1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чистење на забите со забен конец-Flossing

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Hipster, 27 април 2013.

 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Не знаев точно каде да ја сместам темата, мислам дека сепак е тука најсоодветно сепак за здравјето на забите и устата се работи, размислував веќе некое време да отворам за да видам ваше мислење.
  Веројатно си знате што е Flossing на нашки би му дошло Чистење на забите со забен конец
  Јас искрено не сум користела до сега, но пред некое време се зачитав некои статии на инстерент како е задолжително да се користи забен конец, дека сепак е наопходно за убави и здрави заби.
  И се замислив, дека нависитна се веродостојни статиите и се замислив зашто кај нас многу ретко некој ги чисти забите со конец, дури ни забарите не го препорачуваат.
  Гуглав малку повеќе за тоа и прочитав интересни и корисни работи
  http://www.mouthhealthy.org/az-topics/f/flossing.aspx
  За тоа колку пати треба да се чистат, прочитав податоци дека американските стоматолози препорачуваат секојдневно чистење со забен конец.
  Можеби за почеток и 2-3 пати неделно би било некој напредок.
  Оние што го практикуваат, кој конец го користат, препораки?
  Мислам дека во ДМ имам видено конец за чистење на забите.
  [​IMG]
   
 2. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.628
  Чистење на забите забен конец-Flossing

  Интерено,не сум користел ни јас забен конец,а може ли со обичен конец,иста функција ке врши? :D
   
 3. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.789
  Пол:
  Машки
  Не. Нема да биде доволно тенок, а ако биде доволно тенок ќе ти се скине.
   
 4. anggell

  anggell Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  5.049
  Допаѓања:
  9.582
  Пол:
  Женски
  Јас секогаш пред легнување обавезно ги чистам забите со конец, освен овој на Колгејт немам друг пробано така да не можам да кажам кој е најдобар, и верувајте четката за заби далеку од тоа дека може темелно да ги исчисти забите, ако навечер не ги исчистам се чуствувам како да не сум ги измила, и покрај тоа што ги мијам 3-4 пати на ден.
   
 5. ancebanance

  ancebanance Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски
  И јас од неодамна почнав да ги чистам забите со забен конец некој 2,3 месеци и да ви кажам се прашувам сега зошто не го практикував тоа од поодамна, многу сум задоволна. Четката за заби во целост не ги чисти забите, затоа тука настапува забниот конец кој ги трга остатоците од храна и истовремено помага и при масирање на непцата со што се ублажува воспалувањто и отекувањето. Искрено ви препорачувам тоа да го практикувате особено навечер пред легнување. Поздрав
   
 6. smurffi

  smurffi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Ние дома овој го имаме. Добар е :up: !
   
 7. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  1.006
  Допаѓања:
  2.266
  Пол:
  Женски
  Користам забен конец и верувам дека Секогаш ќе го користам, мој совет нека го практикуваат сите дека четката не е доволна и бев изненадена од тоа што се има останато помеѓу заби |( инаку го користам на колгејт(ама нема никаков вкус) порано имам користено и друг ама не се сеќавам на името и имаше вкус на ментол ако знае некој таков нека ми препорача :D
   
 8. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  А кај го има? :wasntme:
   
 9. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  1.006
  Допаѓања:
  2.266
  Пол:
  Женски
  Ако мислиш на колгејтот го има по аптеки, супермаркети, а за овој со вкусот ми го имаа донесено од странство :(
   
 10. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Ааа епа ништо тогаш, ќе си земам од колгејтот..
   
 11. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  1.006
  Допаѓања:
  2.266
  Пол:
  Женски
  Ако наидеш на Вкусно Конче да ме известиш да си набавам :lol:
   
 12. evelyn993

  evelyn993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2011
  Пораки:
  488
  Допаѓања:
  314
  Пробав еднаш, но заби ќе искршев, ми заглави конецот меѓу 5ка и 6ка, ме фати паника да не ги изскршам забите и баталив.
  Има некои финти посебни за вадење на конецот или не? :D
  Сигурно не. Како и да е, ќе купам утре, баш приметив евтин беше и ќе пробам да го практикувам што поесто.
   
 13. Femina-123

  Femina-123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
 14. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  1.006
  Допаѓања:
  2.266
  Пол:
  Женски

  Каде го има ова ? Таман сум при крај со колгејтот па да си купам :lol:
   
 15. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.359
  Допаѓања:
  21.336
  Пол:
  Женски
  Јас без забен конец неможам. Такви ми се заботе имам џебови и само со четка ништо не сум исчистија. Обавезно еднаш дневно, а често и после јадење користам конец. Најдобар ми е на колгејт, некако најтенок е, а најмек па не ми ги оштетува непцата.
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Femina-123

  Femina-123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Во космо :D
   
  На sagittarius57 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  267
  [​IMG]
  Јас ги користам овие место конец, видов дека ги има во DM.
   
 18. tropical

  tropical Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  61
  Чистењето на забите со забен конец е неопходно доколку сакате да имате здрави заби. Некои мислат дека само со четкање забите ќе ви изгледаат беспрекорно, но не е така. Знаете ли колку многу храна останува меѓу забите откако ќе се исчеткате? Користам забен конец и можам да кажам дека е здраво и неопходно, зашто многу бактерии остануваат меѓу забите и затоа најчесто расипувањето на забите е токму таму. Од колгејт забниот конец е најдобар, а имам купено и од дм ама тој ми е некако подебел и потешко се провнува меѓу заби. Сепак колгејт си е колгејт. ;)
   
  На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
 19. snegce

  snegce Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  756
  Допаѓања:
  557
  Може малку е глупо прашањето, но дали поале чистење со забен конец ги чувствувате забите ко "расклатени". Одамна не бев користела, сум заборавила. Еве сега зедов и влегов скоро меѓу секој заб и така ги чувствувам без врска сега :^)
   
 20. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.048
  Пол:
  Женски
  Си го надразнила непцето. Уште ако четкаш и поагресивно...
  Не буквално како "расклатени" но се чувствува иритирано местото.
  Треба ептен нежно, посебно од 5ка па надоле.