1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудно искуство што се повторува... Дежа ву?

Дискусија во 'Психологија' започната од Blackberry, 22 март 2010.

 1. Blackberry

  Blackberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  13
  Дали на некој му се случило некогаш да се збуни од некоја ситуација,затоа што веќе се случило.
  Мене понекогаш ми се случува многу чудно како да занм што ке се случи,како веќе да су го видела тоа и
  таа ситуација многу ме збунува,се е исто ама никако да се сетам кога и дали се случило?
  Има ли некој сличен проблем или јас сум чудна ??? :?:
   
  На Goddest и nadya99 им се допаѓа ова.
 2. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  Ми се има случувано да препознаам ситуација која веќе ми се случила.Истите луѓе, истото место, истите муабети, иста местоположба... и кога ќе ми се појави тоа чувство гласно си кажувам- „дежа ву“ :D .Малку чудно и необично, но реално.
   
  На FeminkaDoKraj му/ѝ се допаѓа ова.
 3. pinkpanter

  pinkpanter Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
 4. Blackberry

  Blackberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  13
  Значи не сум единствена,истиот разговор истите луѓе се исто,напамет ги знам зборовите и како некој зајак сум цела збунета.Благодрам што го сподели ова чудно искуство :D
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  И мене истото ми се случува,тоа е она дежа ву,ми се случува некои луѓе,некои ситуации,како да ги знам од порано.Мислам дека од псхиолошки/спиритуален аспект има поголемо значење тоа што ни се случува.Понекогаш кога ке запознаам некои луѓе се чудам од каде ги знам или ми се познати,а никогаш во живот да не сум ги видела.Мислам дека тоа има врска со душата на човекот,без разлика кој.Понекогаш и некаде сте сретнале теми или коментари па макар и на шега за претходен живот,меѓутоа јас лично не верувам во тие работи,но претпоставувам дека тоа дежа ву од таму потекнува,незнам.Имам прочитано но недовршена со читање книгата Патот на душите,во која еден доктор по пат на хипноза кај своите пациенти открива информации за нивниот живот,нивната свест и потсвет,за луѓе кои никогаш не ги виделе или пак некои ситуации кои им изгледале познати а незнаат од каде.Во таа книга се спомнуваше нешто слично како темава и нејзиниот вовед.Од таму и знам ете некои работи,за кои што и не сум сигурна и незнам дали е тоа така,иако тоа веројатно знаат само луѓе што ја проучуваат оваа тематика,но на крајот на краиштата тоа со сигурност па и никој неможе да го потврди.
   
  На EminemsGirl и Tanjamm им се допаѓа ова.
 6. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Хмм психата е сложена и доста не сфатлива, многу ситуации постојат па не можеме да ги објасниме. Не постои одговор за многу двоумења кај човекот.. дежаву-то постои како појава и многумина го доживеале, но сепак не постои некоја теорија која би можела да го објасни, се останува на претпоставки...
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.806
  Дежаву-то ми е секојдневие и навикната сум на тоа. И јас правам вака:
  Дури и на тие што ме познаваат веќе не им е чудно затоа што често ми се дешава.
  И незнам зошто, ама обожавам кога ќе ми се случи дежаву :D
   
  На acvamarin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.085
  Допаѓања:
  61.960
  Пол:
  Женски
  Па дежа ву не е некоја непозната појава... И мене ми се случува често. Понекогаш и почнувам да се нервирам, цел ден како да ми се повторува..
   
 9. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.851
  Пол:
  Женски
  Охоооооо колку сакаш пати.Ете вчера последно ми се случи,дојде другарка ми и знаев што следува во разговорот и во движењата.Не е тоа некоја непозната ситуација.Дури и некогаш се зафркаваме,ајде сега кажувајте ако ви е дежа ву,да не се мачиме по вторпат :lol:
   
  На dolly.doll му/ѝ се допаѓа ова.
 10. terezicka85

  terezicka85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  :up: :Down: :up: :? :worried:hock: :( ;) :P :!:
   
 11. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.044
  Допаѓања:
  4.977
  Пол:
  Женски
  некои ми имаат кажано дека тоа е појава случена од претходниот живот..
  И мене многу ми се има така случувано .. Повеќе пати ;)
   
 12. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  48
  Толку често ми се случува што више и ме нервира! Кога ќе и кажам на другарка ми дека имам дежа-ву паника ја фаќа, мн се плаши :D :D :D
  Иначе исто и јас практикувам да кажам на глас дека имам дежа-ву, зошто така, како да ја пресечувам ситуацијата. :^)
   
 13. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Не еднаш, ми се има случено многу пати да имам дежа ву ама веќе тоа си ми е нормална работа и кога ќе ја видам истата ситуација или во мене или на глас си викам дежа ву и готово. :D
   
 14. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  Ми се случувало често но во последно време баш и го немам :D
   
 15. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  665
  Не ми се случило ова, туку слична работа на дежа ву.
  Ќе доживеам некоја работа и после 2 секунди ќе ми ѕврцне дека сум ја сонувала.
  Меџутим, то је нормално..

  А за дежа ву...
  Повеќето знаат погрешно да го протолкуваат.
   
 16. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  истото и со мене..а и дежа ву ми се има случено и сум мннноооооооогу збунета во врска со тоа.
  :tmi: :?: :wasntme:
   
 17. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  665
  Тукушто дознав Ангелче. Мозокот покасно ги испраќа информациите кои што ги гледа, што не е ништо ненормално, па затоа и мислиме дека сме ја сонувале таа работа. Негде после триесетата година, ова се намалува. |(
  Иначе, вака ако е све, што сонуваме демек се исполнува, сите ќе бидеме Баба Ванѓа vol.2. :D
   
  На HuntressGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Леле...ми се дешава, не многу често, ама пак ми се има десено и многу е јако :D
   
 19. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  122
  Не ми се случило ова, туку слична работа на дежа ву.
  Ќе доживеам некоја работа и после 2 секунди ќе ми ѕврцне дека сум ја сонувала.

  истото и мене ми се случува
   
 20. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.309
  Допаѓања:
  5.762
  Дежа ву ми се случува..и се така кога ќе ми се повтори си викам ова го сонував и потоа се освестувам што би се рекло и си викам Дежа ву беше