Чудно искуство што се повторува... Дежа ву?

Дискусија во 'Психологија' започната од Blackberry, 22 март 2010.

 1. Amely

  Amely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2014
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  127
  Пол:
  Женски
  Многу често ми се случува, нешто што ми е познато и ми се случило не незнам дали сум го сонувала
   
 2. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  1.490
  Јас па обратно од повеќето овде, многу ретко доживувам дежа ву.
  До сега можеби само двапати на кои што убаво се сеќавам, другото се` ми е некако избледено или пак не сум ни сигурна дека ми се повторува.
  Морам да кажам и дека многу ретко паметам сонови, затоа и мислам дека воопшто не ни сонувам.

  Интересно е во секој случај, обожавам да читам вакви теми. :)
   
 3. Alex99

  Alex99 Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2016
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Луѓе, мене често ми се случува да ми каже некој нешто или да преживеам но да ми е познаѕо како по втор пат да го живеам. Незнам како да објаснам, какода сум го сонувала тоа што го живеам. И тоа се случува многу често, не е проблемот до мојата психа ама навистина се плашам и се мислам што може да биде. Дали некоја од вас го има истиов проблем?
   
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.280
  Допаѓања:
  45.375
  Пол:
  Женски
  Дежа ву?

  Првото биолошко објаснување подразбирало дека двете очи не само што го воспримаат светот во разнобоен дијапазон, туку и со одредена микроскопска временска разлика.

  Како што секоја хемисфера добива сигнал само од едното око тогаш разликата во добиената информација, кога едното око веќе го видело настанот, а второто само го набљудува, се нарекува дежа ву.

  Оваа теорија го добила називот ментално удвојување и долго време се сметала за веродостојна, сè додека појавата на веќе видено не е откриена и кај слепите лица.

  Денес како главен виновник за појавата на дежа ву се смета органот за моментални реакции на мозокот - хипокампот, за што постои и теоретско објаснување.

  Имено, хипокампот е одговорен за повеќето функции на мозочната активност, и во таа смисла и за распознавање и барање аналогии на предметите од околината.

  Научниците претпоставуваат дека слични барањa се произведувaат и во деловите на сеќавањето кои чуваат мемории за „шаблоните“ на надворешниот свет. Па така, кога човек ќе види стол, тој го препознава по условниот модел зачуван во неговото сеќавање.

  Одредени состојби на мозокот - висока температура, настинување, давење и неколку заболувања - можат да го воведат хипокампот во состојба на „паника“. Притоа, видената слика на околината веднаш се запаметува без дополнително анализирање, каде што мозокот за дел од секундата се обраќа за помош. И така, се човекот ја споредува ситуацијата со видената слика, но извлечена од најсвежите сеќавања, што создава ефект на лажно сеќавање.


  Ми се случило неколку пати. Ако се случува почесто може од памет да те извади. :D Ми се случило не само два пати, туку и три пати да се најдам во таква ситуација и дури пробувам да се сетам што ќе се случи следно. :D
   
  На N.Kety му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sofceto

  Sofceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2015
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  И мене ова ми се случува повеќе пати како нешто да сум го видела...
   
 6. EminemsGirl

  EminemsGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  1.156
  Пол:
  Женски
  Постојано е нај чудно ми беше кога почнав на работа првиот ден почнав да ја шијам машката кошула и од некаде некако знаев што ке се случи а прв ден на работа.
  Кога ке ми се случи се свртувам полека гледам околу мене со ваква фаца :o и после си се смешкам :$ .

  Чудно ама некако ми е убаво .:nod:
   
 7. FallenAngell

  FallenAngell Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  1.310
  Пол:
  Женски
  дежаву ви е сон што сте го заборавиле па ви се појавува пред очи..а сонот е некој вид на визија..така да ми се има мн пати десено и често ми се дешава да сонувам нешто и да го запамтам сонот и потоа стварно тоа да ми се деси така да више не ми е чудно но страшно е заш незнам што ке ми се оствари што не..:|
   
 8. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.570
  Допаѓања:
  5.281
  Бев прв пaт нa гoсти кaј кoлешкa, кaкo дa сум билa тaму некoгaш тoa местo, тaa куќa,тaa тoплинa вo куќaтa. Дaли е знaк или штo кaкo oдaт рaбoтите не знaм. :)
   
 9. InWonderland

  InWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  412
  Пол:
  Женски
  Последно време многу често ми се случува и порано исто. Викаат дека тие што доживуваат дежаву голема е можноста дека живееле живот пред овој.
   
 10. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.855
  Допаѓања:
  44.741
  Пол:
  Женски
  Незнам како да го дефинирам ова чувство,ама 100 пати ми се случило дежа ву или што и да е.
  Често имам некое чувство како да сум била претходно во контакт со нови луѓе кои сега ги запознавам,или пак се случува проклето да ми се познати некои места на кои стапнувам прв пат а се осеќам како да сум била претходно.
   
  На Animali и Dadusicka им се допаѓа ова.
 11. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.828
  Допаѓања:
  16.065
  Пол:
  Женски
  Често ми се случува, некогаш ми се меша и сонот со реалноста така
   
  На Rama и Animali им се допаѓа ова.
 12. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.855
  Допаѓања:
  44.741
  Пол:
  Женски
  Аман веќе, ептен језиво ми е ова чувство на дежа ву, последниов период често доживувам и во најбанални и неважни ситуации|(