Чиреви на интима (hidradenitis suppurativa)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Sandra93, 2 мај 2021.

 1. Sandra93

  Sandra93 Нов член

  Се зачлени на:
  2 мај 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите. Направив профил оти овој форум ми е последна надеж.

  Пред два месеца ме дијагностицираа со нешто што го кажа докторот како acne inversa а на интернет најдов дека по ново се вика hidradenitis suppurativa. Ми даде некои лекови, кратко антибиотик ама не помогна ништо. Ми се појавуваат големи чиреви на интимата и не само што се гадни на излгед туку и болат и гнојат па ми е страв од инфекции.

  Мојов доктор не ми препроача освен што ми кажа да се мачкам со benzoyl peroxide а јас барав на интернет и гледам дека има и други третмани ама неможам да најдам никој во земјава што се бави со оваа болест. Дали знаете некој што има ваков проблем или ваква дијагноза и некој доктор што колку толку се разбира или барем ќе сака да ми помогне? Ова веќе ми трае 6 месеци и ќе збудалам затоа што никогаш не сум имала вакви проблеми до сега.