1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шампон и регенератор

Дискусија во 'Коса' започната од A.srcuska, 7 април 2010.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    32.105
    Пол:
    Женски
    Презадоволна сум од балзамот

    [​IMG]
     
  2. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.695
    Пол:
    Женски
    Јас го користам веќе неколку месеци и сум презадоволна.Хидратантен е а не ја масти косата и приметив дека не ми паѓа толку со него.Го користам со регенетаторот од истата линија.
    Инаку претходно пробував и елсев и пантен но ми беа многу агресивни на кожата на главата.
    Препорачувам!
     
    На goffy321 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Почнав да го користам жолтиот шампон на Alverde (Nutri-care) и првото миење беше се океј а следните две катастрофа. На второто миење едвај ја исчешлав косата а по 2 дена почна главата многу да ме чеша, вчера пак ја миев косата и денес мислам дека ќе си ја откорнам главата од што чеша.. дали треба да менувам шампон или ова е нормално? Прв пат користам шампон на природна база.
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Нормално е, косата и скалпот стануваат посуви затоа што се чистат од наталожените силикони од претходно. Ќе се стабилизира по некое време и ќе биде како претходно.

    Задолжително употребувај маска или регенератор на врвовите, а практикувај и третмани со масла на скалпот барем еднаш неделно. Можеш да користиш кокосово масло, природно по можност.
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Hellobeautiful, јас би ти рекла да го баталиш шампонот, не е нормална реакцијата. И јас лани терав неколку месеци со шампони без силикони, и во ниеден момент не доживеав непријатност, туку напротив- се смири иритацијата, не се исфрлав...
    Нешто не ти одговара од тој шампон, уште денес препери ја главата со друг за кој знаеш дека добро го поднесуваш.
     
    На dayla, Rebecca_R, Babyby и 2 други им се допаѓа ова.
  6. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    И јас последните 2 месеца користам шампон на Алверде (од авокадо). Во почетокот ситуацијата баш беше спротивна, како што вика @Nausicaa, кожата се смири, од другите шампони што ги користев имав првут, а од прво негово користење го снема и не го чувствував сув скалпот, никаква иритација, исфрлање.
    Пробај 3та среќа со шампонот, ако не во канта :D
     
    На Rebecca_R и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Мене ситуацијата многу ми се влоши кога преминав на органски шампони, а пред тоа извесно време ја имав третитано косата со шампон без силикони и деривати колку за да се исчисти камуфлажата.
    Косата ми беше дехидрирана и имав многу првут кога преминав на Алверде.
    Ситуацијата се смири сама од себе и денес немам ни трошка првут, така да не знам зошто ова не би било нормално.
    Ако и смета нека смени, можеби треба да проба со друг шампон од линијата, јас го споделив моето искуство кое беше слично.

    Плус факт е дека за коса која претходно била третирана со стандардни средства, потребно е постепено да се менува козметика. Шок за влакното и за скалпот е наеднаш да се исфрлат сите тие состојки кои досега го камуфлирале влакното.
     
    На kikkki, Zivyle и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  8. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја користено шампон на балеа од било која линија од овие и како сте задоволни ?
     

    Прикачени фајлови:

  9. TanjaAnja31

    TanjaAnja31 Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Biodevojka ke te zamolam da go vidis sostavot na RECEPT samponov od subrina ti blagodram. 1527273980816518254018.jpg
     
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.239
    Јас го користам лилавиот.
    Па,не е нешто посебно,ама не е ни лош.
    Неутрално мислење.
     
    На beautys20 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    443
    Допаѓања:
    17.747
    Пол:
    Женски
    Дејзи како ти е ситуацијата со првутот и чешањето на скалпот со употребата на овој шампон?..Јас дефинитивно полудувам..Моментално сум со кокосово масло намачкана т.е преспав со масло на главата но ништо не помага..(Сајос,H&S,Реконазол/Кетоназол,Рецепт ...ништо не ми помага имам силно чешање и многу бел првут како снег..) Бетасалик лосион, Ламисил крем кортико ставам и нема подобрување.
    Инаку ДМ нема во нашиот град па ве молам @Mishela ,@Biodevojka за некој соодветен шампон..
     
  12. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Драга ќе ставаш масло 20мин. само на коренот пред секое миење. Биди упорна, на овој начин ја омекнуваш кожата. Второ нешто не користи шампони за првут, затоа што честопати се многу агредивни. Пробај го на Биокап оној за зајакнување на косата анткадута кој иако не е за првут многу е благ како производ. Обично првутот се појавува како резултат на агресивни шампони кои премногу сушат. За резултати биди трпелива користи обавезно масло и за месец дена ќе видиш први резултати. Поздрав
     
    На referentka и evangelina.ina им се допаѓа ова.
  13. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    443
    Допаѓања:
    17.747
    Пол:
    Женски
    Те молам @Biodevojka ако можи слика од овој шампон што ми го препорачуваш и каде да го барам..Кај нас имаме Тинех,Веро,Кам и аптеките..
    Благодарам:*стварно сум очајна со овој проблем последните две години..
     
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Во аптеките може да го најдеш а мислам и дека во Космо би требало да го има

    [​IMG]
    ако имаш проблем да го најдеш пиши ќе ти најдам нешто друго. Поздрав.
     
    На evangelina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.239
    @Biodevojka слушнав за препарати кои Вие ги правите.
    Може за коса да препорачате нешто?
    За сува зрела кожа?
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Orzene, шампон на база на пиво. Има повеќе видови, ама ти ќе го земеш тој што е наменет за првут. Мене ми помогна и на мои познаници.(fingers)
     
    На evangelina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
  17. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    @evangelina.ina
    А колку време користеше реконазол и кетоконазол?
    Јас имам користено во екстремни случаеви и секогаш после 3-4 недели ми се смирувала главата aма и понатаму продолжував да го користам за да не ми се врати ситуацијата.

    А онака шампон од кој сум задоволна е на Vichy против перут, бело со зелено беше шишето и чинеше некои 800 денари. (Премногу, да, ама си ја заврши работата и после првото миење ми беше видно намален перутот)
    Ако дојдам пак во ситуација да имам толку перут, и буквално лупење огромни парчиња на кожа од главата пак би го купила и не би жалела пари.
     
    На evangelina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    За Биокап потврдувам, мајка ми го користи и задоволна е многу. :)
    Пробај го, се надевам дека ќе ти одговара.
     
    На Biodevojka и evangelina.ina им се допаѓа ова.
  19. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Elvive Extraordinary Clay - L'Oréal - шампон за масен корен а суви врвови. Шампонот не ме фасцинира, очекував повеќе бидејки читав позитивни критики во темава.

    Генерален впечаток од шампонот е дека не е ништо подобар од шампоните на Афродита да речеме. Сум го користела и оној со лук, со цвет од лотос, со арганово масло, со кокос и ефектот горе-долу е ист.
    Денот кога ке ја измијам косата е океј, нареден ден така-така, ама ако имам некоја обврска нареден ден (т.е. на ден бр. 3) морам да ја мијам косата - или со други зборови мора да ја мијам косата секој ден.

    На попуст го купив во ДМ, ама редовна цена, за таа милилитража со речиси никаков ефект - најверојатно нема да го купам повеќе.

    [​IMG]


    Ке му дадам шанса на новиот од Balea, и ке видам дали:
    [​IMG]✔ги отстранува масните наслаги од коренот
    [​IMG]✔дава соодветна хидратација на врвовите без да ги суши
    [​IMG]
     
    Последна измена: 27 мај 2018
    На beautys20, Harper и hermosa им се допаѓа ова.
  20. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    443
    Допаѓања:
    17.747
    Пол:
    Женски
    Биокап утре ке купам од аптека.
    Инаку @x.Daisy.x шампоните Реконазол и Кортизол ги користев по месец дена и никакво подобрување..Можеби минимално. Чешањето е страшно иритантно највеќе на тилот и позади увото од десна страна значи не низ цела глава туку на три места а воопшто не изгледа местото ни црвено ни иритирано.Штом почнам да се чешам почнува ситен првут биквално како брашно да паѓа од косата.