Чудно искуство што се повторува... Дежа ву?

Дискусија во 'Психологија' започната од Blackberry, 22 март 2010.

 1. Hova

  Hova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  127
  Твоето повеќе е како претчуство дека нешто ќе се случи... дежа вуто јас го доживувам поинаку...како веќе да се случило и пак се повторува... дежа ву ми се случува ретко,,,многу повеќе ме загрижува парализата во сон која ми се случува понекогаш, многу ми е лошо и се плашам... многу лоша ситуација... :worried: :worried:
  И не најдов ниедно објаснување за тоа :(
   
 2. Srculence--91

  Srculence--91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  51
  Ми се има случено итоа многу пати... Навистина е многу чудно чувството но тоа е тоа
   
 3. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  101
  многу пати ми се има случувано и одеднашш ??????? дали веќе ова помина?го сонував ли ова?викаат дека е нормално на секој 2 човек му се случува тоа
   
 4. BlueEyess

  BlueEyess Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  19
  Не сте единствени ќе го сонувам и после кога ќе се случи многу ми е познато, а секогаш кога ќе пробам да направам различно од сонот сонуваното се случува
   
 5. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.932
  Многупати ми се има случено :D
   
 6. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.479
  Ми се има случено и ми се случува мн често. Интересно ми е,а воедно и ме нервира.
   
 7. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  1.729
  Често ми се случува и кога ќе се случи ептен се чувствувам чудно :/
  И треба два пати да се размислам што се случува?
   
 8. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.465
  Ако е така, сите сме чудни. :D
  Скоро секоја недела се соочувам со дежа ву.
  Многу се возбудив кога иако го користев терминот, иако знаев француски и порано, јас пред некое време скопчав што е преводот буквално. :$
   
 9. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  оу да, многу ми се случува тоа... :^)
   
 10. unique123

  unique123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  372
  Како што имам јас читано досега дежавуто е всушност сеќавање од претходниот живот. Знам дека звучи глупаво и безвезе и повеќето од нас во тоа не ни веруваат, но има добра научна основа. Имено, секој човек иако умира, неговата душа останува да живее. Секое новороденче што доаѓа на овој свет, со првиот воздух, што го зема, со првиот плач, поприма некоја човечка душа. Токму затоа, некои работи кои ни се случуваат, е како веќе да ни се случиле, или некои места каде што одиме прв пат ни се толку многу познати ... Дали некогаш ви се случило да не знаете нешто да правите, нешто навистина тешко, и со огромна леснотија да го научите, иако некои други луѓе имаат потешкотија со тоа? Токму тоа сте го правеле во минатиот живот. Душите на луѓето не умираат, само се реинкарнираат во друг човечки облик.
  Така да некој повеќе некој помалку, но сите во текот на животот искусуваат дежа ву, зависно од тоа колку далечни се сеќавањата од минатиот живото. Може да пројдат дури и децении, пред една душа да заземе нов човечки облик.
  И едно мало наговестување, секогаш кога некое дете се раѓа, некој умира (може е малце оф топик, али ја да си пишам)
   
  На Feminkaa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.016
  На мене ми се има два три пати вака случено ќе го сонувам и после кога ќе се случи многу ми е познато.

  Постојат многу шпекулации за овој феномен односно кога тој се случува поради фактот дека „дежа ву“ се случува на разни луѓе со или без медицински предиспозиции. Неколку психоаналитичари го припишуваат овој феномен на едноставна фантазија или желба, додека други го објаснуваат како „грешки“ во сигналите во мозокот. Многу парапсихолози веруваат дека феноменот е поврзан со искутва од претходниот живот.

  Денес како главен виновник за појавата на дежаву се смета органот за моментални реакции на мозокот - хипокампот, за што постои и теоретско објаснување.
  Имено, хипокампот е одговорен за повеќето функции на мозочната активност, и во таа смисла и за распознавање и барање аналогии на предметите од околината. Научниците претпоставуваат дека слични барање се произведува и во деловите на сеќавањето кои чуваат мемории за „шаблоните“ на надворешниот свет. Па така, кога човек ќе види стол, тој го препознава по условниот модел зачуван во неговото сеќавање.

  Состојбата спротивна на дежаву се нарекува „жамеву“ (никогаш видено), и при неа човекот губи ориентација во просторот и не ги препознава вообичаената ситуација и познатите луѓе. Како и дежавуто, така и оваа појава има краткотраен карактер и подеднакво е распространета, иако луѓето поретко и’ обраќаат внимание. Изучувањето на дежавуто и жамевуто ќе овозможат решавање на една од главните загатки на човечкиот ум - способноста свесно да се разликуваат реалноста, сеќавањата, соништата и фантазијата.

  Очигледно постојат многу неоткриени детали за човекот и неговите можности кои треба да се откриваат.
   
  На Rock-a-Fella и unique123 им се допаѓа ова.
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.704
  Многу често ми се случува ова и чувството е многу чудно, дури и ме плаши. :^) Неможам да си објаснам зошто ми се случува.
   
 13. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  :o :o мене само што ми се случи баш сега О_О
  слушам его-на бијонсе, и ремиксот со кање вест, и работам, и некако како да сум го правела ова порано, а за прв пат ги слушам овие песни О_О ! :?: :?:
   
 14. bootie

  bootie Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2011
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  ДА ! Честопати ми се случува но знам дека не сум единствената. Кратко трае и додека трае истото знам кој што ке каже, што ќе се случи...
   
 15. Sunshine.love

  Sunshine.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  8
  Ми се има и мене случено многу пати. Но нешто што ми остана во сеќавање е еден сон. Кога станав се мислев дека го имам сонувано истиот сон и пред тоа. Ми се има случено и пред два дена, се враќам дома и го знаев секој мој нареден чекор што ќе го направев. Но траеше многу кратко. :)
   
 16. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.932
  Ми се случува ненормално често, дури некои и ме прашуваат како може толку често да ми се случува.. И јас самата си се чудам. Кога ќе ми се случи кажувам "Дежа ву", ама ретко ме сфаќаат. :lol:
   
 17. Westlife

  Westlife Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  642
  Допаѓања:
  618


  И мене многу често ми се случува Дежа ву. Ко ќе ми се случи само велам повторно или и јас дежа ву :D и се чудат.
   
 18. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Ми се случува многупати,дури и знам како ќе е крајот на ситуацијата :) и многу чудно се осеќам.
  Како помала ми беше страв не знаев што е и зошто е тоа така,и кога прашував други не знаеа за што им зборувам :rofl:
   
 19. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  222
  Ми се случувало...како помала еднаш саат време седев и се мислев-кога ми се случи истото?---Мама после ми објасни за Дежа ву
   
 20. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.872
  и мене ми се има случено неколку пати... и секогаш кога ќе ми се случи изговарам онака „Дежа ву“