1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шатирање

Дискусија во 'Коса' започната од natasinka, 11 јуни 2010.

  1. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    WOW! Прекраснотии :inlove: Ми се чини фолија ама не сум сигурна, битно преубава е да си ја направиш вака обавезно :)
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. septemberinparis

    septemberinparis Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    56
    Еден совет за шатирање/бланширање од мене, a може да се важи и како notes to self:
    DON'T DO IT
    Никогаш повеќе :puke:
     
    На elimkd и cooll им се допаѓа ова.
  3. cherry-on-top

    cherry-on-top Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    45
    Се шатирав за Нова Година со фарба. Не ни помислував на бланш а и фризерката ми рече да не ја оштетувам. Имам темно кафеава-костенлива коса, а прамените ми се медова боја, така удараат на смеѓасто. Не се примеќаат многу, но и јас сакав таков ефект да постигнам, како за прв пат да не бидат многу приметливи, но сепак да се познаваат. Јас лично сум многу задоволна и ќе се шатирам пак наскоро со малку посветла боја. А инаку фарбата ми стоеше околу 1 час ако не и повеќе оти косата ми е ептен темна и тешко се фати ама излезе накрај :D
     
  4. aaleksaandraa

    aaleksaandraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    34
    Пред една недела се шатирав и тогаш за тогаш од две-три миења ми падна преливот, и сега косата ми изгледа шарена. Горниот дел од косата до пола ми е убаво излезена белузлаво, додека надоле прамените ми се жолтеникави од претходната употреба на фарби и кна.

    Може ли да ми препорачате со каква фарба да ги избојам само надоле прамениве да ми се изедначат некако а да не маваат нијанси накај жолто ?
     
  5. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.625
    Допаѓања:
    8.512
    Пол:
    Женски
    Деновиве нешто ми е во мисла да се шатирам, последен пат бев шатирана кога бев матурантка а тоа одамна беше :D , сакам некоја промена, само се плашам да не ми стане слама, сакам тенки бели прамени, не жолти, може ќе се решам до крај на годината :?: ... :lol:
     
  6. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.625
    Допаѓања:
    8.512
    Пол:
    Женски
    Ваква нијанса со фарба или со хидроген се постигнува, бојата ми личи на лешник ама многу ми се допага, мислам на тенките шатираните прамени, има некој искуство со ваква нијанса ?
     

    Прикачени фајлови:

  7. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Интересно изгледа.
    Ако некогаш се шатирам, би сакала прамени кои се неколку нијанси посветли од природната боја на мојата коса.
     
    На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
  8. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Јас долго време се шатирав, ама ми се смачи веќе па ја исфарбав.
     
  9. la.diva

    la.diva Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    17
    помагајте, се шатирав во понеделникот со фарба ама не ми фати многу и во петокот се ишатирав со бланш, планот беше да испаднам како сликата погоре и врз бланшот ставив прелив, сега косата ми е ужас,изгорена, бела со црно плус дебели прамени неможам ни да ја врзам како зебра сум дај кажете што да и права да ги затемнам тие дебели прамени да не се познаваат толку ве молам ваква од дома неможам да излезам...:(
     
    На doutzen му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @la.diva, купи некоја убава кафена нијанса и префарбај ја целата коса. Имај во предвид дека бланшот понекогаш тешко фаќа боја па можеби за некоја недела ќе треба повторно да се префарбаш.
     
  11. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Малку совет ми треба.
    Сакам да се шатирам па отприлика кој е поискусен да ми каже дали погусто или поретко?Пошто имам доста густа коса(кафена) до раменици ми е и сеа некои викат поретко некои погусто....уште вас да ве прашам :D
    погусто или поретко :D
     
  12. Gona 2015

    Gona 2015 Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Поздрав девојки
    Сакам да се шатирам но мојата коса е црна и незнам како ке испадне така да сакам да си пробам дома да се шатирам ама незнам каде би можела да најдам капа за шатирање. Ај помогнете ми кој знае каде се продаваат. И доколку имал некој искуство со шатираењ дома на црна коса ке ми биде од помош. Фала однапред :*(hollest)
     
  13. Gona 2015

    Gona 2015 Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Зш никој не ми дава совет:(;(. Ако не друго дајте ми мислење како ке испадне шатирано на црна коса па потоа фарбано во некоја светло кафеава боја за да не бидам како зебра :emo:^_^:wasntme:
     
  14. maca.21

    maca.21 Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Незнам како ќе биди на црна а ии дали воопшто ќе ти фати некоја боја на црната...мајка ми неможеше никако да се исшатира на црната па мораше да ја осветли па да ја шатира.. А како сакаш да ти дојди косата?
     
    На Gona 2015 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Gona 2015

    Gona 2015 Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Па сакам прамените да ми бидат светли не оно плави KAKO НА СЛИКАТА дури и потемни не се жалам . Да добијам некоја природно кафена боја бидејќи откако ќе ја шатирам ке ставам светло кафена боја врз прамените но појма неам како ке испадне свашта пробав никако да се ослободам од црната коса :sweat: фризерката ми рече дека спас ми е шатирање ништо друго :smoke:
     
    Последна измена: 23 март 2015
  16. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Gona 2015, во никој случај не би ти препорачала дома да се шатираш. Сепак не станува збор за обично фарбање, а во твој случај ситуацијата посебно ја усложнува тоа што ќе осветлуваш црна коса. Сем тоа, купувањето на професионална капа за шатирање најверојатно ќе те чини многу повеќе од самото шатирањето во салон.

    Не пишуваш дали црната боја на косата ти е природна или е добиена со фарбање. Ако си фарбана црна, најверојатно осветлувањето ќе се прави со бланш и првичните резултатите може да бидат и малку разочарувачки (место светли, прамените може да ти излезат морков боја)
     
    На Gona 2015 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Gona 2015

    Gona 2015 Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Веќе подолго време се фарбам црна но неколку пати сум пробала сама да ја осветлам со бланш и со триста чуда но залудно и повторно си стравав темна фарба за да го прикријам шаренилото. Се консултирав во врска со шатирањето дома никој не ми препорачува и секако дека одлучив да одам во салон за да не се зафркнам пак како минатиот пат да станам шарена. Хммм... се надевам нема да испаднат прамените морков боја бидејќи од тоа најмногу се плашам. Ти благодарам за советот
     
  18. maca.21

    maca.21 Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Покажи му ја сликава на фризерката и кажи и како сакаш ако можи да ти испадни ваква или слична.
     
    На Gona 2015 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Oд кaде дa купaм блaнш?
    Иaмaм кoсa дo рaмењa, кoлку ќе ми требa?
    Вo штo се рaствoрa?
     
  20. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да се шатирам малце ама моите на ме пуштаат, сакав да се направам со плава фарба :inlove::inlove: