1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шатирање

Дискусија во 'Коса' започната од natasinka, 11 јуни 2010.

  1. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    девојки еве веке неколку дена како цитам низ тема коса...па вака
    сакам голема промена кај мене ке ми треба за август месец кога ке се мазам,,косава ја имам темно кафеава е сега не знам како да ја правам косав дали сатирам или фарбам некоја плава или како?? затоа барам совети од вас?... некоја слика и слицно..
    па да надоврзам имам зелени оци па и тоа има некој знацејне....ај ве молам..знам дека има време но сакам мислејне од вас и да си знам сто ке правам со косава....поз
     
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас ја шатирам косата на секои 6 месеци, еве веќе неколку години.
    Имав потполна доверба во фризерката, сакав некојa промена и се решив за шатирање.
    Ми вади тенки прамени со фолија и испаѓаат бели. Никогаш не ми направила жолти прамени, што би рекла фризерката моја „а ла лисица“ :lol: Сега се мислев дали да ја офарбам темно кафена, каква што ми е природната боја, ама сите ме предомислуваат. Наводно вака поубаво ми стоело и ми го отварало ликот.
    Што се однесува до штетноста - бланшот е штетен, ама ако убаво се грижите за косата, нема да имате проблем. Пред се' редовно кратење на врвовите, користење соодветна маска и масло за коса и секако што поретка употреба на фен и пегла. :)
     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dayse

    Dayse Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Мене косата природно ми е како шатирана. Едно време сакав да си ја шатирам но ми рекоа дека нема потоа мојата коса да ја има истава боја :D ... па си се предомислив
     
  4. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Сум за шатирање , некои прамени посветли или потемни од природната боја,а како што беше на времето сите на кафена,црна или било која др темна боја ставаа плави и бели прамени ми беше грозно!
     
  5. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    девојки еве една слика па да видите дали вака е убаво за сатирајне на коса..и дали вака ке ми дојде исто оти имам костенлива боја на коса...


    http://www.maggiesnotebook.com/wp-conte ... pez_42.jpg
     
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    девојки ај дајтеми совет како да се сатирам на мојава коса...темно кафеава сто одговара највеке???? плс..незнам како ке е поубаво да не се направам неубо??ај совето како да се сатирам???
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^ според мене (мое мислење) стандардното шатирање не е in
    јас напролет планирам (воедно и предлог за тебе,исто така имам темно кафеава коса),долго врме бев црно фарбана,сега веќе цела година не ја фарбам, чекам напролет да се фарбам (шатирам), не со бланш, туку едната фарба да биде 1 нијанса посветла од мојата, а другата 2/3 нијанси посветло од мојата, и + мојата тоа се три бои.Ќе испадне нијансирано.
     
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    сто мислите за сатирајне лесник боја и сиво..???..... со фолија неколку сиви неколку лесник прамени???
     
  9. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Во план ми е. Црвено во црна коса. 8)
     
  10. kika18

    kika18 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    14
    имам темно кафена коса какви прамени да си направам..за полуматура сакам :)
     
  11. crtanfilm

    crtanfilm Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    79
    satiranje beshe vo moda sestra mi koga beshe kolku mene oho kolku ima odtogas :) :D
     
  12. manu-cao1

    manu-cao1 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2013
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Како да ги отстранам шатираните прамени без многу да ја оштетам косата ? :/
     
  13. emily90

    emily90 Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    8
    Pomagajte kako posle 5 meseci otkako sum farbana so kana dali moze da ja osvetlam kosata so satiranje?
     
  14. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    шатирањето е најлоша опција за косата со тек на време по долгото користење косата се ретчи и станува поретка не е препорачливо да се користи подолго време од прв пат, втор пат ништо не е
     
  15. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Девојки сакам косата да ја исфарбам т.е ишатирам само до пола односно на врвовите и малце нагоре.Што мислите за тоа? И дајте ми некој предлог за боја,косата ми е смеѓа некако.
     
  16. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Не би сакала да те премислувам ама шатирањето е лошо за косата.. еднаш се имам исшатирано и лом ми се напрај косата,тешко се чешлаше,стана сува и кршлива... изборот е твој ама од искуство сакав да ти кажам мене [о ми се деси :)
     
  17. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Уште ли е модерно шатирањево?
    Прашувам пошо сакам да се шатирам ,ама не сакам постигнам аут изглед :)
     
  18. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    модерно е зошто да не? јас мислам дека никогаш нема да излезе од мода шатирањето слободно шатирај се
     
  19. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Значи вака девојки... Сега во мај братучетка ми е полуматуранка и во нејзино име барам совет :D Девојчето има темно кафеава коса и нешто како за промена пошо нели сега ќе се сликаат уште некој месец, и сакала да се шатира со прамени во медова боја поточно некоја потемна нијанса на плаво. Само напред кај шишките два три прамени, и низ косата неколку, ништо посебно. Е сега, таа се плаши дали тоа ќе и штети на косата бидејќи нема да става низ целата коса, само неколку прамени, не повеќе од 10 :)
    Мислења?
     
  20. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Слободно нека си ја исшатира косата ,од неколку прамени нема да види никаква штета.