1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудно искуство што се повторува... Дежа ву?

Дискусија во 'Психологија' започната од Blackberry, 22 март 2010.

  1. woow

    woow Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    88
    Ова ми изгледа како добра теорија за оваа појава.
    Инаку, мислам дека нема човек на кој ова му се нема случено. Не знам за другите, но мене понекогаш многу ми е језиво...
     
  2. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Ми се случуваше ова порано некој човек ќе видам на пример каде што прави нешто и како да сум ја видела истата случка некогаш порано не знам малце чудно беше хаха како да си полудела ама во последно време ми се нема случено вакво нешто :)
     
  3. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Ми се случуваат вакви чудни ситуации. Некое чувство како по вторпат да запознаваш некого, одиш на некое место, правиш некој ист муабет......Секогаш кога ќе ми се случи ова ме обзема некое чудно, морничаво чувство. Не ми е баш најпријатно во тие моменти.
     
  4. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Не, друго е тоа со соновите, не е дежа ву, тоа е само остварување на сонот.Дежа ву е различно, според мене некако многу морничаво ми е :worried: сега пред некој ден ми се случи, многу морничаво :worried: истата ситуација како да сум ја доживеала претходно, не знам и тоа баш како што кажа Лукс.Некако не можам да разоткријам како тоа се случува :D баш би сакала да знам :rofl: :worried:
     
  5. katrin96

    katrin96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    значи не сум била единствена....нешто другаркиите раскажуват и ја ќе викам дежа ву ми се случиии еј! :D
     
  6. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Даааа, често се случува! Се прешувам од кај тие слики веќе видени, но помалку одговори од прашања ми се редат :)
     
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ми се случи одморов. Многу чудна работа, се наежив.
    Бев на крстарење, застанавме на една плажа во еден ресторан да јадеме, станав со другарката да одиме до тоалет, точно знаев накаде да одам, таа праша каде се наоѓа, келнерот кажа, а јас веќе знаев.
    Патот до тоалетот беше многу чуден, значи ништо слично немам никаде видено ниту во Скопје ниту на друго место за да може да ми биде нешто познато. Ми беше многу чудно додека одев, се симнував надоле по скали, одеднаш светлата сами се запалија, а пред мене се појави огромно огледало. Застанав, машкото беше лево, женското десно, ЗНАЕВ другарка ми ме праша накаде е женското, а јас и кажав без да видам затоа што не се гледаше од таму каде што стоев јас. Го знаев секој детал во вецето, мирисот на течниот сапун и се останато. :?:
     
  8. Twilight

    Twilight Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    29
    Значи многу често ми се има случено некоја случка да ја имам сонувано пред неколку месеци/недели..и да ми се оствари..незнам дали во овој случај е во прашање дежа ву или нешто друго.. :?: Исто така ми се има случувано и на сред разговор со пријатели, во домашна атмосфера или слично..како да сум го видела тоа порано и се ми е познато..па на глас си велам "дежа ву" :D
     
  9. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433
    Ова дежа ву веќе нормална работа ми стана. Многу пати до сега ќе седам со другарки,ќе одам некаде и како да ми се повторува се.... :/
    Пред некој ден бевме кај мене собрани друштвово и носев нешто во децката и ете дежа ву..се сеќавам и еднаш на пешачки кога преминував ми се случи.
    И со другарки имам многу пати праено муабет и тие викаат дека и нив му се случува така да нормално ме е ама искрено незнам како последица на што се јавува..
     
  10. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Често ми се случува, незнам. Кога ќе се случи нешто, некако мислам дека некои работи многу пати ми се повторуваат. Незнам како да опишам. :sweat: :tmi:
     
  11. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Да, ми се случува тоа :)
    Многу е јако :wasntme:
    Порано ми се случување почесто, но сега ми се случува поретко :?:
    Сепак чуството е интересно и чудно :)
     
  12. acvamarin

    acvamarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    25
    да но не многу често :)
     
  13. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Многу често искуство. Дежа ву, самото зборче привлекува, а не па неговото заводливо значење. Мислам дека дежа ву(то) им се случува почесто на луѓето кои ја разбираат, слушаат и следат својата потсвеsт.
     
  14. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Често ми се случува и ми е многу кул ! :D :$
     
  15. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    :lol: Често ми се случува оваа чудна работа "дежа ву". Повеќе пати кога сум со другарките некаде ми се случува тоа(не само на мене и на нив) и постојано си велиме: Еј, ова јас го знам. :lol:
     
  16. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    ми се има случено више пати ...како тоа веке да се случило и да било и сега се повторува,а потоа ке си кажам сигурно сум го сонувала ова :D
     
  17. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    И мене ми се случуваше често пати порано,сега поретко..и кога ќе ми се случи наглас кажувам дека имам дежа ву или ќе си се насмеам :)
     
  18. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Ми се има случено еднаш или двапати, ама не е ништо посебно.
    Не се замарам со тоа и не му придавам големо значење. :)
     
  19. RiRii

    RiRii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Па тоа е нормална појава која што скоро на секој му се случува мене тоа ми е секојдневие се чудам дека на истото место и порано сум седела и сличн како да го имам сето тоа видено на сон и сега на реалност ми се случува
    Ама мене тоа ми е интересно :D
     
  20. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Мислев само на мене ми се случува оваа... :lol: но изгледа не било така...Одамна сум немала Дежа-ву..но интересно е...ми се има случено и исти сонови да сонувам 2пати. :fubar: