Шесто сетило

Дискусија во 'Психологија' започната од Braveheart, 1 февруари 2010.

 1. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  623
  Ne se sekiraj ..nisto loso nema da ti se sluci ako vnimavas na sebe i tvoite bliski.Poz.
   
 2. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  267
  se nadevam,fala ti mnogu.pozz
   
 3. bibs

  bibs Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  10
  Не прочитав се ама ова за 6 сетило :worried: пред една недела вечерно време си одев сама накај дома и пред мене одеше некој , бидејќи одам брзо го поминав и тој остана позади мене. Само што го одминав низ глава ми помина блиц дека нешто ке ми направи :worried: и навистина ме нападна ама за среќа не сум плашлива го исплашив и избега :| само незнам како одвнатре знаев дека нешто ке ми направи :worried::worried::worried: осетив и видов уште пред да се случи...
   
 4. dusicas

  dusicas Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  ne znam.. mozebi se slucuvaat paranormalni stvari okolu nas ama nie ne gi gledame ili pak ne sakame da gi gledame.. no sto e tuka e.. ako saka nekoj moze li da raskaze nekoja paranormalna stvar sto mu se slucila? mozebi vie toa go gledate kako nesto sto pominilo i ne se povtorilo no spodelite..pa ke vi raskazam sto mi se sluci na menee.. inaku planiram da studiram psihologija..:) ajde spodelete so nas..vashite tajni da ne kazam..:)
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски
  Темава многу ми се допаѓа,имам да кажам во врска со ова,па ке си почнам.Шесто сетило имаат и машки и женски,само што кај женските е поизразено и воглавно претставува како трето око кај човекот,кое ги кажува работите кои што не се секогаш такви какви што се кажуваат,промовираат.Претставува како мост( духовен,психа) помеѓу нас луѓето,да го споменам оној внатрешен глас,кој ти ги кажува нештата,само што тоа е до некаде глас а и чуство,кај женските е тоа таа интиција,кои што се водат во животот според неа,а машките со разумот.Зошто така?Па еве дајте му на машкото 100 жени,тој сите ке ги одбере,додека женското дали од 100 машки еден ке одбере.Тоа е така затоа што машките бираат по убавина,убаво обликувано женско тело,додека женските не бираат по убавина туку по душа,карактер,не викам дека на женските не им е битна убавината,на нив побитно им е тоа каков човек е.Шестото сетило е всушност онаа коинциденција која што иако ретко се случува,но сепак тоа е нешто што го имаме во себе,без разлика дали се случува тоа со луѓе кои што се до вас или далеку од вас,но сепак таа коинциденција ретко се случува.Дали ви се случило пред да ви каже некој нешто,вие пред да ви го каже тоа,веќе го знаете?Има многу во врска со темава,и ке речам дека ние луѓето не комуницираме само вербално,туку и духовно,мисловно,затоа што и да помислите се се слуша,иако тоа не го говорите гласно.Ние луѓето сме многу интересни,затоа и ова е дел од моите размислувања.
   
 6. dusicas

  dusicas Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  ti se ima li sluceno na tebe nekoja paranormalna stvar ??:D
   
 7. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  286
  Па да , навистина постои шестото сетило и блазе им на тие што го имаат, јас немам никакво предчуство во врска со ништо :? мислам дека сум многу ретка жена на овој свет без развиен осет за интуиција, никогаш не предчуствувам ни добро ни лошо, луѓето секогаш обратно ги проценувам, лаги не препознавам...многу е тапа така, баш се нервирам :worried:hock: јбг :D
   
 8. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски
  На кого дали му се има случено паранормална ствар?На мене?
   
 9. dusicas

  dusicas Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
 10. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.956
  jas na momenti imam mnogu izrazena intuicija ili taka kazano sesto setilo..posebno koga sum so nekoj mnogu bliska..vo vrska li ili so drugarki,domasnite..a be taka mozam da pretcuvstvuvam sto se slucuva ili ke se sluci..sto posle ispagja deka e taka..mnogu pati ne sum pogresila..primer. eve koga na nekoj mu e tesko i place jas go osekam toa osekam vo mene macnina i mi doagja da placam,,tesko mi e i si mislam vo sebe:tesko mu e i place..i koga navistina posle ke dobijam odgovor deka e taka..i mn dr slicni raboti... :)
   
 11. dusicas

  dusicas Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  jas pak nemam nekoja intiucija ili pa instinkt za nesto..:) ama eve spored vas postoi nesto takvoo mozebi taka da go recheme sesto setilo :)
   
 12. celebrity

  celebrity Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  0
  i jas veruvam vo toa.
  ne znam ni kako, ni 6o, dali e intuicija ili e ne6to drugo, ama mene sekoga6 pred da se slu4i ne6to golemo ili neubavo mi ide nevesta na son, ili pak sonuvam 6o ke bide; to4no znam koga ima nov broj ili sms vo mobilniot na de4ko mi i 4epkam za da vidam... ima ne6to...
   
 13. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски
  Не, не ми се случило паранормална ствар,па уствари може да се каже дека се случила,ама тоа е веќе познато секому,односно мислам на тоа откако ке умре човек,нели неговата душа е на местото каде што живеел,а после тоа каде е,незнам,но сум почуствувала/слушнала како тропање,крцкање по парекет исто како човек кога ке оди,само што тоа се случи откако почина една личност во мојата фамилија,само што тогаш бев мала,но го слушнав тоа крцкање,иако знам дека немаше никој во собата,каде што престојуваше/живееше таа личност.Се сеќавам на тоа од пусти страв кога ме фати,вечерта пред да заспијам,кога го слушнав тоа,само се покрив целосно и глава што се вика,потоа заспав.Но мислам дека се поврзани тие две работи,паранормална ствар и сешто сетило.А знам и од предавања што посетувам,на кои се спомнуваат вакви теми,но само дел,во зависност од тоа што се зборува.Така да јасно ми е околу тие работи и не ме чуди.
   
 14. dusicas

  dusicas Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  mozebi gordana mada jas mislam deka neli e seto toa eden vid na psiha koj samiot covek mislejki na toa si ja sozdava..ili pak ne znam kako da go objasnam ,i mene mi se slucuvalo da mi tropa nesto nad mene no bidejki ziveam vo stan si mislam deka se komsiite..eve mene sto mi se ima sluceno: bevme na prvi maj so decko mi i sedimo na gorniot sprat od kukjata koja e mn stara i ne zivee nikoj vo nea i dva tri pati slusnavme kako tece voda vo sobata iako nemase od kade nemase nitu cesma ni nekoja cevka da se kaze..i skoro na seto toa nikade nemase voda koga go uklucivme svetloto.ne znam mn cudno.a ednas pak koga spiev kaj baba mi( sega pocinata,bog da ja prosti) na tavanot slushnav edno tropanjeeee bash nad mojata glava( bidejki kukjata e na samo na eden sprat) i mn se isplasiv.Toa ne mozese da bide nitu glusec nitu macka,nitu veter.Сигурна бев во тоа.Но ете се случува za zal..:) ne znam kako da go objasnam toa i den deneska no toa e..a dali e paranormalna stvar i toa ne mi e jasno. no koga ve citam vas, prosto ne mi odi site da lazat nema smisla..:)neli?
   
 15. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски
  Да во право си,кога повеќе зборат едно исто тогаш вистина е,јас си кажувам зш ми се случило,затоа...
   
 16. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  Понекогаш мислам стварно дека го имам. Некоја способност да ги претчувствувам нештата пред да се случат.Најчесто си ги помислувам и од кога ќе се случи навистина тоа што сум помислила, многу ми е чудно :)
   
 17. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  267
  mene veke ne mi e cudno,toa mi stana del od sekojdnevieto,no me nervira mnogu i se plasam sekogas koga ke imam pretcustvo :(
   
 18. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  94
  Оваа тема е како за мене :) Нешто многу чудно ми се случува и на сите што сум им кажала некако не ми веруваат, освен една личност и затоа повеќе не зборувам за тоа, но еве прилика да се искажам па можеби некој од вас ќе се обиде да ме сфати или пак сите ќе ме направите луда :D но не е важно, сепак ќе кажам.
  Јас многу често сонувам како разговарам со некој што знае се за мене, некој возрасен, бидејќи гласот е таков, но нема лик, нема ништо, само јас сум и се околу мене е бело и разговарам со таа личност ако можам така да ја наречам и секогаш ме советува како да постапувам, што да направам во одредена ситуација, ако имам некој проблем се обидува да ми го реши проблемот, за ситењ грешки што ги правам ме критикува, за секој успех ми дава пофалба... понекогаш ми е убаво кога разговараме бидејќи се будам мирна и сталожена и знам како да постапам, но некогаш навистина ме плаши самата помисла што се случува, кој е тој, од каде знае се за мене, зошто ми се појавува на сон само како глас... Не знам, многу е чудно и самата не можам да го сфатам.......
   
 19. lina2

  lina2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  1
  Ми се имаат случувано мн слични работи исто како и на сите вас,освен тие каде се слуша тропање на таван,течење на славина и сл. на нив. Многу пати ако треба утредента да ми се случи нешто лошо,јас цела ноќ не можам да спијам.Порано мислев обична несоница :? ,но сега точно ја познавам,оти таа воопшто не е обична... Кога некој ме лаже во моментот не знам како да се одбранам,но додека разговарам со тој што лаже јас имам затемнета слика (или недостиг на светлина-како сакате) кога гледам во него.Сонувам работи и места кои после кога ќе ги видам како се случуваат во стварност,по целиот редослед па дури и сите детаљи од сонот ме оставаат без здив и се парализирам за момент колку е се тоа точно како во сонот. Така да СДК дека сето ова мене ме ПЛАШШИИИИ......... :? Сонував и човек кој се наведнува над мојата глава(не се свртев да го видам ликот) но гласот негов беше премногу јасен и точно ми кажуваше што треба да правам кога ќе одам во црква на тој и тој ден,како да постапувам,на што да внимавам...
  Но покрај сите др. и сл. искуства најмногу се имам исплашено :worried:hock: кога двапати за два различни автомобила видов (ова во живо ми се случи)регистарски таблички кои се др. број иако точно им ја знаев регистрацијата на тие коли. Едната имаше сообраќајка по што и беше променета табличката со истите бројки што јас ги гледав(ова во живо,не на сон),а за другата веќе не ни сакам да знам. Се на се јас се трудам да ги игнорирам овие глупави нешта оти ми сметат и ме плашат.Ми се чини дека кога би била посмислена карактерно би можела да ги користам во своја полза, но не сакам да сум таква колку и да го смета некој тоа за корисно,ако воопшто има такви шо не се плашат.
   
 20. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.956
  emce po ova sto go kazuvas..postarite bi rekle deka ti razgovaras so..toj glas e na Gospod... :| ..jas ne znam ama stom kazuvaat taka moze ima nesto..