1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудни фобии

Дискусија во 'Психологија' започната од Primadonna, 28 септември 2013.

  1. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Имам фобија од гулаби, бидејќи си замислувам како со клунот во чело ми се закачува :rofl:
     
    На piksooki, Harper, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Фобија од многу народ на едно место.
    Никогаш не сум била на концерт.
    Само еднаш на фудбалски натрпевар на полни трибини и умрев од страв, а незнам од што ми беше страв
     
    На dragoneelz и Lolo5 им се допаѓа ова.
  3. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Леле неќам да те плашам, али ова уствари и се случи на другарка. Гулаб и се мавна во глава летајќи...

    Јас имам страв од височини. Дури и од тераса ми е страв да погледнам.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На Strong.44, Lolo5 и Matotheja им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Имам фобија од мостови лол.Не од високо од мостови и тоа кои се наоѓаат над водена површина
     
    На Lolo5 и Alisa22 им се допаѓа ова.
  6. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Во последно време имам фобија од скали . Се си мислам дека ке се слизнам, ке паднам наназад и ке останам инвалид. Од кај ми дојде фобијава не знам, но јас штом минам 7ма 8ма скала и барам ограда, или некој до мене за да се фатам за него.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. alexa_dimoska

    alexa_dimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Имам фобија од бонбони.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    вероватно да не има некој терориста низ трибините. Јас имам страв од височина и летање еднаш решив да одам на водно со жичарата. .... Ми се чини дека три пати умрев и оживеав додека се возев
     
    На Lolo5 и referentka им се допаѓа ова.
  9. Lolo5

    Lolo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2017
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    796
    Пол:
    Женски
    1. Фобија од инсекти. Буквално бегам ако видам некоја бубачка, но повеќе се вознемирувам ако е некаде на затворено, отколку надвор. А дома постојано чистам со правосмукалка во секој ќош, сите фиоки ги проверувам некој пајак да не влегол, ако влегол во соба некој летечки инсект како оса или пчела ме фаќа паника и вриштам, цело време се ѕверам по ѕидовите и мебелот, купувам средства против инсекти,...
    2. Понекогаш имам чувство дека некој ме гледа, на пример во соба кога сум не сум спокојна и покрај тоа што имам завеса на прозорот и ја заклучувам вратата, на дупката од бравата имам залепено парче хартија со селотејп за да не ме ѕирка некој низ неа, а пак во тоалет кога одам по сто пати проверувам дали сум заклучила, се плашам да не има камери во јавни соблекувални и тоалети, а ако не се заклучуваат не ни влегувам, ...
    3. Оваа фобија е малку слична на претходната, се плашам дека некој ме шпионира на интернет и социјални мрежи, дека ми прислушкува телефонски разговори, и дека цело време може да гледа што работам на телефонот/лаптопот, и затоа не можам ни да се допишувам, ни да гледам/читам нешто, ни музика да слушам без да ми доаѓаат мисли во главата како што ако некој во моментов знае дека го гледам/слушам/читам/пишувам ова. Еве ми е страв и сега некој да не ме хакирал и да следи додека го пишувам мислењево.
    4. Понекогаш се плашам дека некој може да ми ги чита мислите, и дури и внимавам на што размислувам кога сум опкружена со луѓе.
    5. Имам страв од грмење и невреме, земјотрес, поплава, пожар и други природни непогоди. Пред околу година ипол имаше земјотрес и не можев долго време да се смирам од страв да не стресе повторно. Имаше и поплава пред тоа, што исто ме исплаши. А од оган колку имам страв- од една свеќа се плашам и чкорче кибрит, да не ме запали, а најмногу ми е страв косата да не ми се запали. Исто и ми е малку страв кога треба нешто да приклучам или исклучам од штекер.
    6. Порано имав голем страв од висина, лифтови, од секакви угорници/удолници, секакви скали (особено тие што се движат), ама сега од овие стравови ми е останат само мал дел.
    7. Сеуште се плашам да чекорам сама по улица навечер, односно се плашам од темница и секакви манијаци и натприродни суштества како духови, чудовишта, вештерки, зомбиња да не ме нападнат, а најчесто спијам со запалено светло што е многу лошо.
    8. Имам фобија од крв, ми се слошува ако треба крв да ми земат, особено од вена, бидејќи како што прочитав претходно кај некои други, така и јас имам фобија од вени, особено тие на рацете. Исто се ежам ако некој ме допре кај папокот и постојано мислам дека нешто ми влегло во ушите. Се плашам и од многу патци во косата, како на пример кога е целата во плетенки и има линии по главата. Во врска со телото имам повеќе фобии, сега за сега ги издвојувам овие.
     
    Последна измена: 14 април 2018
  10. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Od ptici:(
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. GrevMk

    GrevMk Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    2.723
    Тек денес дознав како се вика ова чудо, мислев само мене ми се случува. Јас да сум ти бил трипофобичен :worried:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Како имаш секс? :wasntme:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. GrevMk

    GrevMk Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    2.723
    |( Да, за секс е оваа фобија |( :D
    https://en.wikipedia.org/wiki/Trypophobia :puke: баш ми се повраќа кога ја гледам сликата на википедија..
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    ај да си ќутам :wasntme:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    618
    Допаѓања:
    7.393
    Пол:
    Женски
    -Висина. Секогаш кога пружувам алишта ми трепери цело тело од страв да не паднам долу.
    -Затворен простор. Не обожавам да одам во тоалет никаде освен дома. Ако е нож до коска одам со страв дека ќе се заглавам и најчесто заглавувам.
    -Стоматолошка ординација. Веднаш штом влезам почнувам да се гушам од миризбата, до степен да мислам дека ќе се онесвестам.
    -Инсекти.
     
    На Feminka22 и Lolo5 им се допаѓа ова.
  16. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Се плашам од зуењето на инсектите. А кога не го слушам тоа зуењето - не ми е страв :D
     
  17. Режисерот

    Режисерот Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    - Дожд и грмотевици, за невреме да не зборуваме, тогаш не можат да ме најдат или сум под кревет или во шкафот.
    - Висина
    - Вода ( мислам на море, езеро, река) ретко влегувам да пливам сама.
    - Гужва (многу луѓе околу мене)
    - Змии, жаби и глувци
    - РИНГИШПИЛ ( никогаш не би се качила, па и колку да е големо задоволството )
    - Темница ( спијам дури и со запалено светло)
     
  18. Zavisnaodblago

    Zavisnaodblago Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2016
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Прозори и огледала(исклучиво навечер),ме фаќа страв дека ќе ми се појави некој дух на прозорецот или огледалото.
     
  19. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Од мостови.
    Не можам да поминам сама на мост, па што сака нека е.
    Зошто, не знам..
     
  20. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Од китови и пеперутки:sweat::rofl::rofl::rofl::rofl::?::whew: