Човековиот инстинкт за убивање во денешно време

Дискусија во 'Психологија' започната од Briar Rose, 30 мај 2018.

?

Дали вие сте психолошки подготвени да убиете друг човек во одредена околност?

 1. Да

  33,7%
 2. Не

  37,8%
 3. Не сум сигурен/на

  21,4%
 4. Немам став за ова прашање

  7,1%
 1. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.241
  Допаѓања:
  13.501
  Пол:
  Женски
  Често сум размислувала како еволуцијата го објаснува фактот зошто човекот убива, меѓутоа тоа да не се однесува на останатите суштества, туку на сопствениот вид - homo sapiens.

  “It is scientifically incorrect to say that we have inherited a tendency to make war from our animal ancestors … that war or any other violent behaviour is genetically programmed into our human nature … [and] that humans have a 'violent brain'.” - Dan Jones

  Иако звучи песимистички, сметам дека војна и насилство претставуваат неизбежни карактеристики на човечкиот живот - во старомодна но и во модерна форма која сепак може да се забележи и денес.

  Многу аспекти на антисоцијалното однесување, вклучувајќи го и насилството и убиството, бара проучување на мозоци, гени и еволуција, како и општествата кои се направени од овие фактори. А во историјата е познато дека на повеќе места низ светот, луѓето се однесувале навистина насилно, а тоа најверојатно завршувало со убиство. Сепак, ова била особена карактеристика на минатото отколку што е денес.

  Временскиот период кога насилството меѓу луѓето опаднало е премногу кратко за да се убеди дека апелирањето до природната селекција е убедливо. Ако луѓето се еволуирале за да убијат, тогаш ми се чини дека тие, исто така, би се развиле да живеат без убивање, со оглед на вистинските околности кои ги опкружуваат.

  - Што мислите вие како и зошто се манифестира човековиот инстинкт за меѓусебно убивање ден денес?

  [​IMG]

   
  На КикиМаус, Lianna Anna, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.605
  Допаѓања:
  48.881
  Пол:
  Женски
  Според моите познавања на оваа тема, некои теории велат дека генетиката има влијание врз агресивното однесување на човекот и неговата склоност кон насилство и дури убивање. Според други, влијание има околината во која човекот израснал. А многу често е забележано дека по нечиј живот посегнале оние кои всушност биле сметани за мирни и повлечени.
  Јас мислам дека, за да некој почувствува желба или инстинкт да убие, треба да има некаков сериозен психолошки или емотивен проблем. Не можам точно да дефинирам за што станува збор, но човек со здрав разум и свест и со стабилна емотивна состојба, не би помислил на такво нешто. Не би се сложила дека генетиката има улога, повеќе би рекла дека клучот е во начинот на воспитување и на духовно и ментално растење. Читајќи за разни убиства низ светот, сум забележала дека во речиси сите тие случаи, убијците се личности кои претрпеле некаква траума во детството или во некој друг период од животот. Некогаш причината е фрустрација. Некои работи оставаат печат врз човекот и го претвораат во ѕвер. Затоа на сите им е потребна љубов и грижа, во огромни количини. И најмалото насилство може да се претвори во голема катастрофа.
   
  На realGirl и Briar Rose им се допаѓа ова.
 3. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.071
  Пол:
  Женски
  Сите би биле подготвени да убиваат по потреба кога не би постоеле високи казни и општествена осуда. И очигледно таквите казни и осудата се неопходни за да се одржува ред.

  Не сум размислувала темелно, мислам дека тој инстинкт за убивање произлегол од стравот (нели, нападот е најдобра одбрана).
   
  На КикиМаус, Lianna Anna, realGirl и 9 други им се допаѓа ова.
 4. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.010
  Допаѓања:
  3.140
  Слично размислувам и јас како членката погоре. Единствено нешто што не спречува да се испоубиеме се казните. Дали од страв, дали од злоба, љубомора или чисто од задоволство да се биде над другите (психопати). Мислам дека во минатото било поизразено убивањето бидејќи системот функционирал на друг начин. На пример око за око, ако ти убијат некого и ти ке убиеш. Ама иако човекот еволуирал пак постојано некаде во светот има војни. Значи дека и не сме баш сите еволуирале. Или пак на некој општествениот систем влјаел повеќе отколку на други.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.047
  Допаѓања:
  160.493
  Пол:
  Женски
  Здраворазумна личност со универзални морални вредности во просечна цивилизација, може да се случи да одземе туѓ човечки живот поради некаков инстинкт само во екстремни ситуации кога му е неопходна самоодбрана (или пак одбрана на друга личност во опасност, посебно блиска) – значи првичен обид за убиство, или пак силување и сл. Секаков друг инстинкт и желба да се убие е дел од тешки психолошки пореметувања кои резултираат со насилство и недостаток на чувства (емпатија).

  А, сериозен морален проблем е и кога за верници стравот и авторитетот од виша сила која вели „не убивај“ е клучен фактор што ги спречува да не би убиле човек, а не пак само законите и потенцијалните казни.

  На прашањето на анкетата – апсолутно не, скраја да е дури и да се најдам во таква ситуација со самоодбрана како што спомнав – мислам дека пак на некој начин би ме прогонувало во психа и потсвест цел живот.
   
  На КикиМаус, Lianna Anna, Gosh и 13 други им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.948
  Допаѓања:
  141.169
  Секој од нас може да биде убиец во афект.
  Што е сосема различно од убиец со предумисла.
   
  На КикиМаус, Lianna Anna, Victorian и 11 други им се допаѓа ова.
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Морбидна тема...бљак....која глупост.. Да размислам дали можам да бидам убица!???????
  Ццц.ц.(facepalm)
  (одам во форумот за сексање)
   
  На Tetrapak му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.779
  Допаѓања:
  70.782
  Да ми нападне некој дете ќе убијам без да размислам.
   
  На КикиМаус, Lianna Anna, SummerGirl и 9 други им се допаѓа ова.
 9. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.993
  Допаѓања:
  33.993
  Пол:
  Женски
  Оправдувам убиство кога е во прашање самоодбрана или одбрана на некоја драга блиска личност. И те како би убила ако е доведен во прашање мојот живот или животот на некоја моја мила личност. :)
  Во друг случај, здраворазумна личност никогаш не би убила намерно заради постигнување некоја цел. Ако е така, се работи за тешко психичко пореметување. Не треба да убиваме, не заради тоа што имало таква божја заповед или заради тоа што ќе следуваат казни ако се случи тоа, туку заради поседувањето на морални вредности, ако воопшто ги има една личност. :)
   
  На КикиМаус, Lianna Anna, Gosh и 6 други им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.948
  Допаѓања:
  141.169
  Јас пак не оправдувам убиство во никакви околности, ама можам да го разберам.
   
  На КикиМаус, Briar Rose, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 11. blackpanter

  blackpanter Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  5.813
  Пол:
  Женски
  Сите ние како човечки суштества сме способни за убиство, кај некои луѓе тоа е поизразено од најразлични причини како што спомнаа погоре (генетика, околности под кои растел/а личноста, опкружувањето на самата личност), додека кај други не е изразена до тој степен. Во самата природа на човекот тој е предодреден да се бори за својот опстанок и да се прилагодува на ситуации во кои може да преживее. Кај оние кои не е изразен инстинктот за убивање би се јавил во случај на опасност, закана по нивниот или животот на нивни блиски личности. Додека пак кај тие со изразен инстинкт за убивање може да биде од задоволство, не знаејќи подобро и слично.
   
  На Lianna Anna, Scott Weiland, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.239
  Допаѓања:
  4.014
  Пол:
  Машки
  Човекот не е единственото живо суштество кое војува помеѓу сопствениот вид, тоа го прават и мравките, мајмуните не. Мравките дури и ги одземаат јајцата на поразениот противник и потоа испилените мравки ги користат како робови, исто како и човекот што правел во минатото. Доказ дека сме создадени а не еволуирани.
  онтопик. Секако дека би убил кога би се нашол во опасност.
  Пример те напаѓаат 10 вооружени души, имаш пиштол и немаш друго решение. Во тој момент мислам дека и не постои човек кој не би убил.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.220
  Пол:
  Машки
  Човекот е територијално суштество. Кога стапнуваш на негова територија убива.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 14. $ophia

  $ophia Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2018
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  335
  Пол:
  Женски
  Зависи од ситуацијата, ако треба да убијам некој за да си го спасам животот, можеби би убила. Ама сепак, можеби. А и треба да живееш со тоа цел твој живот. Ако е за мое дете, одговорот е да. Само во безизлезна ситуација би убила. :^)
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 15. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  8.047
  Со зборот цивилизација означуваме повисок степен на развој во човековото општество и на едно такво општество задача му е да му ги пренесе на секој нов „член“ вредностите, придобивките и моралот што ги содржи самото такво цивилизирано општество. Задачата на овие вредности и придобивки е да спречат од самиот човек да стане нешто што не треба. Работата е тоа што не секогаш се „коцките“ подредени и знаат некогаш да излезат кај некои случаеви работите надвор од контрола а како резултат на сето тоа знаат и да се појават доста сериски убијци кои настанале такви не по своја вина. Најчесто може тоа да биде некое трауматично искуство од животот кое оставило голем белег врз таа личност како и лошиот третман врз самото лице од страната на своите родители кога лицето било ептен мало на пример и во тие години кога требале да му се принесат сите овие вредности кои ги носи цивилизацијата со себе. А има и такви случаеви каде личноста имала среќен живот па после подоцна, кога била повозрасна, станала насилна и спремна да убива луѓе.

  Пример за луѓе кои станале масовни убијци и деспоти како резултат на крајно несреќен живот биле на пример: Адолф Хитлер, Бенито Мусолини, Јозеф Сталин, римскиот император Неро (ма да историчарите се сомневаат денеска уште во вистинитоста на пишувањата на Такит) Александар Пичушкин (не бил овој владетел ама познат руски сериски убиец, на свој грб има преку четириесет жртви), Андреј Чикалито, советски сериски убиец кој убил педесет и две жени.

  Тука може да се споменат и Тед Банди како и Херман Вебстер Маџет.

  Во врска со ова сепак, немам став, зошто искрено не знам што би можело да се случи со мене во иднина. Не е ниту еден човек имун на ова, може на секој некој да му се случи нешто трауматично во животот што би можело да го смени и да го насочи кон овој правец. Секако тоа не е оправдано и се надевам дека никој нема да стигне до таму...
   
  На КикиМаус, Lianna Anna, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Scott Weiland

  Scott Weiland Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  1.982
  Допаѓања:
  9.821
  Пол:
  Машки
  - @Briar Rose
  Иако звучи песимистички, сметам дека војна и насилство претставуваат неизбежни карактеристики на човечкиот живот - во старомодна но и во модерна форма која сепак може да се забележи и денес.

  Многу аспекти на антисоцијалното однесување, вклучувајќи го и насилството и убиството, бара проучување на мозоци, гени и еволуција, како и општествата кои се направени од овие фактори.


  Истото го размислувам само без изми и шизми но системски (песимизам во случајов)


  Незнам што е тоа во мене што ме тера да штиклирам Да.

  Дали се трудам да бидам искрен, дали се трудам да бидам храбар.

  Хипотетички 2 најблиски личности во животот да им зависи животот од тоа(небитен број), би убил за нив(битни околности) ако има фајде во тоа, можеби и би се освестил на време да сфатам дека има друг начин да се реши проблемот/доведе правда..

  За убивање сугерирано од страна на други личности ми текнува на документаркава:  Што ме потсеќа/асоцира на https://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_prison_experiment и https://en.wikipedia.org/wiki/Milgram_experiment.

  Луѓето под одредени околности...

  It is easy to make plans in this world; even a cat can do it; and when one is out in those remote oceans it is noticeable that a cat's plans and a man's are worth about the same. There is much the same shrinkage in both, in the matter of values.

  -Mark Twain.

  ^Мислење за човековата *слободна воља* и *етика и морал*

  Би рекол дека во одредени случаи луѓето се однесуваат на анималистички начин, други случаи рационален ум/емоционален ум...

  Незнам дефиниција за денешно време, во корелација со инстинкти од кои сме еволуирале, затоа и за ако отидов офтопик ке ме извините.


  -извор:memory and google

  -ПС: мразам да цитирам википедиа како извор, од кога постои ми прејде во навика, ако треба нешто поопширно ке се изјаснам слободно и со подобра врста на извори.

  -ППС: дали е до толку опширно прашањето да ги доведеме и социо/психопатите во прашање? Или статистики помеѓу некоја форма на лекови (антидепресиви статистички во САД) погрешно препишани и таа корелација?

  Дали зборуваме и за луѓето со ментални проблеми и пристап до оружја? *Младите* кои со оружје напаѓаат врсници "school shootings".. Има разлика од поим до поим и мислење многу на темава од моја страна.

  Отидов по уште едно кафе, не го ни допив првото, ми штети на концизност..

  -Краток одговор.

  Порано спротив денешно време, денешното време е *најмалку насилното* време во кое живееме историски гледано.
   
  Последна измена: 31 мај 2018
  На Lianna Anna, Someonespecial и Briar Rose им се допаѓа ова.
 17. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.691
  Допаѓања:
  25.255
  Пол:
  Женски
  Како што кажа една членка има разлика од убиство во предумисла и убиство во самоодбрана (или одбрана на некој друг нели). А има и трета категорија, војувањето.

  Првото сите се сложуваме дека е од трауми и немање чувство за морал, второто е еволуциска предност. Нормално е дека тие што (би) убиле во одбрана на свој потомок успеале да дозволат тој потомок да се размножи, па затоа и ние би убиле во одбрана на некој кој ги носи нашите гени.

  Последната категорија е она што ме тера да мислам дека сме злобни суштества во чија срж е да убиваат. Ако одиме од човек на човек да прашуваме дали сакаат да ја војуваат секако сите ќе кажат не (освен поединци кои ептен се одлетани во паметот), но ако навистина дојде во ситуација за војна, би убивале и тоа како.

  Таа желба за убиство од каде доаѓа? Зошто војната е прифатлив начин на убивање?
   
  На КикиМаус, Lianna Anna, crimson и 7 други им се допаѓа ова.
 18. Scott Weiland

  Scott Weiland Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  1.982
  Допаѓања:
  9.821
  Пол:
  Машки
  Ме натера да прочитам нешто, подоцна ке погледам и од еволуционарно биолошки аспект и психолошки.

  http://www.bbc.com/earth/story/20150811-do-animals-fight-wars

  Извадоци-

  -These events were even more disturbing because the two groups had been united just a few years before, so the victims "were individuals they had travelled with, fed with, played with, grown up with".

  There can be no doubt that groups of chimps kill one another. The question is why. Is this a natural part of chimpanzee behaviour, or is it something rare or accidental, or even a response to human interference?


  -Secondly, at a few study sites the researchers fed the chimps, to get the chimps used them. In Goodall's case, this "provisioning" usually involved fruits like bananas. But she soon realised it was having a negative effect on the chimps.

  "They were beginning to move about in large groups more often than they had ever done in the old days. Worst of all, the adult males were becoming increasingly aggressive… there was a great deal more fighting than ever before."

  Wherever researchers provisioned, the chimps became more agitated and aggressive as they competed for these high-quality foods.

  Уште пар работи..

  -Од страна на поранешен Seal Team Marine во смисол на војна
  Прашањето ми е следново, Дали инстинктот во денешно време се сведува на *потребната* доза на конфликт со се жртвите? Дали се сведува на водење борба против идеализам, нешто што неможе да се убие?

  @Lella
  Таа желба за убиство од каде доаѓа? Occam's Razor: Will to survive and spread genes?

  Има доста причини.

  На ова ме асоцираа прашањава.
   
  Последна измена: 31 мај 2018
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.241
  Допаѓања:
  13.501
  Пол:
  Женски
  Според мене, човековиот инстинкт за убивање може да се активира, односно нагоните да излезат на површина поради следниве битни фактори:

  * принципот на задоволство
  * "сенката" или ID
  * самоодржување (инстинкот за преживување)
  *психичка болест
  * непресметлива состојба

  - Принципот на задоволство претставува инстинкт кој бара задоволтво и избегнување болка со цел да ги задоволи своите биолошки и психолошки потреби.
  Така, ако некој најчесто има некоја емотивна болка, која е во најголем број случаи нерационална (како љубомора, алчност, одмазда) убиството може да настане за психичката болка да престане и да настапи задоволството со тоа што одредена личност повеќе не е меѓу живите.

  - Сенката е позната како темната страна на човекот, дел од неговиот карактер кој главно се фокусира на оние нагони кои не препознаваат никаков морал но се појавуваат за да ги задоволат сите наши инстикти, вклучувајќи глад, жед, односи итн.
  Сенката е причинителот за сите оние дејствија во кои сме постапиле лошо или злобно, дејствија кои при наш свесен ум не би ги направиле, односно не би постапиле на таков суров начин - па меѓу овие злобни дејствија може да припаѓа и убиството.

  - Самоодржувањето или познат и како инстинктот за преживување најчесто е причина за убиство кога се обидуваме да се одбраниме од некого. Ова претставува човеково однесување кое го обезбедува преживувањето на еден организам и е универзално меѓу живите суштетсва, вклучувајќи го и homo sapiens.
  Така, во одредени околности човекот е приморан да убие за да го спаси својот живот.

  - Психичките болести како психопатија, социопатија се исто така начини кои предизвикуваат луѓето да имаат одредени карактеристики или пак недостаток од нив, за да стане потполно имун на вина или пак да му даде некоја бизарна причина зошто би сакал да изврши убиство.

  - Непресметливоста како што се алкохолизирана состојба, состојба под опојни и наркотични средства често доведуваат до убиство, за кое човекот не е свесен или пак е полусвесен.
  Сепак, верувам дека и одреден човек кој има намера да убие некого, намерно се доведува во дрогирана или пијана состојба за да добие поголема храброст да го изврши делото, како и да се надева дека ќе се извлече по закон ако се прогласи за непресметлив.
   
  На КикиМаус, Scott Weiland, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.241
  Допаѓања:
  13.501
  Пол:
  Женски
  Од самиот почеток на човековото постоење - главно поради однесувањето кое денес е познато како самоодржување, а во условите на раното минато на човекот, како "survival instinct".

  Човекот, јасно било дека тогаш не се наоѓал at the top of the food chain, па затоа многу диви животни му го загрозувале опстанокот. Така, за да преживее, тој морал да убива (и да се прехранува).

  Всушност, самоодржувањето претставува универзално однесување меѓу сите живи суштетсва на оваа планета, а болката и стравот се интегралните делови на овој механизам.

  Фактот што човекот започнал да го убива и сопствениот вид само означувало дека според когнациите кои се развивале кај него, тој започнал да прави дистинкција меѓу луѓето, споредувајќи се со нив и одлучувајќи кои луѓе за него се опасни и му го загрозуваат животот, а кои не.

  Со други зборови, преку еволуцијата на истинктот и развојот на мозокот, ситуацијата каде порано некое диво животно му претставувало опасност и човекот го убива, се создала слична симулација на истата ситуација само каде што во овој случај друг човек му претставува опасност на предиспозицираниот и потенцијален убиец.

  И сметам дека ова е сосема рационално и логичко мислење и однесување - во реалноста освен ако не си во тешка депресија, безизлезна положба, или имаш психолошки проблеми, никој буквално не би дозволил да умре ако ја има можноста да го спаси сопствениот живот, дури и ако тоа значи да убиеш некој друг. Бидејќи на крајот на краиштата - It's every man for himself...

  Војната е прифатлив начин на убивање бидејќи на психолошки начин модерниот и софистициран човек се лаже и самоубедува дека тоа е оправдано убиство бидејќи се дозволува во тие околности, само да за ги изрази нагоните кои со векови затапувале поради сменетиот (побезбеден) начин на живеење.

  Бидејќи човекот сфаќа дека останатите луѓе го поддржуваат убиството во воена состојба, тој е исто така охрабрен да ги оствари неговите инстинкти во пракса, но и поради вистинска опасност која му се заканува по животот.

  Постои чувство каде денешниот човек најчесто е "torn apart" помеѓу побезбеден и ненасилен начин на живеење и воздржување да ги отстрани луѓето за кои смета дека му се thorn in his eye, главно поради санкциите кои му следуваат по законот (бидејќи убиството се смета за кривично дело).
   
  На КикиМаус, Lianna Anna, Lella и 1 друга личност им се допаѓа ова.