1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шесто сетило

Дискусија во 'Психологија' започната од Braveheart, 1 февруари 2010.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.695
    Пол:
    Женски
    Некогаш имам многу добра интуиција.
    Некогаш ќе се излажам некогаш нема.
     
  2. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имам. Неколку пати пред излагање сум имала некои чудни чувства во стомакот, некој немир, нервоза и секогаш се случувало нешто лошо..
     
  3. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Често ја следам интуицијата, а кога сум ја игнорирала, сум направила големи грешки.
     
    На Nate- princeza, DragonA420 и Bella* им се допаѓа ова.
  4. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Имам интуција ..порано ич не ја слушав ама сеа како минува времево гледам да ја следам сеуште на моменти се прашувам да не си преовеличувам, но мислам дека не пошо многу јако ја чувствувам.
     
  5. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    Шесто сетило/претчувство може да се објасни и без да има потреба да се излегува од границите на науката и логиката:
    Човекот е изложен на огромен број дразби од средината (аудитивни, визуелни, тактилни, и др.). Ние сме „бомбардирани“ со секакви сензорни дразби, некои од нив се посилни, а некои посуптилни и послаби. Нашите сетила ги примаат сите нив, но мозокот е оној кој одлучува кон што најмногу ќе се насочи (зависно од моменталните потреби, ситуации, од самите дразби и сл). Огромен број од тие информации што ги восприемаме преку нашиот сензорен апарат (сетилата), не ги обработуваме со целосно внимание во мозокот и не ги освестуваме до крај. Или би рекле ги осознаваме нецелосно, на некое пониско ниво од свесното. Е кога мозокот во еден момент ќе ги поврзе сите тие информации, што само површно ги регистрирал и тогаш се јавува претчувството. И мислам дека не случајно при таквото освестување на информацијата, прво се јавува чувството или емоцијата, затоа што честопати, од неа потоа се создава и когнитивниот аспект, односно мислата/идеата. Дури тогаш стануваме свесни што собрала нашата „антена“ и стануваме свесни за ситуацијата каква што е реално и на можните исходи и последици од неа. Уште и ако после тоа наше претчувство навистина се реализираат тие хипотетски исходи, тие само ќе ни служат за потврда на нашето шесто сетило.
    Затоа не се плашете од вашите претчувства и не им давајте надреални својства. Тие не се нешто надвор од нас. Претчувството е алатка што секој ја поседува (независно од полот на кој припаѓа), но не секој знае дека ја поседува и не секој ја користи во секојдневните ситуации.
     
    На Asparagus му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.108
    Пол:
    Женски
    Мојата интуиција никогаш не ме излажала и секогаш и верувам.
     
    На Anah му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ептен ја потценував интуицијата но во последнава недела многу пати се најдов во ситуација за која немам објаснување. Премногу е за да биде случајно. Помислив на една жена која не ја обожавсм многу и нешто ме натера да и копам по профилот на инстаграм. И ај си реков да не се глупирам нема потреба. Следниот ден нешто ме натера да проверам и добив потврда за тоа што си го помислив. Пред некој ден се присетив на моја блиска пријателка која ми даде многу работи за бебе, и се присетив на муабетот кога ми ги даваше и јас ја прашав зошто не си ги сочува за понатаму, ми одговори дека не се надева на друго бебе, едвај со ин витро успеала едно да има, немала надеж за понатаму, со солзи ми го кажа тоа и рече дека ако нешто се случи и пак има бебе се ќе купува ново, само да се случи. И толку, се присетив на случката и заспав. Вчера ми се јавува пријателката и ми кажува дека е бремена.
    Имав уште неколку случки за кои нешто како да го помислував само и потоа се случуваше, иако во себе сум ја отфрлала мислата или не сум обрнала доволно внимание. Но тие беа претежно ситници. За овие две што ги напишав ептен се подзамислив.
    Така да ова не знам кое сетило ќе да е ама многу се развило. :D
     
  8. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Имам развиена интуиција, а тоа понекогаш ме плаши, затоа што ми е тешко да разграничам кога имам лошо претчувство за нешто а кога сум само возбудена. Тоа ми пречи да уживам и да се опуштам, на пример, кога пробувам нешто ново, кога се запознавам со нови луѓе итн. Возбудата и напнатоста можам да ги протолкувам како лошо претчувство, кога воопшто нема причина за тоа.
     
    На poenta, AngIv, Limpan и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Искрено имам и веќе почнувам да ме плаши ова.
    Често ми се дешава да имам интуиција незнајќи за конкретната причина и се дешава лошото.
    Незнам како да ви го опишам ова конкретно, не сакам да ми се дешава.
     
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Интуиција се вика и нема ништо мистично во нејзе.
    Интуицијата е сплет на синапси што се производ на искуство и кои се 'уклучуваат' инстинктивно.
     
    На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.986
    Допаѓања:
    8.754
    Пол:
    Женски
    Подобра интуиција, здравје.
     
  12. Shia

    Shia Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2017
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    469
    Пол:
    Женски
    Голема интуиција имам, што повеќе рационализирам тоа повеќе бегам од вистината.
     
    На Spicy Senorita му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tel-ef

    tel-ef Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2021
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Шесто сетило е кога претчувствуваш нешто? Ако е тоа, јас мислам дека го имам шестото сетило. Претчувствував некои работи, си велев дека тоа се само мисли, но навистина така испадна како што претчувствував. За голема жал.
     
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Си верувам на интуицијата, често е во право. Така да верувам во ова "шесто сетило".
     
    На Nate- princeza му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имам добра интуиција углавном но некогаш можеби ме излажала а да не знам иако до сега не.
    И емоционално многу можам да се поврзам со друга личност во смисла знам што сака од мене или што сака да ме праша, многу пати ми се случува да ги прочитам намерите.
     
    На Nate- princeza му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.572
    Пол:
    Женски
    Толку многу ми е развиено ова сетило што понекогаш и се плашам како може да биди толку непогрешливо. Досега, 2-3 пати си го немам послушано внатрешниот глас и горко сум зажалила.
     
    На Nate- princeza, Mnik и sweet dreams ** им се допаѓа ова.
  17. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    Ми се случува често последниов период да имам претчувство пред нешто да се случи.

    За некои ситуации и луѓе дури е ептен без претходни информации, значи не е мисловен процес кој наеднаш ти се освестува. Не е ни као неосвестени дразби..
    Баш е наеднаш, спонтано и непланирано..филинг прво..па мисла..па валидација набрзо..

    Ми се има случувано цел живот..некогаш поретко некогаш почесто..
     
    На cresa-jagoda и Mnik им се допаѓа ова.
  18. Viveki

    Viveki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    1.213
    Допаѓања:
    7.627
    Пол:
    Женски
    Многу јака интуиција имам и понекогаш дури се плашам...
     
    На Nate- princeza и sweet dreams ** им се допаѓа ова.