Чир

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mec, 20 јануари 2010.

1. mec

mec Истакнат член

Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Дали ви се има десено да ви се појави чир и како го излекувавте ??? Не внатрешен туку надворешен на кожата....
    Однапред благодарам
    Поздрав

2. shiningstar

shiningstar Истакнат член

Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    281
    Da i toa na nezgodno mesto na zadnikot, ima edna crna mast rasprasaj se po apteki mnogu pomaga od dve mackanja odma go sushi cirot :roll: ;)

3. Willow

Willow Истакнат член

Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    Пред да легнеш да спиеш земи свеж квасец малку и врз чирот стави врз тоа обавезно памук бидејки од квасецот тој ке пукне за да не се помести у текот на спиење врз памукот со ханзапласт за да не мрда до сабајлето тој ке пукне и ништо нема да ти е ...

4. Nana19

Nana19 Популарен член

Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.142
    Допаѓања:
    2.738
    имав чир под пазувите првин ми се појави како мала бручка и премногу ме болеше за еден ден ми порасна стана поголемо и отидов на амбуланта ми го сечеа така без анестезиа без ништо беше многу болно...утредента отидов на контрола тоа пак се беше појавило и пак ми го секоа.... за една недела ипол ми помина

5. SnowW

SnowW Истакнат член

Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    И мене ми се имаше направено. И тоа сега брзо ми помина. Јас имав под рамото. Му ставив прополис.Тоа е како топче, се затоплува и се прави како пластелин. Го залепив и ми пукна, но не цело. Следниот ден бев на доктор и докторката ми препорача, да направам смеса од сало, жолчка од јајце и брашно. Да се намачкам со тоа и да го залепам. Од него повеќе ме болеше, но со тоа побрзо рушни чирчето. Исто ми даде и Амоксиклав :)

6. peperutka20

peperutka20 Истакнат член

Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Женски помагајте... и мене ми се појави чир и малце на незгодно место - на задникот. Умирам колку ме боли. Три дена не сум спана. Незнам што да праам. Се клукам со парацетамоли и аналгини и џабе е. Иначе не сум во Мк моментално такада некој ако знае некоја маст или некој домашен лек пишете ми оти умирааааам... многу ме болииии. Татко ми пошто е доктор ми рече да почекам неколку дена ако не да почнам да пијам антибиотик.Ама не можам да чекам,многу ми боли.

7. Irrepleceable

Irrepleceable Популарен член

Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.030
    Допаѓања:
    1.333
    Мене ми се појави чир одма над устата.Прво се појавува како мозолче,кое собира гној.Јас мислејќи дека е мозолче,пробав насила да го пукнам за да истече и се зезнав.Во рок од 15 мин ми отече цела уста.
    Како лек додека го имате дефинитивно ви ја препорачувам црната маст,која помага за побрзо да собере гној и да пукне.Никако на своја рака да го стискате.Додека е нанесена црната маст,самото место чеша,но ништо страшно.Одприлика трае не повеќе од 7 8 дена(комплетно заздравување).

8. Koneko144

Koneko144 Истакнат член

Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    колку пари е таа црна маст?

9. Irrepleceable

Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.030
    Допаѓања:
    1.333
    Незнам точно колку е :worried:
    Купена ми е од пред многу одамна.Не би требало да е повеќе од 150 ден.
    Знам дека не иде на рецепт. ;)

10. mace4545

mace4545 Активен член

Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    3
    Дедо ми имаше еден голем чир на грбот,но брат ми еден ден му го истиска :lol:
    и на то место имаше дупка сега на местото на дупката има пак чир..
    Ќе може некој да ми каже што е чир и дали има некоја опасност врз здравјето? :rofl: :D

11. Irrepleceable

Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.030
    Допаѓања:
    1.333
    Нема опасност врз здравјето.Може да се појави како последица од нервоза,слаба/јака крв...
    Голема(односно,огромно мозолче),боли на допир многу,и големи се веројатностите да се појави оток таму каде што е чирот.Два дена-најмногу собира гној,а после тоа самото почнува да истекува.Не треба да се стиска туку треба да се остави самото да истече до крај.И пак ќе кажам,без црната маст,оздравувањето е поспоро.

12. mace4545

mace4545 Активен член

Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    3
    Благодарам што ми одговори,затоа што се грижев за здравјето
    на дедо ми поради чирот.Сега ке му кажам за црната маст :D :D

13. Irrepleceable

Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.030
    Допаѓања:
    1.333
    Купете мали газички од аптека и дестилирана вода.Прво местото исчистете го со водата,а потоа нанесете црна маст,и залепете го со ханзапласт за да држи убаво.Ќе видите дека утре веќе ќе почне да оздравува ;)

14. mace4545

mace4545 Активен член

Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    3

Добро.Се надевам дека ке му помогне тоа :D

15. miselova95

miselova95 Активен член

Се зачлени на: