1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шесто сетило

Дискусија во 'Психологија' започната од Braveheart, 1 февруари 2010.

  1. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Ау да! И тоа како! Повеке би го нарекла интуиција. Многу ми работи, и секогаш кога сум имала претчувство за некои работи или сиутации, без разлика дали биле лоши или добри секогаш испагало како што претчувствував. Можам да кажам дека имам јака(женска) интуиција и никогаш досега не ме изневерила.
     
  2. Minka

    Minka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    13
    Шесто сетило? Сигурно дека постои. Може интуиција да го речете, слична е и телепатија итн. Ми се случува да помислам (почувствувам) некое реално случување, и што е најинтересно, ако не го кажам гласно и веднаш, во текот на денот, се остварува. Претежно негативните случувања. Значи, чувствувам дека нешто би можело да се случи, точно и знам што конкретно, и ако го премолчам тоа, си речам себеси дека сум помислила голема глупост, секогаш таа моја наречена глупост се остварува. Ако пак глупо-неглупо го кажам тоа мое помислување било кому од блиските, не се остварува. Знам, сложено е, но вистинито. Порано експериментирав, па кога ќе ми паднеше на памет пак некоја негативна глупост, некоја глупа случка што би можела да се случи, не кажував, за жал. Сега веќе не се мислам многу. Без разлика дали ќе ми речат да престанам, дали ќе ми се смејат, подобро е да си кажам, да не ми биде жал потоа. А за телепатијата, скоро секогаш ми се случува со луѓе кои ги чувствувам како блиски. Нешто дефинитивно има, сакале ние да признаеме или не.
     
  3. Boka.A

    Boka.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    10
    ИМАМ шесто сетило (барем така мислам)

    Секогаш кога треба да се случи нешто го предосеќам ... абе незнам онака го имам смислено како ке биде и така и биде!
    Докази!

    1. Седевме на клупа со моето оделение пред 2 год. и сега сите се смееја бидејќи им е смешно што реков дека сум видовита, и ме нарекоа “баба ванѓа„ И ми рекоа ајде кажи ни што гледаш во блиска иднина за секој поединечно! Јас реков дека некој од нив ке има многу проблеми во училиште и дека ке има некој кикс кој самиот неможе да се контролира! Сега е така навистина е така! Одеднаш почна да бива лош ученик, и да лаже!

    2.Се сеќавате ли кога на осми ли ... девети ли ... јуни во 2010 имаше град најсилен град? (можеби кај некого не имало) Пред да бидне тоа беше облачно! И јас онака со татко ми на шега реков „е овој ден ако не грмне и силен дожд и град и молња да има па ете!

    :x :x No coment :x :x

    Се случи баш како што реков. (ама молња немаше)
    :?: е сеа! барајте му чаре :?:
     
  4. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    да постои незнам колку сте приметиле ама коа чуствуваме дека дечковците изневеруваат стварно е така и мислам дека е научно докажано
     
  5. samomarija

    samomarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    45
    верувам дека постои :D
     
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    се случува некој немир од внатре..
    дека нешто се случува..
    дека нешто не е како што треба..

    внатре вос ебе има некое треперејне,некое чудно чуство, не знае што е али сепак нешто не е како што треба да е...
    понекогаш вака ми е,и често излегува нешто :^)
     
    На Tanjamm, tikvi4ka992 и ludacaa им се допаѓа ова.
  7. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Не верувам, знам дека постои.

    Сметам дека тоа е едно прикриено сетило за кое ретко кој навистина е свесен и знае да го користи. Ако замислиме на пр. да го немавме сетилото за вид. Тогаш ќе ни беше нормално да не гледаме, ќе баравме алтернатива за него. Но немаше да ни недостига зошто не би знаеле како е со него. Исто е со шестото сетило. Тука е, постои. Само бара многу повеќе свест отколку што повеќето луѓе можат да пружат.
     
  8. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Верувам во шесто сетило понекогаш ме натажува што не сум го послушала,како и да е ме води низ животот
     
    На tikvi4ka992 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. meow22

    meow22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    79
    И јас би го нарекла ова шесто сетило - интуиција. По некое непишано правило кај жените е поизразено отколку кај мажите, а го имаат сите. Мене многу чето ми се случува нешто да знам дека ќе биде така, без причина, викаат тоа било причината.
     
    На Whitecloud95 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Whitecloud95

    Whitecloud95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    Верувам дека кај некои луѓе навистина доаѓа до израз интуицијата. На пр. јас сум во хороскоп риби и според тоа што го читав за интуицијата кај рибите, пријатно се изненадив, кога се најдов во ситуација да имам претчуство за некои нешта. Инаку, општо гледано, не сум нарцис, па да се изделувам, демек само овој знак е интуитивен, верувам дека женската интуиција во 99% од случаите е во право! :)
     
  11. tikvi4ka992

    tikvi4ka992 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    6
    ИНТУИЦИЈА срцки :)) Мнооогу често ми се случува, дури и ми е страв да помислам на некои работи
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    мојот најдобар пријател е моето шесто сетило..... на почетокот не си верував многу, но со текот на времето почнав да се прилагодувам, на тоа шесто сетило, сепак мислам дека е доста корисно... :D
     
  13. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто но кога излезам надвор и кога помирисам знам какво ке биде времето.. И сите од фамилијата се чудат како го можам тоа но незнам одма осекам кога ке заврне дожд или снег.. :lol:
     
  14. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    ме викаат и психијатар и пaрапсихолог и филозов. ама во кавга непобедлива сум. Ништо не ми бега :D
    Oд мала видовита сум малку и лесно ми е :D
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Многу често ова 6то сетило ми има помогнато :)
    Едноставно верувам
     
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    Не го сфаќам така шестото сетило. Шесто сетило е кога некој ја знае иднината однапред. Сум сретнала 2 такви, маж и жена кои меѓу себе не се знаат. Додека ве гледаат ви ги читаат мсилите или им доаѓа визија што ве чека во животот, и тие се 100% сигурни во она што го тврдат.
     
  17. Witchy-style

    Witchy-style Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.788
    Пол:
    Женски
    Честопати ми се случило да предвидам нешто, така да верувам во тоа :D
     
  18. Kristina.R

    Kristina.R Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    можам да предвидам секое машко што ќе направи. :D Како селски буквари ги читам особено брат ми :lol:
     
  19. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Секогаш пред да се случи нешто јас сум знаела дека ќе биде така,а во последно време дури и засилена е таа интуиција.Некои нешта се случуваат баш така како што сум мислела дека ќе се дури и се плашам од тоа бидејќи се досега се случило.Никогаш не ме излажало тоа чувство и од една страна ми е мило што нее така,а од друга малку ми е страв и ми е чудно што е така.
     
    На ladyh07 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Шесто сетило или Интуиција како и да е ја ја имам отсекогаш и како мала кога бев тоа го увидоа моите нема да пишувам детаљи....многу ми има помогнато,но и многу сум била тажна...Инаку верувам во неа.