1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шест видови на љубов...

Дискусија во 'Врски' започната од Tikvi4ka, 5 февруари 2013.

 1. Tikvi4ka

  Tikvi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  451
  Каква е вашата?

  Ерос е страсна, физичка љубов – онаа во која „се појавуваат петерутките во нашиот стомак“, а другите делови од нашето тело почнуваат да „горат“.

  Прагма, е практична љубов. Луѓето кои ја разбираат љубовта на овој начин, на прво место се прагматични, кога бараат партнер. Тие го избираат партнерот врз основа на рационални одлуки за тоа со кого ќе си одговараат најдобро.

  Агапе е љубовта која се изразува во форма на алтруизам или жртва за другиот.

  Манија е опсесивна љубов, која, иако е длабока и интимна, често вклучува и љубомора, чувство на сопственост и недостаток на комуникација. Манијакалната љубов често води до домашно насилство.

  Лудус е „љубовна игра“. Во неа двајцата сакаат да се забавуваат, но не мора да имаат за цел сериозна врска.

  Сторге е љубов, базирана на пријателство. Оние кои го сакаат овој тип на љубов, бараат партнер со кој ќе споделуваат исти интереси и склоности, и со кого ќе можат да создадат долготрајна врска, базирана на блискоста, довербата, безбедноста и приврзаноста.
   
  На Angel4eeee му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Oleeenka

  Oleeenka Популарен член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  523
  Дефинитивно :)
   
  На homealone му/ѝ се допаѓа ова.
 3. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.540
  Пол:
  Женски
  За жал... Ваква.

  Сторге е љубов, базирана на пријателство. Оние кои го сакаат овој тип на љубов, бараат партнер со кој ќе споделуваат исти интереси и склоности, и со кого ќе можат да создадат долготрајна врска, базирана на блискоста, довербата, безбедноста и приврзаноста.
   
 4. artemis

  artemis Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  323
  Пол:
  Женски
  Мојата е комбинација од ерос, агапе и сторге (според ова).
   
 5. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.621
  Од све по нешто.
   
 6. Angel4eeee

  Angel4eeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  335
  Пол:
  Женски
  Ерос е страсна, физичка љубов – онаа во која „се појавуваат петерутките во нашиот стомак“, а другите делови од нашето тело почнуваат да „горат“.

  Прагма, е практична љубов. Луѓето кои ја разбираат љубовта на овој начин, на прво место се прагматични, кога бараат партнер. Тие го избираат партнерот врз основа на рационални одлуки за тоа со кого ќе си одговараат најдобро.

  Агапе е љубовта која се изразува во форма на алтруизам или жртва за другиот.


  Сторге е љубов, базирана на пријателство. Оние кои го сакаат овој тип на љубов, бараат партнер со кој ќе споделуваат исти интереси и склоности, и со кого ќе можат да создадат долготрајна врска, базирана на блискоста, довербата, безбедноста и приврзаноста.[/quote]


  ова е се што не опишува :D :D :D
   
 7. bart.simpson

  bart.simpson Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2012
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  7
  Моментално е вака...
  - Лудус е „љубовна игра“. Во неа двајцата сакаат да се забавуваат, но не мора да имаат за цел сериозна врска.

  А би сакал да биде...
  - Сторге е љубов, базирана на пријателство. Оние кои го сакаат овој тип на љубов, бараат партнер со кој ќе споделуваат исти интереси и склоности, и со кого ќе можат да создадат долготрајна врска, базирана на блискоста, довербата, безбедноста и приврзаноста.
   
 8. wonderful1

  wonderful1 Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2014
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  31
  • Ерос е страсна, физичка љубов – онаа во која „се појавуваат петерутките во нашиот стомак“, а другите делови од нашето тело почнуваат да „горат“. :inlove:
   
 9. LadyinBlack21

  LadyinBlack21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  1.323
  Пол:
  Женски
  • Сторге е љубов, базирана на пријателство. Оние кои го сакаат овој тип на љубов, бараат партнер со кој ќе споделуваат исти интереси и склоности, и со кого ќе можат да создадат долготрајна врска, базирана на блискоста, довербата, безбедноста и приврзаноста.
   
 10. kikitta

  kikitta Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2009
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  274
  Пол:
  Женски
   
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.322
  Допаѓања:
  58.228
  Пол:
  Женски
  Не бев баш сигурна, го прашав дечко ми што мисли и тој вика дека е Манија.
   
 12. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  47.037
  Пол:
  Женски
  Агапе во раното христијанство означувало трпеза, на која секој бил добредојден. Понатаму овој обичај постанал симбол на универзална христијанска љубов. Како шти вели Фром, Љубовта кон бога. Онаа најчистата , безусловна. Таа изникнува од потребата да се надмине одвоеноста и да се постигне соединување.''Агапе''- во Новиот завет агапе е добротворна, несебична, и безусловна. Таков вид на љубов е родителската љубов на којашто се гледа како на правење добрина низ светот. Тоа е начинот преку кој се гледа дека Бог го сака човештвото, и на оваа љубов се гледа како на вид на љубов која што христијаните се стремат да ја имаат еден за друг.


  Не ми е јасно објаснувањето за агапе погоре, кој е поупатен нека ми каже. Јас имам друга претстава и друго знаење за истата. За жртви не станува тука збор.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 13. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  21.981
  Пол:
  Женски
  Ерос е страсна, физичка љубов – онаа во која „се појавуваат петерутките во нашиот стомак“, а другите делови од нашето тело почнуваат да „горат“.:inlove:
   
 14. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.666
  Допаѓања:
  7.603
  Пол:
  Женски
  • Сторге е љубов, базирана на пријателство. Оние кои го сакаат овој тип на љубов, бараат партнер со кој ќе споделуваат исти интереси и склоности, и со кого ќе можат да создадат долготрајна врска, базирана на блискоста, довербата, безбедноста и приврзаноста.
   
 15. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Популарен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  956
  Допаѓања:
  7.422
  Пол:
  Женски
  Мешавина од Ерос и Сторге :)
   
 16. Change.

  Change. Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2015
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  399
  Пол:
  Женски
  Ерос, Манија, Сторге ...