1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шесто сетило

Дискусија во 'Психологија' започната од Braveheart, 1 февруари 2010.

  1. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Јас за мене сметам дека имам некое си ,,шесто сетило,,. Поточно, од прв поглед,колку и да изгледа човекот фин,културен, смирен и незнам ти колку добар, ГО ОСЕЌАМ дека нешто во него не е како што треба. До сега ниеднаш не сум се прелажала, барем кога станува збор за овие луѓе, но и покрај се сум си се надевала дека ете понекогаш можам и да згрешам,па сум пристапувала со доверба. И после,откако ќе настапи разочарувањето.... си се кривам сама себе...
     
  2. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Уф, да. Го имам шестото сетило. Она за откривање лаги. Од првиот збор знам дека лаже, кој и да е. Но, нека ги. нека си лажат. И сами себе се лажат ако мислат дека јас не знам за нивните лаги. Тоа ми е супер сила бе, еј. :devil:
     
  3. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Го имам и е силно изострено сетило кое никогаш не ме излажало.
     
  4. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Шестото сетило е нешто како претзнак по кој се водам.Тоа е енергија што ми дава јасна слика за постапките.Толку ми е изострено ова сетило што се плашам да постапам поинаку од инуицијата.Таа ми е водич во животот.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Шестото сетило во последно време ми е многу изострено и се гордеам со тоа. Што и да почувствувам дека ќе се случи се случува. И секогаш кога постапам спротивно од тоа што го чувствувам грешам.
     
  6. differentmkd

    differentmkd Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    35
    Генерално, ова сетило е изразено кај женската популација но некогаш знае да направи исклучок и кај машката...
    Секако, голема предност за кој го поседува ;)
     
  7. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Можеби имам ама не сум свесна за тоа. :|
     
  8. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Па.. имам визии. Се смета тоа како шесто сетило? :)
     
  9. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ја имам најјаката интуиција на светот. Досега ме нема излажано ниту еднаш,а се надевам дека нема и понатаму. Инаку добра работа е да се има. :)
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LittleGirl23

    LittleGirl23 Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    14
    Јас верувам во ова ...Исто така ние женските сме надарени за вакви работи .Лесно можам да препознаам дали некој ме лаже посебно имам една другарка абе кај неа највише ми работе тоа шестото сетило а отвори уста веднаш почнува да лаже а јас си знам :lol: Абе женски род сложени сме ние ... :devil:
     
  11. diamonds.in.the.sky

    diamonds.in.the.sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    195
    Кога шестото сетило би ги навестувало и убавите, покрај лошите работи.. Тогаш мислам дека подобро ке спиев.
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Девојки можам да ви се пофалам дека многу ми работи шестото сетило,не само за лоши работи туку и за убави :rofl:
     
  13. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Имам многу развиено шесто сетило на кое сум горда :sun: Секогаш ги слушам внатрешните гласови. Но има еден проблем, а тоа е што понекогаш ја мешам интуицијата со чувството на возбуденост. На пример не знам дали ќе се случи нешто убаво или само сум возбудена. Или почувствувам дека ќе се случи нешто и очекувам тоа да биде добро, а се случи лошо, или обратно.
     
    На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Да, верувам во шестото сетило или шесто чуло како што милуваат да кажат некои :D Во многу случаи не ме изневерило и ми спасило ситуација :D :D Мислам дека е исто како биоенергија. Сите ја поседуваат но, не секој знае да ја искористи :)
     
    На Cinderella12 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Јас пример ако треба да излезам негде и ми дава немир не ми се оди нервозна сум многу а ме напињаат за да искочам и ајде ќе ме изнамолат ајде ќе излезам и мора да се деси нешто чим така осеќам.ИИИ НИКОЈ НЕ МЕ СВАЌА ЗНАЧИ АКО НЕ ИЗЛЕГУВАМ ЗНАЧИ ЗНАМ НЕШТО ЌЕ МИ СЕ СЛУЧИИИ:headbang::headbang:(незнам ова дали спаѓа у 6то сетило)
    Инаку и соновите многу ми кажуваат што сонувам тоа се случува исто и мама аа пак мајка ми и дечко ми што ќе кажаат тоа се случува дечко ми кога ќе каже ова ќе се случи и навистина и му викам ти си кобник :|хахха(facepalm)И многу се нервирам
     
  16. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Добро е тоа кога имаш шесто сетило:D
    Ако ништо друго,ќе осетиш кој ти "копа гроб"(facepalm)
     
    На Cinderella12 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.425
    Пол:
    Женски
    Само кај жените го има? :^) Или дека женски форум па нив ги спомнавте? :D
    Инаку, да, постои. Само за моето шесто сетило не сум баш сигурна колку функционира... некогаш да, но во последно време послабо некако...
     
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Го имам . Обично пред да се случи нешто лошо имам некој внатрешен немир , забрзано чукање на срцето и слични симптоми . По тоа знам дека нешто ќе се случи . За сега само за лошо ми наговестувало , за добро сеуште не , но се надевам ќе проработи :)
     
  19. winter flower

    winter flower Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    12.212
    Пол:
    Женски
    Имам да,и тоа многу интензивно на моменти,особено откако останав бремена, незнам дали има некаква поврзаност или не,меѓутоа понекогаш премногу ми смета! што и да помислам излегува дека така и се случило без разлика колку дотичната особа раскажува друго нешто, секогаш кога имам некое внатрешно неописливо чувство мора да се случи нешто лошо,многу соништа ми се оствариле, лесно ги проценувам соговорниците иако за прв пат во животот сме сврзале неколку општи реченици... од друга страна пак, гледам на тоа како еден вид на дарба,бидејќи со поседување на силна интуиција чивек ретко кога може да испадне будала или да биде излажан од некого!
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LazyGirl5689

    LazyGirl5689 Активен член

    Се зачлени на:
    29 декември 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Jas premnogu sonuvam. Dosega sum imala poveke sonista koi mi predskazale nekoi raboti. I mislam deka 90% na zenite im raboti intuicijata i poveke im e razvieno šestoto setilo :)