1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шампон и регенератор

Дискусија во 'Коса' започната од A.srcuska, 7 април 2010.

  1. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    42.589
    Пол:
    Женски
    Каде можам да ги најдам Orzene и која цена? :)
    Ви благодарам девојки :hug:
     
  2. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    Користи спреј за коса и масло за коса (по нејзината дожина, не на коренот). Би требало да реши проблем. :)
    Да напоменам дека се и жампони со пивски квасец и имаат малку различен мирис, но сепак пријатен (барем мене). Пред да купиш можеш да помирисаш дали би ти одговарал. :) За цена не знам точно, но се околу 150-170ден. Повеќе не би требало да бидат, може само помалку. Пред некое време ги имаше и на акција заедно со регенератор. Ги има во продавници, маркети, дрогерии :)
     
    На elimkd и Luminary им се допаѓа ова.
  3. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Во ДМ имаш избор на убави шампони

    [​IMG]
    [​IMG]

    Малку поскапа ама квалитетна варијанта

    [​IMG]
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lilianna

    Lilianna Популарен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    3.722
    Пол:
    Женски
    image.jpeg

    Ги имате ли видено во ДМ или Космо?
     
  5. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    На Lilianna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Девојки прочитав по темиве дека најдобро е да се користат шампони без боја, т.е. проѕирни. Ќе ми објасни некоја зошто? :D
     
  7. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Од шампоните Палмоливе, и користам субрина онаа жолтата (прекрасно мириса и добро ми ја прави косата). :*
     
  8. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Регенератор за коса предобро е во Дм го има јас многу сум задоволна ви го препорачувам
     
  9. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Ми треба ваше мислење околу два шампони..Шаума или Палмолив, Некој што повеке ќе ми ја прави сјајна косата фала многу.
     
  10. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Палмолив никако скалпот ке ти го изгори подалеку од тој шамон.
    Шаума е убава и прави убав сјај али мене првут ми правеше
     
  11. Ana Marija 1

    Ana Marija 1 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2015
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    9.937
    Пол:
    Женски
    Шампонот го има во сите маркети. Јас најчесто го купувам од Тинекс. Има помало и поголемо пакување. Сега побрзо не сум го користела, ама по сеќавање е околу 150 денари.
     
  12. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    42.589
    Пол:
    Женски
    Благодарам, веќе го купив од Тинекс, и сега за сега сум задоволна. Долго време користев јаки шампони, се надевам овој ќе има добар ефект врз косава. :)
     
  13. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    Си прочитала од мене, но се си разбрала како што треба со оглед на тоа дека беше напишано и во посебна тема за мрсна коса. Не е најдобро да се користат такви шапони туку тие најчесто оставаат впечаток дека се подобри за оние со мрсна коса (за да не биде толку мрсна).
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Дали до сега си користела шампони со силикони? Те прашувам за да знам што да ти препорачам за мрсна коса. Поздрав.

    п.с. малку доцна пишувам ама сега видов а моеби и сепак си во потрага по некој нов шампон... :)
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Дааа баш сега планирав да зимам друг шампон користев од коприва ама премн ми ја суши и се разлетува косата инаку немам користено со силикони
     
  16. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Супер, видиш телепатија...јас најискрено би ти препорачала шампон за нормална коса, затоа што обично оние за масна се малку поагресивни. Кажи ми на Алверде дали имаш пробано некој?
     
  17. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Не не сум пробала ама сакам некој што нема да ми ја разлетува и без волумен и да е за мојот тип на коса :)
     
  18. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]

    Првиот има за нијанса поголема измивачка моќ. Пишува од нормална до масна коса, мора да каам дека го немам пробано. Според формулата не е агресивен, меѓутоа е убаво измивачка формула. Оној со кофеин го имам лично пробано дава благ волумен (барем кај мене) но одлично измива косата ми беше чиста до 4 дена.

    Може да го пробаш и овој. Мене ми ја остава косата чиста и дава измазнувачки ефект врз косата ја исправува на некој начин.

    [​IMG]

    Не е за масна коса за нормална може, ама убаво измива. Доколку сакаш пробај го.

    Потоа овој на лореал со аргинин исто така има убава измивачка моќ

    [​IMG]

    пази само да пишува без силикони од страната (пд лева страна кај што вели но силиконе) оти има и еден со силикони.

    За недела дена ќе направам рецензија на една друга марка на шампони, па доколку сакаш да почекаш да видиш ок, ако не кој и да одбереш од овие е ок, Како ќе ти одговара е индивидуално, меѓутоа додека не пробаш нема да знаеш.

    Поздрав.

    п.с. нешто ми вели дека оној првиот на алверде може најдобро да ти одговара...;)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anickaaa

    Anickaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Мојата коса е нијансирана и многу брзо се масти (издржува само еден ден, вториот веќе е катастрофа без никаков волумен), заради тоа неможам да користам шампони за нијансирана и бланширана зашто тогаш ни ден не издржува. Од друга страна, пак кога користам шампон за мрсна коса, ем што не помагаат да издржи косата повеќе од еден ден, туку и надоле ми е како метла. Моментално го користам шампонот Elseve за мрсен корен и суви врвови, дури и маската со глина исто Elseve ја користам пред миење ама џабе, ми се створи првут само, пак ми се масти исто, и надоле кај бланшираното после миење ми е сува. Ако може да ми предложите шампон и регенератор или некои други продукти за коса што ќе ми го средат колку толку проблемот со косата. Знам дека бланширана коса неможе да биде многу здрава, но сепак да не изгледа толку оштетено, а воедно да ми стои барем два дена чиста и со волумен.
     
  20. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Дали во Македонија ги има шампоните на Kérastase?