1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудно се чувствувам

Дискусија во 'Психологија' започната од peperutka-2.2, 27 октомври 2011.

  1. peperutka-2.2

    peperutka-2.2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Навистина чудно се чувствувам и несакам да е така, се запрашувам дали е во ред со мене, дали понекогаш и на другите истотото што да мене ми се случува некогаш им се десило или јас сум некој посебен изрод со сериозен психички проблем?! Нова сум на форумов и МОЛАМ ЗА СОВЕТ И ПОМОШ!
    Јас одсекогаш како да сум живеела во фантазии...порано кога некој многу ќе ми се допаѓаше ке го мислев навечер пред спиење и ќе го фантазирав, но сега има еден човек што ми се свиѓа и само фантазирам не само пред спиење туку и во текот на целиот ден, фантазирам како ќе биде кога ќе го видам, како и што збориме на "состанокот", односи...фантазирам како заедно на одмор сме биле...дури и како и ме побарал за жена, абе свашта, од моите фантазии би можела и книга да напишам, опседната сум со него буквално се загрижувам за мојата состојба...неможам да оставам на времето и да живеам во реалноста, јас фантазирам...мислам дека нешто не е во ред со мене и тешко ми е на моменти кога ке сум во реалноста и кога ќе ми текне што ми се случува и што се мислам но тоа кратко трае јас пак си фантазирам и тогаш се чувстувам многу убаво но и ме прави многу тажна зашто знам дека нема ништо од тоа да се деси со тој што го сакам навистина :(.... и порано така со тие што ми се свиѓале сум фантазирала и затоа ништо со никого ми се нема десено, а со овој е посебна приказна што се запрашувам дали јас сум нормална воопшто...ми се случува да имам несоница навечер и многу ми е мачно...на пр. ќе легнам во 12 до 2 ке мислам и фантазирам на него,најчесто како го посакувам...и ми се случува веќе неколку месеци одкако го запознав него да се будам во текот на ноќта во исто време, околу 5...6... и да фантазирам и мислам пак на него...очајно и многу лошо :/... СОВЕТ ВЕ МОЛАМ!
     
    На verica94 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lov3

    Lov3 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2010
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.886
    [​IMG] :mm:


    Ова беше првото нешто на кое помислив кога го видов насловот. :wasntme:
    Ќе ти речев дека те дрма пубертет, ама 21 година... :?:
    Мене вака ми беше пред околу пола година, среќа, се спасив. Не знам како, ама ми помина. Надевај се дека ќе ти помине и пробај да не мислиш на него. Друго не знам што да ти кажам. :D
     
  3. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    433
    Најлогичен одговор е дека си се заљубила. Ние никако не можеме да ти помогнеме. Ти треба да раскрстиш со своите мисли и чувства. Сите фантазираме кога сме заљубени,но и општо,фантазирањето значи сонување,а сонувањето е само еден поттик во животот. Поттик за остварување на соништата.

    Од ова што го напиша јас не гледам никаков психолошки проблем,освен ако не се соживуваш со таа фантазија и не живееш во неа. Сепак ако мислиш дека ќе се чуствуваш подобро посети психијатар.

    Поздрав.
     
  4. peperutka-2.2

    peperutka-2.2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    го мислам постојано,неможам ни да спијам ко што треба...го посакувам...
    од тоа што го мислам ништо не е реално, ви велам се дешава да се разбудам во ниедно време и одма како се префрлам во тој нереален свет, замислувам како сум со него,измислени муабети...безврска...
     
  5. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Па најди си некоја преокупација, некоја занимација. Нешто што ќе те натера да мислиш на нешто друго, корисно. Едноставно кажано најди си некоја обврска.
    На сите ни се случува да фантазираме, но не е нормално тие да ни се основа на животот и премногу да се занесуваме со нив. Но верувам дека кај тебе е само период, и дека е минливо. Дружи се повеќе, прави ги нештата што те исполнуваат и согледај ја реалноста, затоа што од неа не се бега.
     
  6. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    За да не фантазираш можеш да пробаш нешто со дечкото . Ако можеш да си оствариш тоа што сакаш со него зашто да не пробаш ? :)
     
  7. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    433
    Извини ама незнам како јас или било која феминка би ти помогнале.

    Самата си свесна дека тоа што го правиш не е нормално!!! Тогаш стави граница до каде треба да одат твоите фантазии.Крај краеви ако имаш 21 како што пишува,кажи му дека го посакуваш,не е тоа страшна работа,ако треба и спијај со негоо....Ќе видиш што потоа.

    Границите во животот требаа самите да ги поставиме. Ако не си способна за тоа побарај стручна помош.
     
  8. Insanity

    Insanity Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    59
    Пеперутке...мораш таа фаза еднаш да ја поминеш.Сите сме фантазирале, јас сеуште хаха баш како тебе, до свадби до деца до се.. :D малку делува налудничаво кога слушаш друг дека тоа го кажува ама коа ќе си го вратиш филмот, па сите сме фантазирале некој период од нашиот живот.Нема тука ништо лошо, само доаѓа до израз твојата имагинација.Јас многу од мојата ја пренесувам на цртеж и сум многуу задоволна( малку офф топик) :D Пробај и ти ако знаеш на некаков начин..и немој да се чувствуваш така :)
    Само не очекувај многу, тоа ќе те советувам оти тоа докрајчува.Само смешкај си се на своите мисли :)
     
  9. peperutka-2.2

    peperutka-2.2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    чекам времето да покаже, ние се допишуваме понекогаш и тој ме викна да дојдам на едно место каде што прави забави, но не се надевам премногу дека ќе се случи нешто, плус има девојка...некако многу сум нестрплива, постојано се прашувам и стравувам да не не излезе од тоа нешто...само нешто фантазирам во мојата глава и се обидувам да не го правам тоа бидејќи се загрижувам за мојата состојба...еве на пример ке гледам тв и одма тој во главата и ми доаѓаат некои мисли како зборувам со него... :worried:
     
  10. Imezaforum

    Imezaforum Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Слушај вака, научно е докажано дека коа ке се затрескаш (понекогаш ) се лачат хормони во мозочето , што даваат ефект сличен на дрога и те праат да бидеш толку опседната и толку да го мислиш. Ова е во случај ако сте биле у близина (ако си го допрела, помирисала итн). И да,шо се срамиш иди у акција :D
     
  11. peperutka-2.2

    peperutka-2.2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Јас се мислам дека нешто не е во ред со мене толку да го мислам и навечер да се будам и така од прва тој во мислите ахх...незнам како во акција, глупо ми е да му кажам прва...незнам како... :)) :$
     
  12. LittleBadGirl666

    LittleBadGirl666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    11
    Пеперуткее леташ во облаците :) .. Тој ти е некоја опсесија според мене, а сигурна сум дека да бидеш со него ке ти згасне желбата многу брзо затоа што сета љубив си ја потрошила во тоа мечтаење... Секогаш она забранетото е најслатко !
    Престани да живееш во некоја илузија .. стој си црвсто на земјата !! ;)
     
  13. feminagirl25

    feminagirl25 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    15
    и јас како тебе фантазирав :D ти си во ред,немој да мислиш дека не си во ред.секој нормален човек во помладите години фантазира.само запамти дека реалноста со фантазијата не се исти,да не се разочараш во оиднина.биди спремна на се ;)
     
  14. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    не си единствена...јас така се чуствував,многу го замслував,сигурно си се заљубила....не се секирај немаш никаков проблем :)
     
  15. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Заљубеност - тоа е твојот проблем :)
    Сите ние кога сме заљубени во некоја личност почнуваме да фантазираме за некоја средба, состанок и сл. Но внимавај - ако твоите фантазии ти попречуваат нормално да функционираш во реалноста треба да превземеш мерки.
    Пример фантазирај за друго момче, денот исполни го така да немаш многу слободно време, вежбај,трчај активирај се физички со што навечер ќе бидеш изморена и брзо ќе заспиваш...
    Период е - ќе помине ;)
     
  16. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Имаш бујна фантазија,всушност некаде длабоко во тебе има дел што те тера да се чуствуваш нецелосна веруваш дека заслужуваш повеќе од она што ти го добиваш и тогаш целосно се препушташ на фантазијата си создаваш свој свет во кој ти би била главна хероина,пробај да најдеш нешто што би го одвлекло твоето внимание убаво е да си сонувач,но во граница,бидејки тоа што го посакуваш можеби нема да се оствари и тогаш што...
     
  17. sm1zla

    sm1zla Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски

    Леле и јас исто..Дено-ноќно ми е во мислите ии само фантазирам..А коа ке се вратам у реалноста мн. сум тажна бидејки само фантазирам..Нз може е ради пубертетот.. :?:
     
  18. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Незнам дали на прашањево му е овде местово. Во последно време нешто не е во ред со мене... Проблемот е во тоа што неможам да ја видам убавината на посилниот пол. Незнам на што се должи тоа... езнам како да го опишам, кога на пример би гледала машко и женското лице, женското би го забележала попрво, и тело и се... Како да престанав да чусвувам некоја барем мала привлечност кон посилниот пол. Убавината ја гледам само во понежниот пол и поради неа ја занемарувам убавината на машкот пол. Незнам што се случува со мене, можно ли е да се случи она о дшто најмногу се плашам... Или може нешто ми текало сега па се глупирам. Се надевам дека е она второто.
     
  19. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Ако ти се повредени чувствата поради некое машко,оваа ситуација е нормална понекогаш.А можеби и само се восхитуваш на женската убавина,сепак поубави сме од машките тоа се подразбира.
    Самата размисли си од каде потекнува тоа чувство во тебе,ако е до машко едноставно сфати дека не мора сите да се исти и почни да ги гледаш со други очи,а ако немаш поголема причина и навистина ти се допаѓаат женски...незнам тогаш.Без разлика што и да е не се плаши толку.
     
  20. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    Сосем нормално. Многу ретко има некое машко што е тотално среедено.
    ЈАс неможам таква бушава неизмиена никаква да одам некаде. Исто и мене долго време не ме привлечува спротивниот пол (машкиот) ама се надевам ќе се среди :)