  Уф и јас го имав овој проблем кога го употребував шампонот на Лореал - Елсеве. Ужас ми се направи главата, со рани и красти ми беше дури целата :(
  Потоа сменив шампон и сега се е во ред, пу пу!
   
 15. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  648
  Пол:
  Женски
  Јас имам проблем со чешање кога го пробав НИВЕА, дури мислев дека сум си ја истрила главата со лути пиперки. Еднаш и никогаш повеќе. Сега сум со Пантен и супер ми е .
   
 16. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Јас порано користев елсеве и почна многу првут да имам во косата,потоа го сменив со пантен,нивеа и од сите ок сепрвите неколку миења,но пак ми се јави истиот проблем.Изгледа проблемот е во тоа што кај нас само се продаваат копии на оргиналите со нула квалитет.Па не воопшто чудно што се јавуваат алергии.Јас за овој проблем бев на лекар и ми рекоа да купам Реконазол шампон и со него да се мијам два пати во неделата.Ми се подобри ситуацијата.Сега повторно користам елсеве,но го купив од Австрија и можам со сигурност да кажам дека има разлика и тоа голема.Веќе има два месеци како го користам и сум задоволна,не планирам да го менувам па ќе видеме дали повторно ќе се јави истиот проблем.
   
 17. renata76

  renata76 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  34
  Никогаш немам проблем со чешање на косата, ама многу ми е мрсна,
   
 18. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  331
  Мене Orzene шампонот за никаде ми ја направи косата.Јас не паметам да сум имала првут,ама тој успеа да ми створи и тоа доста.Главата ужасно ме чешаше и од чешање крв си пуштав на некои делови.Што е најчудно,јас не го дотрошив,на татко ми му го дадов и кај него истото се случи.Со Head&Shoulders се доведов во ред,и не го менувам дури не ми се презасити косата.
   
 19. Marmalade

  Marmalade Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  јас пред некое време го сменив шампонот и одма почна да ме чеша главата,и плус на фризер кај што одам ми се појави првут од нејзиниот шампон.Сега си се вратв на стариот Фруктис за шатирана коса ,и на фризер одам со мој шампон и маска(премногу и е пристапна цената за фенирање,па ради тоа си носам моја козметика) :lol:
  а за првут,пробајте Сулфаре шампон,супер е ,го има во сите маркети и одма ја чисти косата.
   
 20. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Од Нивеа ми се појави чешање, првут и дури скалпот ми се лупеше, одвратно чувство. Веднаш го сменив. Сега користам Лореал Elseve и немам такви проблеми. :)