1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудно искуство што се повторува... Дежа ву?

Дискусија во 'Психологија' започната од Blackberry, 22 март 2010.

  1. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Ми се има случувано почесто, на исто место, со исти луге, истиот разговор, дури некогаш ке се наежам :)
     
  2. vw-girl

    vw-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    162
    се случило како не. :)
    Но тоа е мешање брзини, слушнав дека тоа е повразно со центрите на мозокот и очите, всушност во делче од мили-секунда мозок информацијата побрзо ја пренесува на едното око, што значи едното око веќе ја виде таа слика, а другото очуле закаснало и нам ни се причинува дека тоа било некад давно. :D
     
  3. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Пред некое време на сон ми дојде како класниот на час ми го зема телефонот, и тоа се случи баш вчера. ;( Кога ми го зема телефонот се присетив веднаш на сонот. :worried:
     
  4. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    многу многуу често и ме плаши :sweat:
     
  5. lana8

    lana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    180
    Ми се случува и мене...се е исто и знам што следува и онака во тој момент сум запрепастена :|
     
  6. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Да знаеш што следува и ќе си речеш ах сега ке се случи тоа и оп се случува, како и предходно да ти се случило истото
     
  7. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Ух, ми се случува, но не знаев дека е познато како Дежа ву, благодарам за информацијата. Инаку, многу често ми се случуваше сега поретко. :!:
     
  8. leilla

    leilla Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    146
    Премногу често, дури страв ме фаќа :worried:
     
  9. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Ми се случува и се осеќам како да го знам тоа ама неможам да се сетам... :?: :| :|
     
  10. curlygirl

    curlygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Ми се случува доста често,и отпрвинта се прашувам од каде ми е целата ситуација позната.Понекогаш дури ме нервира.
     
  11. Snix

    Snix Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    11
    Нонстоп имам дежа ву...али она буквално ко по втор пат да си го живеам животот, секоја ситуација (па макар и по прв пат да ја гледам) ми е позната, и знам шо следва. Искрено ПРЕТЕРАНО СТРАШНО е на моменти :sweat:
     
  12. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Интересно е чуството кога ќе се завртеш и наеднаш ти текнува дека тоа веќе си го видела,чула,кажала некогаш :D Ми се има случувано многу пати :)
     
  13. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    На мене секоја втора ситуација ми е дежа ву.Тоа што ќе се случи во моментов осеќам како да сум знаела што ќе се случи,како повторно да живеам еден ист живот...
     
    На kikav му/ѝ се допаѓа ова.
  14. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    буквално исто!!!! буквално!!! кога ке се сетам на нешто било каква ситуација малку се збунувам подзастану7вам ми се навраќа назад сето тоа и буквално велам дежа ву! ко јас да сум го пишувала постов на бравехеарт хаха :D многу пати ми се има случено! интересно е!
     
  15. Velvet

    Velvet Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    11
    Ми се има случено дежа ву многу пати кога на пример одеднаш ситуацијата во која се наоѓам ми е позната и тогаш на глас си викам дежа вууу :D
     
  16. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    Deja vu (веќе видено)

    Темава како за мене :lol:
    Постојано ми се случуваат работи кои веќе мислам дека ми се однекаде познати , видени , дека веќе се случиле а тие всушнот ми се случуваат за прв пат .Скоро секој ден на училиште дома доживвам дежа ву.... дури почнав и да се плашам да не не е во ред нешто со мене :D
     
    На SnowWhite91 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Deja vu (веќе видено)

    Леле исто и мене :worried:
    И лоши и добри работи ама во стилот како моментот кој трае 4-5 секунди веќе да сум го доживеала а незнам кога... најчудно е што во тоа ситуација секој детал и веќе виден некогаш претходно :?:
    Полудувам дефинитивно :geek:
     
  18. chocolate...girl

    chocolate...girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Моето ''Дежа ву'' трае околу 10 сек. ама додека трае не сум свесна во моментот. Читав требало да се оди еднаш до двапати на психијатар за да си ги исчистиш мислите од фантазиите ://// ама само тој што во последно време секој ден му се случува. Јас сум таква последниот месец нон стоп ми е вака. Си викав ај да прашам од другарките за чувството, тие ми рекоа дека тоа е дежа ву. :?: Најдов на интернет и читав и сега треба ли да одам на психијатар? :///// :) :P
     
  19. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    И јас имам секој ден дежа ву и ништо чудно. На почетокот си малку загрижен, но после со тек на време се навикнуваш! :)
     
  20. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Mi se slucilo nekolku pati,ama porano vo skoro vreme ne.Mozebi vo minatiot zivot krstko sum ziveela :)
    [mod-kirilica:1t5nswrk][/mod-kirilica:1t5nswrk]