1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шампон и регенератор

Дискусија во 'Коса' започната од A.srcuska, 7 април 2010.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    И јас имам позитивно искуство со овој шампон од Балеа.
     
    На beautys20 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Дајте предлог за сува коса шампон
     
  3. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    некој го има користено овој? мислења?
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG]
     
  4. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Шампон без силикони што дава волумен на косата кој долго трае? Освен Алверде.
     
  5. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    @Biodevojka ќе може да ми кажеш видови на благи шампони и органски шампони, зашто стварно немам поим кој какви се.:$
     
  6. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Nesto protiv mnogu mrsna kosa? znaci denes ja mijam, a utre e veke mrsna :(
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.712
    Допаѓања:
    5.033
    Пол:
    Женски
    Head & sholders за мрсна коса. Знам дека е појак од другите и сл, али тој за првут и тој за мрсна коса навистина си ја вршат работата.
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски

    Lush Jumping juniper или пак на Lush I love juicy
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  9. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    @IM.TMKQ
    Почнав со Garnier Ultra Doux (не можев да најдам иста слика, ама ваков е, зелен со златно капаче) upload_2018-11-6_8-27-37.png како транзиција од шампон со силикони во подобар и ми беше за почеток супер, кога го потрошив земав друг.
    Овој го користев следен, на Натура Сиберика, ама го купив од Србија и не знам дали има и кај нас од истиот. Ми се свиѓаше, ама во секој случај сакам да сменам во Алверде, ми се чини дека се поевтини.
    upload_2018-11-6_8-23-21.png
    За масна коса ако ти е, го препорачуваат овој на Алверде upload_2018-11-6_8-36-18.png и овој upload_2018-11-6_8-48-22.png

    А јас следен сакам да земам било кој што им е од линијата family, т.е. тие што имаат поголема количина, 400 мл. Ќе видам на лице место кој ќе ми фати око, сега за сега имам уште од овој со розата.

    Млеково е многу убаво upload_2018-11-6_8-33-24.png

    И маска/регенератор кога ставам обавезно ја собирам косата со штипка и стои така додека се бањам. На крај само ја плакнам и после си ја галам.:$:lol:
     
    На Antolinaa, IM.TMKQ и Luminary им се допаѓа ова.
  10. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам :)
    Сакам само да прашам конкретно дали некои од овие состојки треба да се избегнува?
    Покрај силиконите не сум информирана што друго е штетно за косата. И дали има силикони во овој состав? Screenshot_2018-11-06-09-12-02-1.png
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    2-bromo-2-nitropropane-1,3 diol испушта формалдехид , мислам дека ова е најштетно овде :)
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Кога се мислиш за нешто отвори ја странава: http://www.cosdna.com/
    Пиши го производот и ти дава од страна со црвено/портокалово/зелено во зависност од тоа колку сметаат дека е лошо.

    Имаше уште некоја страна ама у моментов не ми текнува како се викаше за жива глава.

    Коритсаки убаво ти пишала за формалдехидот, јас у принцип гледам да нема силикони, парабени, ПЕГ. Сите тие имаат слични имиња во составот.

    Ама дека не можам секогаш се да познаам, си пребарувам тука на форумот предлози од Биодевојка или на некои блогови пример девојкава дава супер предлози: https://www.instagram.com/diamaramakeup/

    Исто и сулфатите, т.е. она sodium lauerth sulfate го избегуваат, дека сметаат дека е преагресивно за кожата.
    Ама, јас би ти рекла оди постепено. Реално, многу ретко има добар состав, и нема голем избор, ама со тек на време ќе се научиш да ги избегнуваш. Не сум престрога за да мора да е се 100% природно, се надевам со тек на време ќе стигнам до таму. Тешко е да смениш цела козметика од еднаш. Па и додека најдеш што ти одговара треба да пробуваш...

    Пример Балеа имаат и лоши и добри шампони. Исто и регенератори.
    За Алверде се знае дека се органска козметика па таму барем знаеш нема утка. А останативе брендови, за жал се поскапи (за органските зборам). Пример овие Натура Сиберика, Лаш, Лавера и слични на нив.

    Ама не ми се даваат толку пари, а и зошто да давам кога можам за поевтино да си купам Алверде.
    Јас овие Натура Сиберика шампонот, плус 2 регенератори ги земав од Србија, беа на 50% попуст тогаш, и многу евтино ми искочија по 150 до 200 денари у просек. Ама тука нема шанси да дадам 414 денари за регенератор (толку е во Космо, бев да проверам еднаш, и затоа и не го ни спомнав)

    Исто шампон што го фалеа тука, a со добар состав беше и Garnier fructis Aloe vera, ама го немам пробано па не можам да кажам за него.
    upload_2018-11-6_9-41-53.png
     
    На Tina22m и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
  13. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Интересно програмче.
    За Balea ultra sensitive шампонот ги дава сите зелени, што дури ни за Алверде од авокадо/кофеин ги немаше :o
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.287
    Допаѓања:
    6.933
    Пол:
    Женски
    Секако драга оние кои мене лично најмногу ми се допаѓаат се:

    1. на прво место Алверде
    2. Ома Гертруде (особено оној за оштетена коса е преубав)

    Одбери некои од овие две марки.
     
  15. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @ванилала Balea ultra sensitive е супер шампон, нежен е и погоден за секојдневно миење. Една феминка ме замоли за рецензија ама тотално го изумив тоа, па на кратко ќе пишам впечатоци.

    Го купив пред некој месец за на одмор и го користев некои 10ина дена, секојдневно. Има нежен мирис и прави убава пена. Косата ја прави мека и воопшто не е агресивен за скалпот, така што мислам дека е погоден за секојдневно миење. И ти пиша дека сите состојки се обележани со зелено. Мајка ми го користеше тој период и забележав дека има убав волумен (косата не и беше спласната како тесто) и не се пожали на иритации/чешање на скалпот. Со огледа на цената од 69 денари може секој да му пружи шанса.
     
    На ванилала и Mishela им се допаѓа ова.
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.568
    Допаѓања:
    80.643
    Пол:
    Женски
    Може сликичка? Дали е тој што мислам дека е.
    Имаше и од Алверде сензитив или мед, колку што се сеќавам. Ги немам пробано, а штом овој Балеа е океј и за скалпот, не би било лошо да се има како опција зашто тоа ми е најбитно.
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    На *Milicka* и Mishela им се допаѓа ова.
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.568
    Допаѓања:
    80.643
    Пол:
    Женски
    Ако не ме исперути, да те частам ќе треба. :D
    Некако ми е too good to be true, ама ќе го пробам, па нека биде што ќе биде. :)
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  19. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Моментално во Шведска сум и ни едниот го нема овде, ми треба за да направам домашен скраб. Може да земам бебешки? D4701BF7-8660-4926-86FA-3B9BD747548A.jpeg
     
  20. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Се мислев помеѓу ultra sensitive, MED пх 5,5 и тој со 5% уреа, кој да го земам. Ме убеди со твојот, благодарам :*
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.