1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шатирање

Дискусија во 'Коса' започната од natasinka, 11 јуни 2010.

  1. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.205
    Пол:
    Женски
    а кај можат да се најдат креди во мк?? јас имам барано пред некое време ама немаше.. :)
     
  2. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    за темно кафена коса какви прамени да ставам -кафеави посветло и потемни,шампањ боја...но ми требаат некои слики или бои вие што сте употребувале(за да покажам на фризерка )
    :)
     
  3. buterfly.fly.away

    buterfly.fly.away Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    20
    ммммм интересно , а каде се купуваат , скапи ли се ? :)
     
  4. em008

    em008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    женски скоро ја шатирав косава плави прамени со бланш,инаку косата ми е природно кафеава..но сакам да го отстранам шатираното бидејќи воопшто не ми се допаѓа..размислувам да земам фарба како мојта коса кафеава но незнам каква ке ми испадне после бојата :? што мислете вие дајте ми некој предлог како да го отстранам шатираното?
     
  5. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Само со фарба мислам дека можеш.
     
  6. em008

    em008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    ке пробам па ке видам што ке испадне..
     
  7. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас шатираното го покрив со фарбање, до душа три пари се офарбав дур да ја погодам нијансата, ама еве скоро година ипол ниту се фарбам, ниту се шатирам. Воопшто не ми се познава фарбаниот дел, единствено на сонце малку се разликува, бидејќи има поголем сјај. Последниот пат кога се офарбав ми испадна многу темна, скоро црна, ама фризерката ме убедуваше дека сме ја погодиле нијансата. Уште при првото миење бојата почна полека да паѓа, за после две недели да дојде до кафена нијанса како мојата.
    Јас би ти рекла да се посоветуваш со фризерката, немој сама да експериментираш.
    Мојава фризерка ми покажа каталог, ми кажа која фарба ќе ја фати природната нијанса на мојава коса, и ете ни успеа (е сега, ни успеа од трета, ама првите два пати со иста нијанса се фарбав, така што втора шанса ни било :) ).
     
  8. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    И јас бев шатирана ама не ме направи убава.Пред тоа бев правена со полуфарба на палете има и од гарниер не ја гори косата и е без хидроген , а се раствара исто како фарба .Па ставив пак над праменчињата и супер ми испадна , не паѓа одма од косата пошто ако се направиш со колор веднаш ке ти падне , а со фарба ке ти се оштети косата. :D
     
  9. em008

    em008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    епа женски вака сега пак размислувам да се офарбам плава :D вакво нешто како на сликата.. но незнам дали ке ми фати бидејќи како што напоменав погоре косата ми е шатирана, дали ќе ми фати плава боја или пак :? ве молам чекам брз одговор.. ?
     

    Прикачени фајлови:

  10. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Ќе ти фати, зошто да не :)
    Со тоа што шатираните прамени ќе ти бидат посветли од другиот дел на косата.
     
  11. em008

    em008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    ќе се разликува многу или :lol: :D еве вакво нешто ми е косата сега :doh:
     

    Прикачени фајлови:

  12. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Зависи од фарбата, не би требало којзнае колку да се разликува. Сепак бланшот ги прави прамените скоро бели, а фарбата сама по себе нема шанса бели да ги направи. Ама како и да е, имам другарки плавуши што намерно се шатираат после фарбањето, за да имаат посветли прамени. Убаво личи, без гајле :)
     
  13. em008

    em008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    fala mnogu devojko <3 :) :D
     
  14. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки
    би сакала ваше мислење и совет. Имам темно кафеава коса никогаш досега фарбана ниту шатирана, па би сакала да направам некои измени, да ја шатирам само незнам какви прамени би ми одговарале. Инаку имам зелени очи и тенот на лицето ми е така средно светол
    ве молам за совет :)
     
  15. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Не обожавам шатирање, сакам иста боја да ми е цела коса. :)
     
  16. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    Јас откако ја нијансирав косава со бланш и со фарба, многу тешко ја расчешлувам. Инаку само кога ја фарбам немам таква мака. Дали некој има исто ваков проблем кога ја третира косата со бланш и потоа како ја негувате за да не се плетка толку? |(
     
  17. Majli.15

    Majli.15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Јас имам шатирана коса но од кога ке се избањам не можам да ја чешлам косата употребував маска за коса но од тоа ми паѓаше косата и престанав да го користам но не знам што да правам и што да користам за да ми го олесни чешлањето ако знаете ве молам помагајте !!
     
    На Lemon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Се имав шатирано кога бев помала и тоа 2 пати по ред.Од тогаш си дадов збор дека нема да се шатирам НИКОГАШ ПОВЕЌЕ! толку ми се упропасти косата,без живот,без сјај,ко искубана кокошка бев.А имав толку убава густа коса.Ми требаа години за да ја воведам во ред ама и сега не е тоа тоа
     
  19. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    799
    девојчиња едно прашање, итно ми треба да купам утре капа за шатирање, ќе може ли да ми кажете колку пари е отприлика? фала многу :)
     
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.785
    Допаѓања:
    8.798
    Пол:
    Женски
    Незнам како некој фризерки успеваат и косата не се оштетува мислам се познава дека е убаво сиво шатирано и има сјај а не како на повеќето што гледам, а еднаш и јас бев, шатираните прамени ми беа слама :tmi: , суви и разлетани, а некој што ги гледам абе милина убаво одвоени прамени се познава дека не и е оштетена косата, треба само да се погоди фризерката :lol: