1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шампон и регенератор

Дискусија во 'Коса' започната од A.srcuska, 7 април 2010.

  1. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Јас би ти препорачала Ома Гертруде кои според мене се фантастични, ама не знам дали го има. Другиве марки кои ми ги наброја се комерцијани во смисла не се природни и органски така да не би говорела. Лавера може да го пробаш basic sensitive евентуално тој...
     
  2. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    Е тие баш ги нема. Ич не носат германски производи накај мене, доминираат француски. :D

    Се мислам на крај Лавера дека ќе земам, баш тој го гледав што го пиша. Среќа најдов малечко Алверде шампонче за патување сабајлево, и чудо колку ми олесна. А инаку и Urtekram и Melvita се сертифицирани органски и доста квалитетни, a Korres и Klorane знаат да имаат убав состав, ама немам ништо за коса купувано од никои oд овие.

    Фала за предлозите. :hug:
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lucretia

    Lucretia Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Дали сте задоволни од
    8966033309726.jpg
     
  4. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Многу го фалат, но јас не сум нешто задоволна за наменета што ја има (мрсен корен и суви врвови). Исто ми се масти косата со него и имам ист ефект како од др шампони. Имам прочитано дека по 1 месец имало добар ефект ( зошто бил без силикони па додека се прилагоди косата).
     
  5. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Одличен е, го користам долго време. Косата не се масти толку брзо и остава свежо чувтсво на скалпот.

    Доколку се префрлаш на шампони без силикони во почетокот нема да ти се допаѓа ефектот кој го дава бидејќи косата ќе се чисти од силиконите, но по одреден период ќе забележиш разлика.
     
  6. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски



    Само што почнав да го користам се надевам на добри резутати , дали го користиш во комбинација со маска или регенератор ?
     
  7. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Од истата линија не. Регенератор вообичаено користам од Алверде, но ретко бидејќи ме мрзи да ставам 100 работи и да чекам да делуваат.

    Сакав да ја пробам маската од истата линија на Лореал што се користи пред шампонирање, ама не имам наидено на било какви рецензии за да се одлучам да ја купам.
     
  8. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски


    Јас ја купив и маската пред што се става .. но незнам , можеби е рано од еднаш да делува... кај мене пак ми се исмрси како и вообичаено , ја мијам навечер утре дента ок , следниот ден веќе мрсна , ке и дадам време како што читав по српски сајтови имало ефект но и требало време на косата да се навикне ..
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Пријатно сум изненадена колку се најпрекрасни.
     

    Прикачени фајлови:

  10. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    @Biodevojka Би те замолила да ја погледнеш декларацијава и да ни кажеш дали го бива шампонов?
    Го користев тој на гарниер со 5 билки, но ми го повлекле од продажба и сега има некои нови како замена.
     
  11. Kate2025

    Kate2025 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2018
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Некој го има пробано новиот шампон на Гарниер? Ботаникал ?
     
  12. Nikce

    Nikce Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    19
    Каде ги има и цена, ве молам?
     
  13. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Овие се на природна база и се од србија нови сад. А кај нас ги носи едно девојче од куманово е а цената е 1100 ден
     
  14. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Го има некоја користено? Искуства?
     
  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Не ми изгледа лошо иако не е комплетно природен. Нема силикни што е одлично, нема нафтени деривати и конзервансите се ок. Има поликватерниум 10 кој не е силикон туку кдиционатор, иако може малку да ти ја отежни косата оти понекогаш овие кондиционатори имаат билд ап ефект односно се таложат и ја отежнуваат косата. Сума сумарум не е лош како декларација пробај го па пиши како си задоволна и каков ефект дава. Поздрав
     
    На M.laDy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    На Ogx имате користено шампон и регенератор? Многу го фалат шампонот со кокосова вода
     
  17. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    2937C0E9-BEE4-45A8-82F0-7769B77E7F0A.jpeg 0FD79189-9BEA-4379-A0A0-8C7AFA7EF71F.jpeg
    Овие два ги имам користено заедно со регенераторите , тој со бразилски кератин е одличен не ми ја мрсеше косата 4 дена , дава многу сјај на косата одличен е и е еден од моите омилени шампони , но тој со биотин и колаген не бев воопшто задоволна , ми ја мрсеше косата и никаква разлика не видов така си стои плус оваа е единствениот шампон кај кој што приметив кога си правам локни со фигар веднаш паѓаат а до сега тоа не ми се случува си стојат по 3-4 дена , што не беше случај и со тој со бразилски кератин .
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски

    Јас го земав заедно со регенераторт и млекото , ми фали уште маската :D
    Одличен шампон , не мрси , дава живост мекост , сјај прекрасна ми е косата , исто и регенераторот многу е добар си ја врши работата и многу лесно ми се чешла косата !
     
    На hermosa и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  19. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
  20. MonikaM113

    MonikaM113 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2018
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Го имам користено вториот,добар е не е лош. Зависи каква коса имаш јас имам масен корен на косата а надоле е нормална со малку суви врвови. Не е ништо посебно но добар е не масти дополнително пробај го.
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.