1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шампон и регенератор

Дискусија во 'Коса' започната од A.srcuska, 7 април 2010.

  1. Бела Луна

    Бела Луна Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Абе да бидам искрена мислам дека сега со интернетов и со толку многу beauty инфлуенсери не преплашија од сулфатите. Од се што имам истражувано, не е дека не се воопшто штетни, ама како и се друго во животот некогаш се потребни хемикалии за длабински да ја исчистат косата. Најдобар баланс би било барем 2-4 пати месечно да се мие коса со шампон за длабинско чистење ( кои содржат парабени и сулфати ) за да може да тргне и одмие се што е наталожено од продукти што ги ставаме помеќу две миења, а во меќувреме да се користи поблаг шампон кој не ги содржи овие хемикалии.
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.750
    Допаѓања:
    80.961
    Пол:
    Женски
    Па така и правам, не ми се скроз исклучени туку минимизирани.
    Одамна не се замарам со интернетот и со се што се актуелизира во моментов. Со инфлуенсери уште помалку пак, заморни ми се и не сум во тек, не ни имам поим кој зборел тоа и што треба да хејтаме сега од состојки, брендови и слично. :tmi:

    Само си ги следам своите потреби увидени преку проба-грешка и гледам што ми е добро а што не. Бар за себе си имам приметено дека шампон со слс навистина не ми одговара да го користам пречесто. 4-5 пати месечно би било хорор, до толку е. Одма ми реагира скалпот ако во континуитет едно по друго или ако секое трето миење (тоа кај мене би значело секоја недела по еднаш) ми биде со таков шампон и тоа е тоа. Си имам шампон што ми е добар за почеста употреба и еден за подлабинско миење кој улетува по потреба. Така терам веќе неколку години, откако увидов дека токму тоа ми ја тригернува себорејата и немам намера да сменам додека ми одговара. Не се плашам јас од сулфати или парабени или што и да е, иритантна ми е мене паниката што се крева за некои работи. Само ете, си одбирам тоа што ми одговара и си терам според свои некои потреби и тоа е тоа. :)
     
  3. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.494
    Допаѓања:
    4.629
    Пол:
    Женски
    Најдобар Алверде ДМ.
     

    Прикачени фајлови:

    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tinche23.

    Tinche23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    11
    Дали некој знае каде во Мк ги има турските шампони на Elidor?
     
  5. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    8.298
    Пол:
    Женски
    Знам дека во друга тема те прашав и ги спомена два од алверде што ги менуваш наизменично без сулфати.
    Кој друг за длабинско чистење го вметнуваш?
    Што точно користиш да си го решиш проблемот? Маски спрејчиња и ск.
    Затоа што истиот проблем го имам и јас
    Со тоа што додади плус тенка коса која лесно се мрси. Некогаш едвај сврзувам два дена, 90% од времето косата ја мијам секој ден
     
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.750
    Допаѓања:
    80.961
    Пол:
    Женски
    За длабинско чистење, во моментов го користам Афродита со лук. Без силикони е. Во принцип, ако косата има тенденција да се мрси, треба да се внимава на составот на продуктите и да се избегнува нанесување продукти со силикони на самиот корен. Продукти со силикони можеш да ставаш за нега и одржување на врвовите, затоа што сепак се добри за заштита од сушење и сл. Премногу агресивни шампони исто пожелно е да не се користат пречесто. За почеток ти треба само еден благ шампон погоден за често миење и еден за длабинско, ама колку често би ти требал тој шампон за длабинско чистење ќе треба да си одредиш сама.

    Пробај да истражиш малку повеќе за PEH balance на косата, затоа што „нус-појавите“ на темето и косата ако не се тригернати од нешто хормонско или автоимуно, најчесто се недостаток на нешто во негата, а тоа навистина е индивидуално. Направи си ретроспектива на тоа што си користела и анализирај си каква била косата по миење. Според тоа и си носиш заклучок што всушност ѝ треба на твојата коса. Па потоа одбери почетни продукти. И пак водејќи се според потребите и реакциите на косата, ќе научиш како да ги ротираш препаратите за коса.
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.655
    Пол:
    Женски
    Некој дали го користел производите на trust my sister? За маскава и шампонот и серумов за,скалп ме интересира

    Screenshot_20230827_143729_Chrome.jpg

    Screenshot_20230827_143738_Chrome.jpg

    Screenshot_20230827_143916_Chrome.jpg
     
    На MayDiamonds и 17.06.'15 им се допаѓа ова.
  8. Amazing HairCare

    Amazing HairCare Нов член

    Се зачлени на:
    28 август 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
     
  9. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    @koritsaki пред неколку месеци си пишувала за Olaplex, планирам да ги нарачам N4, N5,N7 и N9, во моментов користам на Kerastase шампон и маска, Ок се, посебно маската ми се допаѓа ама сакав да сменам. Мислење ?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.655
    Пол:
    Женски
    @sagittarius57

    Од овие што ги наброја, n7 - маслото го имам и го користам со n6 заедно по миењето , а n3 исто го имам и го користам како терапија на мокра коса.
    Јас сум презадоволна од се,по малку се става од сите производи и не се трошат брзо особено ако имаш пократка коса. Ама сум задоволна зошто имам плава бланширана коса и има навистина сјај и изгледа здраво
     
  11. Цунами

    Цунами Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    376
    Пол:
    Женски
    Имате ли да предложите шампон и регенератор за коса со ниска порозност. И стално фризерот ми спомнува дека ми е сува косата. Со оглед на тоа што е со ниска порозност, ќе требаат продукти кои ќе ја хидрираат, ама уште не знам кај нас кои ги има. Тоа што барав по интернет, кај нас го нема, а и сакам рутина со некоја нормална цена.

    Еден период користев гарниер шампон од алое вера и тогаш косата ми имаше и волумен и сјај и здраво изгледаше. Некоја феминка со слично искуство? Барав на срч де на форумов, ама под порозност клучно зборче има само едно мислење.
     
  12. 17.06.'15

    17.06.'15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2015
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    44
    Знам дека на https://yeppeuda.mk/ имаат маски, шампони и серуми за различна порозност, можеш таму да ѕирнеш
     
    На Цунами му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Цунами

    Цунами Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    376
    Пол:
    Женски
    Ги знам тие, само не ми се даваат толку пари за маска и шампон за коса. Барав нешто по прикладно за џебов, затоа и прашав, може некоја феминка е поупатена и веќе има „пронајдено“ производи кои најдобро функционираат за коса со ниска порозност.
     
    На 17.06.'15 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. grandinquisitor

    grandinquisitor Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    За од Elseve Bond repair е ова така? Каде може да се најде? Баш во темава влегов само да прашам дали ја има во Мк хаха.
     
  15. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    16.703
    Пол:
    Женски
    Не живеам во Мк, незнам таму дали ја има...
     
  16. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    16.703
    Пол:
    Женски
    Значи да кажам за Loreal Bond Repair за тие шо ги интерисира. Многу сум задоволна, посебно од серумот, совршенство е за мојата сува коса, многу помека ми ја направи, се чешла без проблем, не ми се веруваше кога видов дека косата ми лизга низ чешелот. Ги користам шампонот и серумот, а сега одам и регенераторот да го купам. И секогаш овие ќе ги користам.
    Едно големо ДА од мене :inlove::inlove:
     
    На renata77 и Bella2_ им се допаѓа ова.
  17. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    8.479
    Пол:
    Женски
    Каде ги има?
     
  18. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    16.703
    Пол:
    Женски
    Незнам не сум во мк, провери во ДМ
     
    На renata77 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lulalilala

    Lulalilala Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Предлог шампон за природна(неоштетена) коса кој остава траен мирис
     
  20. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    16.703
    Пол:
    Женски
    Се вратив само да кажам дека 4ти ден откако ја измив косата со Bond Repair и нема ни најмал знак од сувост, баш напротив. Дури и краевите ми се хидрирани и уште е свилена на допир. Сега гледав дека оваа линија ја споредуваат со Olaplex, јас го неам тој користено ама овој лореалот за поефтини пари чуда напраи од мојата коса. А и не гледам толку испопаѓани влакна низ дома.
     
    На Bella2_ и Космонаут им се допаѓа ова.