1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудни фобии

Дискусија во 'Психологија' започната од Primadonna, 28 септември 2013.

  1. Angel_G

    Angel_G Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    Кој сака сеанса по нормална цена (без дерење од 1200 до 1500) нека пише кај мене во инбокс. Услуга врвна од областа на мотивациска психологија или како амеркиканците што препочитаат мотивационен тренер, советник, нека пише кај мене во инбокс.
     
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски

    Важи, нема грешка :rofl:
     
    На KeBideLi и smile:) им се допаѓа ова.
  3. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Леле и јас исто:worried::whew: мислев дека сум единствена на свет со оваа фобија, ама добро е сум имала друштво:D
     
    На Snowflake97 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ogi13

    Ogi13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Јас имам чудна фобија, не сакам да ме допираат по колената. Бидејќи сум слаба и капачките на колената се познаваат многу, така некој да ме допре на коленото или ми се чини ќе умрам или ќе го убијам тој што ме допрел
    Не знам дали има некој друг таква фобија ама јас дури самата ми е страв да ги допрам колената не пак некој друг. Кога седам треба да ми се скроз свиени нозете или скроз исправени, тогаш сум мирна. Али ногата прекршена да прави агол од 90 степени, единствено ако не ми е мозокот во нив можам да седам. Инаку не доаѓа во обзир да седам нормално како сите луѓе..
     
  5. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Маж ми е ист како тебе со колената . Нема фобија , ама мрази да го допира некој за колената ( на пример јас ) . Му останало од дете , многу " бил мирен " , и како последица од мирноќа имал здраво паѓање и отворено колено ( го шиеле со над 5 конци ) . Оттогаш колената ги чува како стаклени да му се ( а нема проблем да вежба воени вежби , веројатно бидејќи знае дека мора ) , ама да го чепнеш , ќе ти фрли остар поглед и ќе ти рече луто : коленото пазии :| . Не е слаб , ама ете :D .
     
  6. Ogi13

    Ogi13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Мене најмногу ми е од тоа како мала гледав еден филм, имаше лоши луѓе како грабаат деца и ги колат да ги продаваат а две деца имаше немирни шо сакат да избегаат и човекот им ги сосече нозете до колената со пола колено сечено пола не и рацете до лактот. Па ми останало како во мислите тоа чудно нешто. Исто така не давам да земаат крв сестрите од вената на раката оти во филмот видов деца сосечени дотаму раце. Мала сум била можеби 8 години.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Охо , и не така мала . Доволно голема за да паметиш . Маж ми го забил коленото во фонтана , во оние што прскаат шилните ( поим немам како се викаат ) . Оттогаш , шубе му е и несакајќи да го допре човек на колената ( особено на тоа што го повредил ) .
     
  8. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    И јас спаѓам тука, ама кај мене не е само папокот туку и целиот стомак. Ако некој со раката се заебава дека ме мава јас се виткам цела од страв. Осетлив стомак имам :sweat:
     
    На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Имам страв од тоа да се разбудам и да не можам да гледам.
     
    На christinnn и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  10. Bezobraznata

    Bezobraznata Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Јас имам страв од стоногалки и од шкрапли(нз точно како се викаат)
    Пред некој ден додека бев во кревет вечерно време пред са заспиев ме полаза шкрапла ;( незнам што се случи ама како вреснав колку ме дежи гласот :|цела ноќ неможев мирно да спијам дури и сега кога го пишувм ова ми се зголеми стравот и осеќам дека во секој момент ке ме полази некоја стоногалка или шкрапла:worried:
     
  11. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Не се плаши. Кога ќе ги видиш пак, мисли позитивно и игнорирај ги.
    Ќе ти се отргне стравот. ^_^
     
    На Bezobraznata му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    ^ Советов..
    sovet.PNG

    Јас имам фобија од вадење крв од вена и на секое следно одење се полошо и полошо ми е.
    Исто ич не ми е убаво кога некој ќе ме пипне кај папокот па сигурно нема у моментот коа некој ќе ме допре ја позитивно да мислам. Не можам да гледам позитивно на тоа и крај.
    Или да ми донесе некој стаорец па ја да мислам позитивно дур шетка околу мене. Ни во лудило.
    Фобија не е рационален страв и таа тешко може да се контролира.
     
  13. FallenAngell

    FallenAngell Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    1.631
    Пол:
    Женски
    фобија од кукли...ко дете ми беше страв дека ме гледаат и навечер пред да спијам ги вртев накај ѕидот (а преку ден си играв нормално) па и ден денес најискрено многу ми се морничави и ги имам фрлено сите...вака додека си играв ок ама да ја загледам некоја секунда одма ме фаќаше паника и страв...
    исто имам фобија од умирање...кога и да ми текне тоа ме фаќа паника и депресија...и си плачам...неможам да се помирам со фактот дека еден ден ке умреме, ке не нема...страв од непознатото...некогаш не ни спијам од таа мисла..дури ме гуши :(
     
    На Cosmic Girl и Nightwish11 им се допаѓа ова.
  14. Bezobraznata

    Bezobraznata Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Ke probam se nadevam deka ke pomie dobro :?:
     
  15. Ogi13

    Ogi13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Исто така, фобија имам ако вадат крв од вена. Поточно никогаш не би дала крв да земат од вена. Самата помисла си мислам дека боцкањето ќе ми ја распори целата вена и дека ќе умрам. 100% е од некој гледан филм како мала, многу беа сугестивни во однос на мојот мозок како мала
     
  16. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.728
    Пол:
    Женски
    Од кловнови многу се плашам.
     
  17. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Од инсекти, особено пајаци. :worried:
     
  18. паралелограмче

    паралелограмче Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Кога бев мала имав огромна фобија од Шрек (facepalm)
     
    На Cosmic Girl и WildMk им се допаѓа ова.
  19. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.966
    Пол:
    Женски
    Има некој фобија од слегување по скали?
    Се си мислам дека ако пуштам нога да слегувам без да се фатам за држач и без да ги измерам од око дали се широки или тесни, ќе се истркалам надолу.

    Не ми е ич пријатно да се џарам 10 секунди додека да пуштам нога да слезам, срам ми е од оние шо ќе ме видат во моментот.:@
     
    На паралелограмче, Matotheja и WildMk им се допаѓа ова.
  20. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Јас имам од качување по скали, особено ако има гужва, а и ако имаат некоја некоја мала косина и се потесни, сè си мислам дека ако не сум во близина на држач или ѕид дека може да изгубам рамнотежа да паднам на назад :whew: :worried:
     
    На Ugly Duckling, christinnn и WildMk им се допаѓа ова.