Чудно искуство што се повторува... Дежа ву?

Дискусија во 'Психологија' започната од Blackberry, 22 март 2010.

 1. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.083
  хехехе па зошто да се плаши ??мене баш ми е интересно тоа чувство а и јас истото го практикувам гласно да си кажам ееееј дежа вуу :D
   
  На The.Princess му/ѝ се допаѓа ова.
 2. medicinarce18

  medicinarce18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  Јас постојано имам дежа ву и како пророк сум често ми се случува да сонувам некои работи кои ќе се случат а најмногу се шокирав кога сонував еден дргар дека почина т.е. моментот татко му кога не извести и се тоа ми бесе познато од збор до збор :| некогаш ми е интересно некогаш не...
   
 3. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  дежа ву е многу честа појава. мене многу често ми се случува.
  читав дека тоа не е ништо необично. значи кога нешто гледаме, нервот кој ја прима сликата касни, и затоа не се поврзува со мислата, и така доаѓа до дежа ву. :)
  не сум некој научник, ама ми звучи доволно логично :D
   
  На slatkichka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.352
  Оф...заостанат ни е мозкот изгледа. :lol: :lol:
  Како и да е фала.
   
 5. Malechk0

  Malechk0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  84

  Да да секако .. и јас имам такви моменти, да збунува !! Сите имаат такво чувство и тоа не го рачунам како проблем .. не си чудна на секому му се случува тоа .. барем јас така мислам.. или на секому барем по еднаш !! ;)
   
 6. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  1.128
  Ми се има случено неколку пати .. чудна ситуација , одма рипам и ќе искоментирам - еј дежа ву , ова веќе како да ми се има случено .. некогаш и знам пред време кој што ќе каже . Викаат дека Скорпиите највеќе можат овие нешта да им се појавуваат ! :^)
   
 7. MidnightFlower

  MidnightFlower Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  47
  Еј јас сум скорпија и многу многу често имам дежа вуа. :)
  Искрено, сакам да си верувам дека тоа е нешто спиритуално и логички необјасниво,, му дава некоја мистериозност на чувството. :$ :)
   
 8. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  139
  исто како мене :)
  негледам нешто неприродно во тоа мислам дека е сосема нормално и дека на сите им се случува :)
   
 9. Tabby

  Tabby Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2010
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  22
  Ауууууууууу!

  Ми се има случено :)

  Баш ми е забавно, незнам зашто ама.... :lol:

  Поздравче! :*
   
 10. love-love

  love-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  :hai:
  da da ne ednas mnogu ceto mi se ima slucvano toa :hai: toa mislam go poistovetuvaat so reinkarnacuja
   
 11. Elizabethh

  Elizabethh Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  10
  Некои го протолкуваат како реинкарнација,некои како демек го сонувале,па од таму доаѓа она: „ти се исполнуваат соништата’’, Некои и го занемаруваат..
  И јас сум од тие што го занемаруваат,ако на моменти ми е интересно и секогаш пробувам обратно да направам од она што „би требало’’ да се случи.
  И да,многу пати ми се случувало. :angel:
   
 12. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.213
  Ми се случува понекогаш! На пример една случка, едно дејствие од неколку секунди се случува а јас гледам збунето и се ми е веќе познато, како да сум го видела и порано! последно ми се случи пред 9 дена на погребот од дедо ми кога ми носеа сок! само си помислив: ДЕЖА ВУ!!!
   
 13. cupidsarow

  cupidsarow Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  11
  дежа ву хмм...најинтересното досега што ми се има случено е ...Седам со сестра ми и една братучедка пред коммпјутер си зедов праски да јадам и сега во моментов се присетив на тоа и си велев самата сега некој ке праша -Има ли уште праски? (само не знаев дали тоа ке биде сестра ми или братучедка ми) во истиос момент сестра ми прашува ..-Има ли уште праски? (леле се наежив тогаш...)
   
 14. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  649
  Допаѓања:
  31
  Ми се случува скоро секогаш..
  Иначе зошто ни се случува ова чудо наречено дежа ву ? :?:
   
 15. Bonny95

  Bonny95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  15
  Да ми се случил овој чуден феномен наречен дежа ву :^) и тоа неколку пати. Како тоа да сум го видела на сон. Ми се има случувано за наједноставни, најсекодневни работи како ја закачувам јакната на некоја закачалка или некој ми качува нешто итн итн...
  Многу чудна работа :o
   
 16. Chocoholic.girl

  Chocoholic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  37
  јас еден ден сонував дека возам точак на кеј со дечко ми и една не толку блиска другарка и тек после 4-5 месеци истата сцена ја видов дури и истиот разговор.. страшно беше :worried: :)
   
 17. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  769
  Ми се случува и мене почесто. Пример пред некое време седиме со 2 другарки и едната отиде да си земе за јадење нешто. Е сега јас помислувам и ми се отсликува дека ко ќе влезе ќе се сопне и ќе падне и тоа се случи :^) - како истиот настан да се случил некогаш и некаде :^)
   
 18. Minniex3

  Minniex3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2010
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  12
  премногу често ми се случува. се ежам кога ќе ми се деси.. некако многу е морничаво :D
   
 19. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.899
  Мене ова ми се случува речиси секој ден. Понекогаш знае да биде морничаво, и да се наежам, но некогаш ми е интересно затоа што веќе знам што ќе се случи понатаму. :) Инаку секогаш кога ќе ми се случи феноменов, морам да кажам на глас „Дежа Ву!“ :D
   
 20. Minniex3

  Minniex3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2010
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  12
  Исто :D морам да си се искажам онака ДЕЖА ВУ :o