Шесто сетило

Дискусија во 'Психологија' започната од Braveheart, 1 февруари 2010.

 1. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  961
  Пол:
  Женски
  Ау да! И тоа како! Повеке би го нарекла интуиција. Многу ми работи, и секогаш кога сум имала претчувство за некои работи или сиутации, без разлика дали биле лоши или добри секогаш испагало како што претчувствував. Можам да кажам дека имам јака(женска) интуиција и никогаш досега не ме изневерила.
   
 2. Minka

  Minka Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  12
  Шесто сетило? Сигурно дека постои. Може интуиција да го речете, слична е и телепатија итн. Ми се случува да помислам (почувствувам) некое реално случување, и што е најинтересно, ако не го кажам гласно и веднаш, во текот на денот, се остварува. Претежно негативните случувања. Значи, чувствувам дека нешто би можело да се случи, точно и знам што конкретно, и ако го премолчам тоа, си речам себеси дека сум помислила голема глупост, секогаш таа моја наречена глупост се остварува. Ако пак глупо-неглупо го кажам тоа мое помислување било кому од блиските, не се остварува. Знам, сложено е, но вистинито. Порано експериментирав, па кога ќе ми паднеше на памет пак некоја негативна глупост, некоја глупа случка што би можела да се случи, не кажував, за жал. Сега веќе не се мислам многу. Без разлика дали ќе ми речат да престанам, дали ќе ми се смејат, подобро е да си кажам, да не ми биде жал потоа. А за телепатијата, скоро секогаш ми се случува со луѓе кои ги чувствувам како блиски. Нешто дефинитивно има, сакале ние да признаеме или не.
   
 3. Boka.A

  Boka.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  10
  ИМАМ шесто сетило (барем така мислам)

  Секогаш кога треба да се случи нешто го предосеќам ... абе незнам онака го имам смислено како ке биде и така и биде!
  Докази!

  1. Седевме на клупа со моето оделение пред 2 год. и сега сите се смееја бидејќи им е смешно што реков дека сум видовита, и ме нарекоа “баба ванѓа„ И ми рекоа ајде кажи ни што гледаш во блиска иднина за секој поединечно! Јас реков дека некој од нив ке има многу проблеми во училиште и дека ке има некој кикс кој самиот неможе да се контролира! Сега е така навистина е така! Одеднаш почна да бива лош ученик, и да лаже!

  2.Се сеќавате ли кога на осми ли ... девети ли ... јуни во 2010 имаше град најсилен град? (можеби кај некого не имало) Пред да бидне тоа беше облачно! И јас онака со татко ми на шега реков „е овој ден ако не грмне и силен дожд и град и молња да има па ете!

  :x :x No coment :x :x

  Се случи баш како што реков. (ама молња немаше)
  :?: е сеа! барајте му чаре :?:
   
 4. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  139
  да постои незнам колку сте приметиле ама коа чуствуваме дека дечковците изневеруваат стварно е така и мислам дека е научно докажано
   
 5. samomarija

  samomarija Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2011
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  46
  верувам дека постои :D
   
 6. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.614
  Допаѓања:
  19.030
  Пол:
  Женски
  се случува некој немир од внатре..
  дека нешто се случува..
  дека нешто не е како што треба..

  внатре вос ебе има некое треперејне,некое чудно чуство, не знае што е али сепак нешто не е како што треба да е...
  понекогаш вака ми е,и често излегува нешто :^)
   
  На tikvi4ka992 и ludacaa им се допаѓа ова.
 7. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.034
  Не верувам, знам дека постои.

  Сметам дека тоа е едно прикриено сетило за кое ретко кој навистина е свесен и знае да го користи. Ако замислиме на пр. да го немавме сетилото за вид. Тогаш ќе ни беше нормално да не гледаме, ќе баравме алтернатива за него. Но немаше да ни недостига зошто не би знаеле како е со него. Исто е со шестото сетило. Тука е, постои. Само бара многу повеќе свест отколку што повеќето луѓе можат да пружат.
   
 8. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.384
  Верувам во шесто сетило понекогаш ме натажува што не сум го послушала,како и да е ме води низ животот
   
  На tikvi4ka992 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. meow22

  meow22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  77
  И јас би го нарекла ова шесто сетило - интуиција. По некое непишано правило кај жените е поизразено отколку кај мажите, а го имаат сите. Мене многу чето ми се случува нешто да знам дека ќе биде така, без причина, викаат тоа било причината.
   
  На Whitecloud95 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Whitecloud95

  Whitecloud95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2013
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  376
  Пол:
  Женски
  Верувам дека кај некои луѓе навистина доаѓа до израз интуицијата. На пр. јас сум во хороскоп риби и според тоа што го читав за интуицијата кај рибите, пријатно се изненадив, кога се најдов во ситуација да имам претчуство за некои нешта. Инаку, општо гледано, не сум нарцис, па да се изделувам, демек само овој знак е интуитивен, верувам дека женската интуиција во 99% од случаите е во право! :)
   
 11. tikvi4ka992

  tikvi4ka992 Активен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  6
  ИНТУИЦИЈА срцки :)) Мнооогу често ми се случува, дури и ми е страв да помислам на некои работи
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  мојот најдобар пријател е моето шесто сетило..... на почетокот не си верував многу, но со текот на времето почнав да се прилагодувам, на тоа шесто сетило, сепак мислам дека е доста корисно... :D
   
 13. ku4ence

  ku4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  1.457
  Пол:
  Женски
  Незнам зошто но кога излезам надвор и кога помирисам знам какво ке биде времето.. И сите од фамилијата се чудат како го можам тоа но незнам одма осекам кога ке заврне дожд или снег.. :lol:
   
 14. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.253
  Пол:
  Женски
  ме викаат и психијатар и пaрапсихолог и филозов. ама во кавга непобедлива сум. Ништо не ми бега :D
  Oд мала видовита сум малку и лесно ми е :D
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.970
  Пол:
  Женски
  Многу често ова 6то сетило ми има помогнато :)
  Едноставно верувам
   
 16. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.437
  Допаѓања:
  4.152
  Не го сфаќам така шестото сетило. Шесто сетило е кога некој ја знае иднината однапред. Сум сретнала 2 такви, маж и жена кои меѓу себе не се знаат. Додека ве гледаат ви ги читаат мсилите или им доаѓа визија што ве чека во животот, и тие се 100% сигурни во она што го тврдат.
   
 17. Witchy-style

  Witchy-style Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2012
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  3.773
  Пол:
  Женски
  Честопати ми се случило да предвидам нешто, така да верувам во тоа :D
   
 18. Kristina.R

  Kristina.R Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2012
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Машки
  можам да предвидам секое машко што ќе направи. :D Како селски буквари ги читам особено брат ми :lol:
   
 19. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.972
  Секогаш пред да се случи нешто јас сум знаела дека ќе биде така,а во последно време дури и засилена е таа интуиција.Некои нешта се случуваат баш така како што сум мислела дека ќе се дури и се плашам од тоа бидејќи се досега се случило.Никогаш не ме излажало тоа чувство и од една страна ми е мило што нее така,а од друга малку ми е страв и ми е чудно што е така.
   
  На ladyh07 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.384
  Шесто сетило или Интуиција како и да е ја ја имам отсекогаш и како мала кога бев тоа го увидоа моите нема да пишувам детаљи....многу ми има помогнато,но и многу сум била тажна...Инаку верувам во неа.