1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чешање на кожата после капење

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од angel92, 18 октомври 2011.

 1. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.250
  Допаѓања:
  1.742
  Дали има некоја од вас ваков проблем? Кожата секогаш ме чеша после капење а колку,зависи од тоа што користам. Ако користам сапун, полудувам од чешање подолго време, а со гелови за туширање тоа трае неколку минути. Имате некое решение?
   
 2. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.402
  Пол:
  Женски
  имаш алергија сигурно од сапуните или од геловите?
  Оди на дерматолог тој ќе ти каже, нема шала со вакви работи!
  што сапун корситиш??
   
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.416
  Пол:
  Женски
  Пробај со бебешки купки, Бекутан или нешто слично.
  Мене многу ми одговара гелот за интимна нега од Авон, па го користам за цело тело затоа што имам сува кожа и ми пука.
   
 4. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.842
  И јас го имам овој проблем, само во пределот кај деколтето. Значи немам црвенило, само чешање. Претходно се капев со купки, а откако почнав да користав Dove сапун престана да ме чеша и избегнувам подлого задржување на тушот со топла вода во тој дел.
   
 5. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.147
  Не знам точно од што може да чеша, меѓутоа избегнувај да се капиш со многу жешка вода, нека биде помлака.
  Јас никако не можам да ја тргнам оваа навика, се капам со прежешка вода и после знае да ме чеша кожата.
   
 6. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.181
  Пол:
  Женски
  Исто како што и претходно имаат кажано, туширај се со Бекутан пример, бебешки производи, а што во основа би било добро да ги користат и возрасни, бидејки чим е за бебе производот,нормално дека нема да биде штетен.Има и други, освен Бекутан, можеш и друг гел за туширање да користиш, чим има таква реакција кожата, ако од еден производ има негативен ефект.Но, доколку тоа е константно, без разлика на гелот за туширање, кој и да е, тогаш би било добро да отидеш на доктор, обавезно, во зависност од тоа каква е ситуацијата.
   
 7. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.604
  Допаѓања:
  76.645
  Пол:
  Женски
  Бидејќи сум алергична на ладно и мене кожата ме чеша после капење, миење раце, лице. Освен ако се измијам со претопла вода, па не ми е ништо ама па лошо е со претопла вода да се мијам. Проблемот го решавам со пиење апчиња пред миење, капење или пак после тоа веднаш се мачкам со крема за лице,млеко за тело итн. Сепак оди на лекар.
   
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.299
  Тоа чешање се јавува како резултат на дисбаланс на ПХ вредноста на кожата. Значи тој сапун, купка или што и да е не ти одговара на кожата. Затоа се препорачуваат поблаги средства за капење или оние кои во себе содржат крема како на пр. Дове.
   
 9. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.719
  Постојано се туширам со ептен топла вода, да не речам жешка, и секогаш ме чеша кожата после тоа. :doh: Дури и црвенило ми се појавува. Значи било каков гел за туширање да користам, истиот проблем го имам... И така заклучив дека ми е од жешката вода, ама лоша навика ми е од која никако неможам да се одвикнам...
   
 10. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  986
  Најверојатно имаш сува кожа, тоа посебно доаѓа до израз во зима. Не туширај се со жешка вода и обавезно мачкај се со хидратантно млеко после туширање.
   
 11. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.099
  Јас го имам долго време проблемот и ќе ти кажам дека не е ништо страшно, зборував со матичниот.

  Значи јас се туширам со многу топла вода, со млака едноставно не можам, џабе, не би требало пресуден да е сапунот или па купката, иако има удел, сепак најдобри се детските производи, но главниот виновник за чешањето на кожата по туширање, е сувата кожа пред се, и жешката вода.

  Доколку се навикнеме на млака вода, кожата нема да ги трпи тие тортути и црвенилото и чешањето ќе се минимални.

  Немој да ставаш хидратантни лосиони зашто тие лосиони се скоро 80 проценти со вода и иако имаш чувство дека кожата ја смируваат и дека и ја даваш потребната нега, воопшто не е така.
  За сува кожа најдобри се лосиони и кремите за лице што се на витаминска база, на пример кремот за лице на Гарниер, мене ми го препорачаа и одма се забележуваат сјајни резултати.
   
 12. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.563
  Допаѓања:
  20.002
  Јас приметувам последни два пати во ПМС или кога сум во циклус, додека се туширам посебно со топла вода ме чеша кожата посебно на градите, под, позади грбот и се појавува црвенило ... Едно е нели дека намален е тогаш имунитетот и плус крвта тогаш се менува нормално е да се јават алергиски реакции. Но и топлата вода создава таква реакција. Затоа најдобро со млака вода и на крај веќе со поладна да се исплакнете.
  Не е лошо после ваква алергиска реакција да се исцеди лимон чисто така или како лимонада да се напиете или таблетка витамин Ц. Поминува.
   
 13. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  614
  Пол:
  Женски
  после секое туширање ,капење јас се убивам од чешање , и тоа користам ислучиво бебешки сапунчиња,а имам користено и купки вакви онакви и од се имам чешање , :!: ама со прежешка вода се капам затоа изгледа |(
   
 14. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.250
  Допаѓања:
  1.742
  Незнам,сменав на Dоve гел за туширање... уште ме чеша ама минимално :)
   
 15. David Stoimenov

  David Stoimenov Нов член

  Се зачлени на:
  15 април 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  И мене ме чеша кожата после капење..исто ме чеша и кога ќе се испотам..што треба да направам за да не ме чеши ?
   
 16. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.685
  Допаѓања:
  142.767
  Пол:
  Женски
  Па што се однесува за после капење веројатно не ти одговара гелот за туширање, тоа смени го.
  А кога ќе се испотиш те чеша знојта/зноењето и затоа ти треба туширање.
   
 17. ЈеленаЏиш

  ЈеленаЏиш Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  1.885
  Пол:
  Женски
  Се капев со прежешка вода, дури не поцрвенев како рак не излегував од под туш. :wasntme:
  Не можев да разберам зошто ми е толку сува кожата, иако ставав хидратантни млека и лосиони после капење.
  Во една прилика, кога бев на депилација, козметичарката ме праша дали се капам со прежешка вода и ми кажа да престанам затоа што дополнително ја суши кожата.
  Оттогаш се капам со млака вода и забележувам огромна разлика.
  Тешко е дури да се навикнеш, но не е невозможно. Пробај.
  Ако и понатаму го чувствуваш истото, обрати се на дерматолог.

  П.С. ММ не сакаше да се тушира со мене затоа што не трпи жешка вода, и секогаш се жалеше.
  [​IMG]
  :rofl:

  Сега е подруго.:$
   
  На sugarlips и buba4e89 им се допаѓа ова.
 18. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  790
  Пол:
  Женски
  @ЈеленаЏиш
  И јас имам сува кожа,можно е да е од тоа дека секогаш се бањам со жешка вода? :D Мислам дека нема шанси да се бањам со млака :sweat:
   
 19. ЈеленаЏиш

  ЈеленаЏиш Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  1.885
  Пол:
  Женски
  Не знам, пробај @sugarlips.
  Јас забележав значителна разлика, и сега веќе само со млака вода се капам.
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bzaubzz.xy

  Bzaubzz.xy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  560
  Пол:
  Машки
  Ај помош, телото ме чеша после капење
  Пробав различни гелови за туширање - пак чеша
  Пробав со шампон на телото - пак чеша
  Пробав и да не ставам ништо, само плакнење со вода, пак чеша
  Што може да е работава?