1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чир

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mec, 20 јануари 2010.

 1. mec

  mec Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Дали ви се има десено да ви се појави чир и како го излекувавте ??? Не внатрешен туку надворешен на кожата....
  Однапред благодарам
  Поздрав
   
 2. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Da i toa na nezgodno mesto na zadnikot, ima edna crna mast rasprasaj se po apteki mnogu pomaga od dve mackanja odma go sushi cirot :roll: ;)
   
 3. Willow

  Willow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  8
  Пред да легнеш да спиеш земи свеж квасец малку и врз чирот стави врз тоа обавезно памук бидејки од квасецот тој ке пукне за да не се помести у текот на спиење врз памукот со ханзапласт за да не мрда до сабајлето тој ке пукне и ништо нема да ти е ...
   
 4. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.751
  имав чир под пазувите првин ми се појави како мала бручка и премногу ме болеше за еден ден ми порасна стана поголемо и отидов на амбуланта ми го сечеа така без анестезиа без ништо беше многу болно...утредента отидов на контрола тоа пак се беше појавило и пак ми го секоа.... за една недела ипол ми помина
   
 5. SnowW

  SnowW Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  И мене ми се имаше направено. И тоа сега брзо ми помина. Јас имав под рамото. Му ставив прополис.Тоа е како топче, се затоплува и се прави како пластелин. Го залепив и ми пукна, но не цело. Следниот ден бев на доктор и докторката ми препорача, да направам смеса од сало, жолчка од јајце и брашно. Да се намачкам со тоа и да го залепам. Од него повеќе ме болеше, но со тоа побрзо рушни чирчето. Исто ми даде и Амоксиклав :)
   
 6. peperutka20

  peperutka20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  Женски помагајте... и мене ми се појави чир и малце на незгодно место - на задникот. Умирам колку ме боли. Три дена не сум спана. Незнам што да праам. Се клукам со парацетамоли и аналгини и џабе е. Иначе не сум во Мк моментално такада некој ако знае некоја маст или некој домашен лек пишете ми оти умирааааам... многу ме болииии. Татко ми пошто е доктор ми рече да почекам неколку дена ако не да почнам да пијам антибиотик.Ама не можам да чекам,многу ми боли.
   
 7. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  1.359
  Мене ми се појави чир одма над устата.Прво се појавува како мозолче,кое собира гној.Јас мислејќи дека е мозолче,пробав насила да го пукнам за да истече и се зезнав.Во рок од 15 мин ми отече цела уста.
  Како лек додека го имате дефинитивно ви ја препорачувам црната маст,која помага за побрзо да собере гној и да пукне.Никако на своја рака да го стискате.Додека е нанесена црната маст,самото место чеша,но ништо страшно.Одприлика трае не повеќе од 7 8 дена(комплетно заздравување).
   
 8. Koneko144

  Koneko144 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  2
  колку пари е таа црна маст?
   
 9. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  1.359
  Незнам точно колку е :worried:
  Купена ми е од пред многу одамна.Не би требало да е повеќе од 150 ден.
  Знам дека не иде на рецепт. ;)
   
 10. mace4545

  mace4545 Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  3
  Дедо ми имаше еден голем чир на грбот,но брат ми еден ден му го истиска :lol:
  и на то место имаше дупка сега на местото на дупката има пак чир..
  Ќе може некој да ми каже што е чир и дали има некоја опасност врз здравјето? :rofl: :D
   
 11. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  1.359
  Нема опасност врз здравјето.Може да се појави како последица од нервоза,слаба/јака крв...
  Голема(односно,огромно мозолче),боли на допир многу,и големи се веројатностите да се појави оток таму каде што е чирот.Два дена-најмногу собира гној,а после тоа самото почнува да истекува.Не треба да се стиска туку треба да се остави самото да истече до крај.И пак ќе кажам,без црната маст,оздравувањето е поспоро.
   
 12. mace4545

  mace4545 Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  3
  Благодарам што ми одговори,затоа што се грижев за здравјето
  на дедо ми поради чирот.Сега ке му кажам за црната маст :D :D
   
 13. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  1.359
  Купете мали газички од аптека и дестилирана вода.Прво местото исчистете го со водата,а потоа нанесете црна маст,и залепете го со ханзапласт за да држи убаво.Ќе видите дека утре веќе ќе почне да оздравува ;)
   
 14. mace4545

  mace4545 Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  3


  Добро.Се надевам дека ке му помогне тоа :D
   
 15. miselova95

  miselova95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2017
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски
  Кажете лек за чир под пазуви ве молам огромно ми е и болно
   
 16. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.314
  Допаѓања:
  41.763
  Пол:
  Женски
  И ја го барам чарето сестро.
  Ко троловине почнав во сите теми да спамам да ми го каже некој лекот.Гадно ми е да се гледам ваква.
   
 17. miselova95

  miselova95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2017
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски
  Јас завршив на доктор, полно беше со гној од влакно, страшно беше, не помага ни црна маст ни ништо, ми се појави како бубулица на него, бела, и тој ја пукна со игла, па почна да стиска со цел да олесни, ама не се трпеше болката, па ми препиша лекарства, креми и постепено само се повлекуваше, и истече гнојот.... оди на доктор не чекај, мој совет.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Perverzna€

  Perverzna€ Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2018
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски
  Здраво, веќе подолг период ми излегуваат мали акни кои потоа прераснуваат во големи чиреви полни со гној. па ме интересира каде би можела да се обратам дали во некоја од приватните болници или каде ваша препорака?
   
 19. VIKI VIKTORIJA

  VIKI VIKTORIJA Активен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Здраво веќе подолго време ми се појавуваат чиреви на стомакот ги мачкам со црната маст и поминуваат ама ми останува како белег на местото каде што бил чирот и да напоменам нонстоп ми излегуваат и само на стомакот дали некој има сличен или ист проблем
   
 20. Sweetbaby007

  Sweetbaby007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2019
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  59
  Здраво девојки ми се појавиа 2 3 грутчиња(незнам како би ги нарекла извинете) на препоните но внатрешни и тврди а од надвор нема никаква појава освен мала испакнетина би требало да се чирови дали можеби знае некоја од вас како да ги излечам,одстранам?