1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шампон и регенератор

Дискусија во 'Коса' започната од A.srcuska, 7 април 2010.

  1. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @Mishela @ванилала само што бев до ДМ и среќа што проверив, јас го користев ПХ неутралниот шампон, а не Ултра сензитивот (facepalm). Еве слика како изгледа овој. Чини 69 денари, а тој Ултра сензитивот 142. upload_2018-11-6_18-21-22.jpeg
    Набрзина најдов состојки и има жолти полиња, а содржи и ПЕГ (имам читано дека Мишела го одбегнува). Така да ако се решите земете го Ултра сензитивот, не овој ПХ неутралниот. Извинете за грешката :hug: 12608758-8546-4A06-B6F5-51BDFF3FD05C.jpeg
     
    На melani4, ванилала и Mishela им се допаѓа ова.
  2. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Какво влијание има ПЕГ? :$ @Mishela
     
  3. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    И јас во последно време се заинтересирав за шампоните за виткана коса на Lush. Конкретно за овој прочитав дека е добар, но дека има парченца кокос кои остануваат во косата по миење, па треба да ги требиш. Имав еден пилинг за коса на Балеа што исто така оставаше зрнца, по 100 пати се плакнев, живци искинав додека ги извадив сите, па трауматизирана од тоа искуство би го прескокнала шампонов.

    Мене повеќе ми фати око цврстиот шампон за виткана коса Brazilliant. Немам користено цврст шампон досега, но би сакала да пробам, а и се мијам коса двапати неделно, па сигурно долго ќе ми трае. Го користел некој, или ако не тој, некој друг цврст шампон од Lush? Дали прават доволно пена?

    Има и уште еден за виткана коса, од пиво, Cynthia Sylvia Stout. Ако некој користел било кој од овие три нека сподели искуство :angel:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Нафтени деривати се тоа, кај Биодевојка на блог се ептен добро опфатени, барај во постарите статии од 2015/16.
    Можеш да си прочиташ за така поопширно инфо, зашто јас се осеќам како лаик во споредба со неа. :D

    Ќе го земам овој од претходната слика јас, за таа цена од околу 150 денари и не е така лош. Толку отприлика ми се и Алверде.
    Ако не ме перути супер, па ќе пишам. Ама прво да го потрошам Алверде со кокос, па ќе му ја мислам. :D
     
    На ванилала и sorbet им се допаѓа ова.
  5. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    А каде можат да се купат другите два?
    Не сум ги видела до сега
     
  6. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    И Алверде од кокос сакав да го земам пред некој месец:lol:, ама некоја од членките ме предомисли. Какво искуство имаш ти со него? :?: Се мрси бргу косата?
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Не, ми се погоди ептен. Баш зборував за него во темата за Мрсна коса.
    Не е конкретно за мрсна коса, ама мислам дека би одговарал на секаков тип на коса. Мене многу ми се допаѓа, косата е мека и без маска/регенератор, сјајна е, лесно се обликува и има волумен, не е сплескана и тешка.
    Само единствена замерка ми е тоа што не се чувствува мирисот на кокос по миењето. Косата мириса на чисто, ама кокосот никаде не го чувствувам. Можеби ептен се имам навикнато на мирисот, па не го ни осеќам веќе.
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Може најди некој убав бебешки шампон не знам кои марки ги има во Шведска ама побарај некоја органска марка и нема да згрешиш. Поздрав
     
    На smb asr му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Јас ги видов тука и тука, ти си проверила во живо? Ги нема? :?:
     
  10. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    Нема продавница на Lush каде што живеам јас, треба да порачувам од интернет, затоа прашав
     
  11. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Епа сите овие пишува дека ги има на залиха, така што можеш да ги порачаш :) Пиши како ќе бидеш задоволна ако пробаш некој пред мене, јас планирам да го земам Brazilliant.
     
  12. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно незаменлив... Со мнооогу убав мирис. Имам многу долга коса и баш убаво ја расчешлувам и не ми е разлетана.
     

    Прикачени фајлови:

  13. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Јас го користам ултра сензитив шампонот на балеа подолго време, многу нежен шампон и со редовна употреба се намалува чешањето и иритацијата на скалпот од појаки шампони. Е сега мирисот е малку монотон па би ти препорачала некој поубав регенератор или спреј во комбинација. Сакав да ти го спомнам и гелот за миење лице од истата линија, перфектно мие шминка, откога го користам само шминката од очи ја вадам со друго средство а од лице директно со гелот и кога ќе се поминам со тоник нема ни трага од пудра....предобар е. За таа цена и составот им е супер. Е сега им дадов шанса и на дневната и ноќна крема од истата линија ама не вредат...не даваат доволно хидратација, барем на мене :)
     
    На sorbet, Nausicaa и Mishela им се допаѓа ова.
  14. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    103.002
    Пол:
    Женски

    Шампоните на Лаш прават многу пена и течните и тврдите :) Тој цврст шампон што го спомна погоре го немам користено , но имам користено други , тој за мрсна коса , за волумен и за поттикнување на раст на косата :)
     
    На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
  16. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka , или actually било која, ве молам за препорака за природен, неиритантен шампон, само да не е од ДМ маркет, зашто кај мене во државава нема, а овде баш за од таму еден куп препораки. :(
    Две години не користам шампони со парабени и силикони инаку, ама последниве две недели скалпот ми се направи партал (два пати се измив со шампон со силикони/парабени дека не бев дома, не е ваљда од ова?) ме чеша константно и се исфрлив, и многу почна да ми паѓа косата, од памет сум извадена. Купив чисто рицинусово масло, го мешам со маслиново и го масирам во скалпот и косата, така преспивам, маслиновото посебно ме смирува, ама морам да сменам шампон, нека е до 20 евра, само да смирува.

    Имам нормална кон сува коса инаку, и никогаш не ми правела проблеми, ама кожата ми е општо хиперсензитивна. :doh:
     
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга кажи ми кои органски марки ги има во државата каде живееш? Да знаеме што да ти препорачаме...инаку никоја од нас не би можела да ти препорача шампон за кој ќе ти гарантира дека не иритира...тоа е индивидуално не знаеме како твојата кожа ќе реагира. Ама може да ти препорачам природен и органски шампон кој да се надеваме дека ќе функционира за тебе. Поздрав
     
    На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
  18. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    Фала ти на одговор. :hug:

    Во принцип сите поголеми марки од типот на Еуцерин, Ла рош, Виши, Биодерма итн. ги има. Исто и Lavera, Weleda, Urtekram, Korres, Melvita, Klorane, и ланци од типот на Лаш и Боди Шоп, ма да овие знам не се нај нај... на ова ми текнува вака од памет, а и не сум баш некој експерт. Мислам дека во принцип се ќе можам да најдам што ќе препорачаш и што ти е пробано како квалитетна марка зашто јас ич немам експериментирано со шампони, а се наоѓа ама баш се, само дм како ланец со свои марки го немам, и ќе си умрам од мака.
     
  19. LaCHICALATINA

    LaCHICALATINA Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    30734960_unknown-e1539935522845.jpg Искуства со новово од Нивеа?
     
  20. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Да го побараш Hipp baby sensitive.И мојот скалп е осетлив, овој ми е супер.Не дава волумен, ама затоа нема чешање после миење, што ми се случувало со најголем број шампони.
    [​IMG]
     
    На dayla и LaCHICALATINA им се допаѓа ова.