Шесто сетило

Дискусија во 'Психологија' започната од Braveheart, 1 февруари 2010.

 1. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.631
  Допаѓања:
  14.959
  Пол:
  Женски
  Некогаш имам многу добра интуиција.
  Некогаш ќе се излажам некогаш нема.
   
 2. marija305

  marija305 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  3.353
  Пол:
  Женски
  Мислам дека имам. Неколку пати пред излагање сум имала некои чудни чувства во стомакот, некој немир, нервоза и секогаш се случувало нешто лошо..
   
 3. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  5.090
  Пол:
  Женски
  Често ја следам интуицијата, а кога сум ја игнорирала, сум направила големи грешки.
   
  На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Elf

  Elf Активен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  300
  Пол:
  Женски
  Имам интуција ..порано ич не ја слушав ама сеа како минува времево гледам да ја следам сеуште на моменти се прашувам да не си преовеличувам, но мислам дека не пошо многу јако ја чувствувам.
   
 5. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Активен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Шесто сетило/претчувство може да се објасни и без да има потреба да се излегува од границите на науката и логиката:
  Човекот е изложен на огромен број дразби од средината (аудитивни, визуелни, тактилни, и др.). Ние сме „бомбардирани“ со секакви сензорни дразби, некои од нив се посилни, а некои посуптилни и послаби. Нашите сетила ги примаат сите нив, но мозокот е оној кој одлучува кон што најмногу ќе се насочи (зависно од моменталните потреби, ситуации, од самите дразби и сл). Огромен број од тие информации што ги восприемаме преку нашиот сензорен апарат (сетилата), не ги обработуваме со целосно внимание во мозокот и не ги освестуваме до крај. Или би рекле ги осознаваме нецелосно, на некое пониско ниво од свесното. Е кога мозокот во еден момент ќе ги поврзе сите тие информации, што само површно ги регистрирал и тогаш се јавува претчувството. И мислам дека не случајно при таквото освестување на информацијата, прво се јавува чувството или емоцијата, затоа што честопати, од неа потоа се создава и когнитивниот аспект, односно мислата/идеата. Дури тогаш стануваме свесни што собрала нашата „антена“ и стануваме свесни за ситуацијата каква што е реално и на можните исходи и последици од неа. Уште и ако после тоа наше претчувство навистина се реализираат тие хипотетски исходи, тие само ќе ни служат за потврда на нашето шесто сетило.
  Затоа не се плашете од вашите претчувства и не им давајте надреални својства. Тие не се нешто надвор од нас. Претчувството е алатка што секој ја поседува (независно од полот на кој припаѓа), но не секој знае дека ја поседува и не секој ја користи во секојдневните ситуации.
   
  На Asparagus му/ѝ се допаѓа ова.