1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудно искуство што се повторува... Дежа ву?

Дискусија во 'Психологија' започната од Blackberry, 22 март 2010.

  1. Amely

    Amely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Многу често ми се случува, нешто што ми е познато и ми се случило не незнам дали сум го сонувала
     
  2. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Јас па обратно од повеќето овде, многу ретко доживувам дежа ву.
    До сега можеби само двапати на кои што убаво се сеќавам, другото се` ми е некако избледено или пак не сум ни сигурна дека ми се повторува.
    Морам да кажам и дека многу ретко паметам сонови, затоа и мислам дека воопшто не ни сонувам.

    Интересно е во секој случај, обожавам да читам вакви теми. :)
     
  3. Alex99

    Alex99 Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Луѓе, мене често ми се случува да ми каже некој нешто или да преживеам но да ми е познаѕо како по втор пат да го живеам. Незнам како да објаснам, какода сум го сонувала тоа што го живеам. И тоа се случува многу често, не е проблемот до мојата психа ама навистина се плашам и се мислам што може да биде. Дали некоја од вас го има истиов проблем?
     
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.421
    Пол:
    Женски
    Дежа ву?

    Првото биолошко објаснување подразбирало дека двете очи не само што го воспримаат светот во разнобоен дијапазон, туку и со одредена микроскопска временска разлика.

    Како што секоја хемисфера добива сигнал само од едното око тогаш разликата во добиената информација, кога едното око веќе го видело настанот, а второто само го набљудува, се нарекува дежа ву.

    Оваа теорија го добила називот ментално удвојување и долго време се сметала за веродостојна, сè додека појавата на веќе видено не е откриена и кај слепите лица.

    Денес како главен виновник за појавата на дежа ву се смета органот за моментални реакции на мозокот - хипокампот, за што постои и теоретско објаснување.

    Имено, хипокампот е одговорен за повеќето функции на мозочната активност, и во таа смисла и за распознавање и барање аналогии на предметите од околината.

    Научниците претпоставуваат дека слични барањa се произведувaат и во деловите на сеќавањето кои чуваат мемории за „шаблоните“ на надворешниот свет. Па така, кога човек ќе види стол, тој го препознава по условниот модел зачуван во неговото сеќавање.

    Одредени состојби на мозокот - висока температура, настинување, давење и неколку заболувања - можат да го воведат хипокампот во состојба на „паника“. Притоа, видената слика на околината веднаш се запаметува без дополнително анализирање, каде што мозокот за дел од секундата се обраќа за помош. И така, се човекот ја споредува ситуацијата со видената слика, но извлечена од најсвежите сеќавања, што создава ефект на лажно сеќавање.


    Ми се случило неколку пати. Ако се случува почесто може од памет да те извади. :D Ми се случило не само два пати, туку и три пати да се најдам во таква ситуација и дури пробувам да се сетам што ќе се случи следно. :D
     
    На tina2018 и N.Kety им се допаѓа ова.
  5. Sofceto

    Sofceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    И мене ова ми се случува повеќе пати како нешто да сум го видела...
     
  6. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Постојано е нај чудно ми беше кога почнав на работа првиот ден почнав да ја шијам машката кошула и од некаде некако знаев што ке се случи а прв ден на работа.
    Кога ке ми се случи се свртувам полека гледам околу мене со ваква фаца :o и после си се смешкам :$ .

    Чудно ама некако ми е убаво .:nod:
     
  7. FallenAngell

    FallenAngell Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    1.631
    Пол:
    Женски
    дежаву ви е сон што сте го заборавиле па ви се појавува пред очи..а сонот е некој вид на визија..така да ми се има мн пати десено и често ми се дешава да сонувам нешто и да го запамтам сонот и потоа стварно тоа да ми се деси така да више не ми е чудно но страшно е заш незнам што ке ми се оствари што не..:|
     
  8. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
    Бев прв пaт нa гoсти кaј кoлешкa, кaкo дa сум билa тaму некoгaш тoa местo, тaa куќa,тaa тoплинa вo куќaтa. Дaли е знaк или штo кaкo oдaт рaбoтите не знaм. :)
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  9. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Последно време многу често ми се случува и порано исто. Викаат дека тие што доживуваат дежаву голема е можноста дека живееле живот пред овој.
     
  10. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Незнам како да го дефинирам ова чувство,ама 100 пати ми се случило дежа ву или што и да е.
    Често имам некое чувство како да сум била претходно во контакт со нови луѓе кои сега ги запознавам,или пак се случува проклето да ми се познати некои места на кои стапнувам прв пат а се осеќам како да сум била претходно.
     
    На AngIv, Animali и Dadusicka им се допаѓа ова.
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Често ми се случува, некогаш ми се меша и сонот со реалноста така
     
    На hermosa, Rama и Animali им се допаѓа ова.
  12. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Аман веќе, ептен језиво ми е ова чувство на дежа ву, последниов период често доживувам и во најбанални и неважни ситуации|(
     
  13. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.961
    Допаѓања:
    8.671
    Пол:
    Женски
    Често ми се случувало порано да имам и не биле баш пријатни ситуации...
     
  14. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Да, и мене ми се случувало и ми се случува понекогаш. Малку е бизарно, но не е ништо страшно, посебно откако се заинтересирав за објаснувањето, што точно е таа појава и што се случува во човековиот мозок.
     
  15. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.322
    Пол:
    Женски
    Ми се има случено неколку пати.Апла језиво...
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AgentGinger

    AgentGinger Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.583
    Пол:
    Женски
    Како мозокот скриншот да ми прави и ме збунува до немај каде...Премногу морничаво. :|
     
  17. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Ми се случува доста често..
     
  18. Blackandwhite123

    Blackandwhite123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2018
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Исто и на мене ми се случува често.
     
  19. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Како некоја супер моќ, многу е интересно често ми се случува
     
  20. Ivanna23.

    Ivanna23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2019
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Некако оддамна не сум почуствувала дежа ву, прочитав некаде дека на младите му се случувало повеќе, изгледа остарев :D
    Дали на вас ви се има случено кога ќе запознаете некоја личност да имате чуство како да ја познавате оддамна?