1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудно искуство што се повторува... Дежа ву?

Дискусија во 'Психологија' започната од Blackberry, 22 март 2010.

  1. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Осеќам некој што сака да каже.
    Пример професорите објаснуваат нешто и се закочуваат, мене во мисли ми доаѓа што сака да каже.
    После секунда две истото го кажуваат.

    Пред некој ден сонував дека имало некој свечен собир фамилијава, и следниот ден роднините собрани се сликале на фејс.

    Исто и ова. Позната ми е личноста од некаде само незнам од каде, а прв пат ја гледам.
     
    На Kerim му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Секојдневни ситуации во животот најчесто чуствувам дека се случиле претходно ама во сон. Како демек нешто што одамна сум сонила сега до детал одново се повторува. Незнам дали е дежа ву. Ама знам во тие моменти и како ќе постапам и што ќе речам. Обично кратко трае чуството.
     
  3. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Ми се има случено и тоа многу пати ;)
     
  4. Beautiful Dreams

    Beautiful Dreams Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2022
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.926
    Пол:
    Женски
    Опседната сум со дежа ву.
    Постојано го имам то чувство.
     
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Ми се има случено со некои ситуации. Чудно е ама не се замарам многу со ова, не придавам важност толку.
     
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Вчера доживеав дежа - ву . Секојдневна ситуација . Често ми се случува дежа - ву и не ми е веќе толку невообичаено . Конкретно , сонував дека раскревам по дома и се карам со ќерката дека не си ги собира играчките . Моментот кога ми светна дека ова е дежа - ву , позицијата на ќерка ми , позицијата на играчките , моите зборови , нејзините зборови , дури и облеката - се беше исто како во сонот што го сонував пред скоро месец дена :D . Си викам како е можно да е се толку исто , толку све на свое место .. како во некој паралелен универзум да сум го доживеала истово , како веќе да сум била овде во овој момент .

    Интересно ми е , како може да е нашиот мозок вака создаден , како може унапред со денови и недели да " предвиди " нешто , и зошто човекот како " најителигентна " врста помеѓу живиот свет , сеуште нема одговор на вакви работи ?

    Има многу прашања , а одговор ни на видик . Затоа и е интересно за мене , бидејќи е мистично .
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DominicM

    DominicM Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Машки
    Интересен феномен кој неможам да го сфатам, а ми се случил многу пати. Можеби затоа сум толку обземен со него....
     
    На Beautiful Dreams му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Ми се случило понекогаш, чудно е
     
  9. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.008
    Пол:
    Женски
    Ми се има десено повеќе пати.