1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чир на желудникот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од sara1973, 26 август 2011.

 1. sara1973

  sara1973 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  Досега барав таква тема ама не успеав да најдам. ми треба помош. Сестрами имаше два дена крвава столица,и денес беше на лекар.го прегледале дебелото црево и и рекле дека е се во ред.и дека можно е да имала чир на желудникот и дека изгледа и пукнал.крвта и била слабена и затоа сега прима некои инекции,но што мене ми е многу чудно ја оставија да лежи во болница а дури во среда ке и го снимале желудникот со црево,затоа што со кашата ништо не покажало.дали некој имал таков проблем?чудно ми е зошто не ја испитаат веднаш,од една страна и викаат дека добро што дошла веднас,а сега па ја оставаат да чека до среда.ако некој имал ист проблем ве молам пишите,навистина сум загрижена.
   
 2. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  чир на желудникот

  Можеби имат многу за преглед, па затоа ја оставиле за во среда.
  И јас го имав истиот проблем на мои 15 години,за среќа ништо страшно не ми се случи, во смисла да пукне или да имам крвава столица, ама многу ме болеше желудникот, секојдневно се виткав од болки.
  А,сестра ти туку така ли имала крвава столица,одеднаш?Пред тоа ја болело ли желудник?
   
 3. sara1973

  sara1973 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  ја болеше неколку дена.
   
 4. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  98
  девојки ај да ве прашам дали некоја знае кои се симптомите за ова заболување?
   
 5. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Многу,многу силни болки во желудникот, намален апетит, хеликобактер.
   
 6. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  98
  a дали се лоши и се врти ?
  јас вчера исповратив и да видиш како некои жештини имам во стомакот
   
 7. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Јас имав само јаки болки во желудникот, понекогаш ме тераше на повраќање.Имав и хеликобактер.
  Тие беа симптоми кај мене, ама тоа е индивидуално, можеби некој повраќал,некој не. Не знам да ти кажам.
  Имав и јас како жештини во стомакот.
   
 8. slada

  slada Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7
  Јас го имав овој проблем. Имав дури два цираЧ на дванаесетпалецно црево и на зелудник. Болките се стра
  шни, те боли долниот дел на стомакот ( мислис дека се јајници). Потоа се шири на лева страна до задниот дел кај бубрезите. Во стомакот имаш чувство дека некој те сече со жилет и те тера да бидеш згрбавена. Е мене ми препорачаа да пијам Балзам Шестаховски. Го купив од Бугарија, но неможев да го пијам. Изгледа на база на бор е и е многу густ и тежок.
  Слуснав дека циревите поминувале од зелка. Зимно време беше и секојдневно пиев по 1,5-2л. расолница и јадев доста салата од кисела зелка. До ден денес немам никаков проблем со циревите. Незнам сто се слу
  чи со нив. Не сум била на лекар. Немам потреба. Поздрав. (пс Понекогаш лекот е 5 пари)
   
 9. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Јас имав дури 3 на дванаесетпалечното црево. Не знам зошто те болело кај јајниците, кога најмногу боле во делот кај лажичката, под градната коска, пече, жеже. Јас пиев само Омепразол и ми поминаа. Имам слушнато за сок од зелка, ама не сум пиела. Пиев чај од мајчина душичка, лимон и мед, имам читано дека и од тоа мине, ама јас не пиев многу време.
   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tej4e

  Tej4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  а повраќањето крв и слаба крв дали се исто така симптоми ?
   
 11. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.403
  Ова и мене ми се случи истите ѓи пиев Омепразол само насабајле пред полачас пред јадење само ми беше додаден и Реглан само навечер требаше да го пијам досега требаше да одам и на контрола ама се нешто испаѓаше па затоа неделава што доаѓа секако ќе одам и баш ке пробам од чаевиве што ти се напишани :)
   
 12. Ivan321

  Ivan321 Нов член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2024
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Чир на желудник
  Чир на желудник настанува од два фактора , нездрава исхрана или стрес. Во мојот случај чирот беше настанат од стрес при што организмот лачи
  зголемена количина киселини и го нагризува ткивото.
  Доста голем проблем е да се погодат правилни доктори.Прво почнав нормално во државна , потоа и по приватни
  гастро лекари . Али и покрај тоа што по приватниве клиники плаќаш големи пари голема е шансата и таму да не завршиш работа.
  Лекување:
  Направив неколку еха и гастроскопија .
  Интернистички преглед правев кај Биљана Ивановска Бојаџиев ,а гастроскопија правев кај Лилјана Милошевска во Неуромедика .На двете места бев одлично прегледан.
  Првите 5 дена примав инфузија NaCl со 40 мг Нолпаза наутро и апче 40 мг нолпаза навечер
  Потоа 30 дена : 2 х 1 апче нолпаза од 40 мг
  Потоа уште 30 дена :1х апче нолпаза од 40мг
  Потоа околу 2 месеци:1х апче еманера 40 мг
  Од време на време пиев и метеоспазмил, рупурит, магнезиум со Б комплекс и дигестон макс од Health Aid.
  Исхрана :
  Првите 10 дена : Млеко, јогурт, попара без корка од лебот , сутлиаџ (без шеќер),
  милк шејк (млеко,банана ,мед, бисквити) чаеви било кој помек и Алое вера 100% гел (го има во зегин околу 1200
  денари 1л бело шише ). Исто така секој ден пиев цеден сок од зелка 2 пати дневно по 40 мл 1час пред јадење на
  празен желудник.Истото важи и за алоето.
  Потоа исхраната ја зголемив со пире од компир, брокула , карфиол , сокови цедени (јаболко морков цвекло малку џумбир),каша (јаболко бисквита) и месо говедско и пилешко
  без мрсно добро варено .
  Воглавно зависно од тоа како оди напредувањето зеленчук и овошје можи било кое освен тие што се лути или кисели
  Со втората гастроскопија која беше околу 45 дена покасно беше констатирано дека чир немам ,но болки сеуште осеќав бидејки имав и некое црвенило
  во желудникот кое настанало од жолчната течност која се враќала нагоре
  .Тоа се реши со тек на време само од себе.
  Битно е и физичка активност умрено пешање , возење точак... и најважно дистанцирање од токсична атносфера и луѓе.
   
  На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.