Чудно искуство што се повторува... Дежа ву?

Дискусија во 'Психологија' започната од Blackberry, 22 март 2010.

 1. FortuneTeller.xD

  FortuneTeller.xD Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јули 2010
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  381
  Дежа Ву ми се случува, би рекла дури и пречесто.. И секогаш е морничаво.. Но сепак мора да признаам дека е е поморничаво од Дежа Веку, значи тотално скревам..Замислете Дежа Ву само со посилен интензитет, се ми е познато, дури препознавам и мириси и звуци.. Страшно,брее.. :?: :(
   
 2. ecen4e

  ecen4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  27
  секако дека ми се случува тоа.Сега гледам се ист во ситуацијава и си мислам дали сега ке го кази ова?и туп истот се казува јас мислев дека проблемо е во мене но не бил :) :) :)
   
 3. ludoooto

  ludoooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  1
  и на мене ми се случува истото и тоа мноогу пати :rofl:
   
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.886
  Допаѓања:
  73.487
  Пол:
  Женски
  секојдневие... :D
   
 5. solzuska

  solzuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  134
  :) леле пречесто ми се случува
  Јас пак мислев нешто не е во ред со мене :)
   
 6. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.358
  Допаѓања:
  15.612
  Пол:
  Женски
  Еве пред 10 секунди ми се случи додека разговарав по тел со дечко ми.Знаев што ќе ми каже во секоја наредна реченица :D Исто ко да сме го правеле веќе тој муабет..Некогаш..и негде.. :lol:
   
 7. Unnaa

  Unnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  39
  Ми се има случувано, не многу пати ама стварно е чудно :?: Со брат ми одевме накај факултет пред некој месец и се што видов, колите до нас, луѓето што поминуваа, муабетот што го правевме се беше исто ко да ми се случило порано. Чудно... многу чудно :)
   
 8. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.449
  Допаѓања:
  31.145
  Баш денес ми се случи едно такво искуство, како да сум поминала значи низ истиот муабет, знаев што ќе се деси, што ќе ми каже соговорникот... Налудничаво е, се осеќаш затечен од сопствената предвидливост, ама забавно е.
  :)
   
 9. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.561
  Пол:
  Женски
  И мене ми се има случено повеќе пати. Така еднаш со другарките седиме,пиеме кафе,си муабетиме и се исто и си викам ова се има случено како да беше или го сонував :D Исто еднаш со дечко ми ми кажува нешто и јас му викам ама добро знам ми го кажа ова, а тој ми вика не бе ти немам кажано, а јас знам се што ми збори :D чудна работа :?:
   
 10. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.545
  Да многу често ми се случува да направам нешто и после да си помислам јас го имам ова направено и ми се враќа меморија :D :D
   
 11. maa

  maa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  37
  Можда не е секојдневие ама се случува многу често тоа е тоа дежа ву
   
 12. padme1517

  padme1517 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  14
  стално ми се случува Дежа ву.
   
 13. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.006
  Ми се случува кога ќе погледнам одреден предмет или личност како во истата положба и на истото место веке да сум била.. - што некогаш и не е можно ако за прв пат запознавам некого...

  еве нешто што најдов
  Јужноафриканскиот психијатар Вернер Неп наведува дури 20 разновидности на овој феномен, стар колку и самиот човек.
  Толстој, Дикенс, Фројд-многу големи имиња пишувале за него.
  И, се разбира, обидите за негово објаснување се бесконечни.

  Чувството за веќе доживеаното е добредојдено за проповедниците на верата во повторното раѓање. Но и други го користат како доказ за своите тврдења.
  Многу парапсихолози оваа необична појава ја поврзуваат со способноста на човекот потсвесно да претчуствува. Натприродните својста што ги поседуваме (парапсихолозите ни ги препишуваат без капка сомневање) ни дозволуваат да предвидуваме некои идни ситуации. Но информацијата за нив ние ја складираме во својата потсвест. Дури кога навистина ја преживуваме ситуацијата предвиденото испливува во нашето сознание. Други причината за овој феномен ја бараат во сосема различен правец. Според нив, нашиот ум понекогаш се вклучува во мрежата на непознатата космичка димензија. Во него се чува (дури и во писмен вид!) целата вистина за минатото, сегашноста и иднината на светот.
  Во таквите моменти нашиот ум ја чита вистината за иднината, но заедно со тоа настаните ги преживува и на јаве. Се случува нешто како дуплирање на дејствата. Oттука - чувството за нешто познато.

  Некои, пак, се категорични дека фалшливите спомени доаѓаат до нас по телепатски пат. Друг човек, кој се наоѓа на истото место со истото време, со кого сте во умствена врска, ви го предава она што го гледа и што го слуша во моментот, неколку секунди пред вие самите да го видите и чуете.

  Сите објаснувања околу веќе виденото се прилично неверојатни и тешки за верување, но впрочем, таква е и природата на ваквиот феномен, прилично неверојатен.
  :?: :?: :?:
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.747
  Кажав дека ми се случуваат одвреме-навреме, но во последно време ме БОМБАРДИРААТ!
  Ми смета! :fubar: (а на кого се обраќам? :D )
   
 15. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.639
  Допаѓања:
  4.056
  Коа бев помала стално ми се дешаваше, сеа поретко.баш пред некое време ми се случи и викам еј сеа ќе се свртам и вака ќе погледнам, и си викам ај да не напраам така, ама неможев, природно ми дојде, и напраив така. :D некад ми траат кратко - као блиц, онака само ќе погледнам, ќе се свртам, а некогаш подолго, и од неодамна дознав дека тоа било дежа ву хаха :) интересна работа, онака коа ти се дешава.еве на пример зборев со другарка ми и некако чудно ми дојде и ми се чинеше како тој разговор више сум го праела и дека сеа ќе и речам нешто, мислам знам што ќе и речам, и сосем природно ми дое и тоа и го реков. хах :D
   
 16. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.256
  Пол:
  Женски
  Луѓе, во последно време многу често ми се случува ова „Дежа Ву - веќе видено“, дури и страв ме фаќа...
  Ќе се случи нешто, имам многу неубаво чувство дека тоа веќе сум го преживеала, сето тоа до точка, а на некој начин и како да знам, „предвидувам“ што ќе се случи следно... Дали е можно тоа? :^)
  Знам дека тоа е збрка во мозокот, но толку да ми е исто, како вчера да сум го преживеала тоа... а сега гледам само реприза...
   
 17. lorijana

  lorijana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  31
  значи на сите ова ни се случува? :?:
  Баш вчера ми се случи да ви кажам :!:
  тука на чатов пишував и оп више видени реченици истата слика пред мене, страв ме фати да ви кажам :(
  и се прашувам што е смислата на веќе виденото, на тоа познато чуство, има ли причина зашо ова ни се случува? можеби ни покажува нешто? :worried:
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.886
  Допаѓања:
  73.487
  Пол:
  Женски
  Ми се случуваат често, дури и пречесто во последно време и искрено - ми идат на живци :envy:
  Ова денеска и чудно беше некако, не беше ко блиц како и обично, цела серија слики ми се изредија ..крипи стварно |(
   
 19. Lola5

  Lola5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  имам слушнато дека овие моменти што ни се случуваат на сите т.е. Дежа ву се моменти што ни се случиле и во минатиот живот и затоа е такво чуството како да сме го виделе моментот некаде ...
   
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.886
  Допаѓања:
  73.487
  Пол:
  Женски
  A еве што прочитав на Википедија за ова:

  Дежа ву е опишано како чувство дека претходно си видел или искусил нешто или си сонувал за слична ситуација или место кое си го заборавил сè додека некој мистериозно не те потсети на таа ситуација или место кога си буден :^)