1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шизофренија

Дискусија во 'Психологија' започната од BlackSwan5, 13 јули 2011.

  1. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Шизофренијата е најтешката ментална болест, според мене. За жал, има генетски предиспозиции и најчесто е наследна (се пренесува преку неколку генерации). Најчесто шизофреничарите имаат халуцинации кои можат да бидат олфакторни (мирисни), слушни, визуелни (да гледаат слики), може да имаат и некој замислен лик со кого што живеат... Може да се контролира со апчиња, но е многу сериозна болест.
    Најчесто шизофренијата секој пациент си ја доживува на свој начин, тоа што го има во потсвеста или некоја траума која ја имал од претходно, ги предизвикува овие халуцинации. За жал, сум слушала многу приказни за тоа што може да направи шизофренијата. Шизофренијата и генијалноста се поврзани, бидејќи тенка е линијата помеѓу генијалноста и лудоста...
    Името шизофренија доаѓа од грчкиот јазик и значи поделеност на душата или умот.
     
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Dali ova e vrodena bolest ili moze da se stekne vo zivotot?
    Za eden prijatel znam deka bese normalen a sea se suska deka e sizofrenicar.
    Na vremeto aren si bese..
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Може да биде и вродена и да се стекне од силна траума. Наспроти тврдењата дека најчесто е наследна, се повеќе истражувања докажуваат дека траумите се почест причинител. Иако се јавуваат и кај деца кои немале трауматични искуства, а имале болен во семејството од порано, се врзува за траумата на болниот од претходно. Неразрешената траума таму е практично наследна на некој што би се рекло народски - ни крив ни дужен. Македонија има висока стапка на шизофреничари во поглед на бројот на жители, а интересен е фактот дека сме нација која длабоко вкоренето - НЕ зборува за проблемите и траумите, бидејќи се срамни. Длабоко е,ама накусо еве вака стои.

    Арен си е и тој и со неа, само што е болен.
    Не му ставајте социјални стигми.
    За болни од рак и пари се донираат, а за болни од ментални и душевни болести само осуда и избегнување.
    Јас не сум сретнала некаде некој да собира пари за некој ментално болен за да зема терапија која во Македонија ја нема.
    Луѓето ако се под терапија можат сосема нормално да живеат.
    Најчесто ќе ги препознаете по замрзнатиот, без никаква емоција лик. Што и да ви зборуваат тие се безизразни.

    Морам да споделам искуство.
    На мајка ми близок соработник жена му има шизофренија.
    Им се роди внуче и отидовме на мекици. Жената си беше како скаменета, нели ни се смее, ниту ништо, нормално со оглед на состојбата.
    Ми се згади од зборовите од некои од гостите кои ги начув. Полни со осуда...неразбирање, подсмев.
    Луѓето се фини, успешни, не се ни криви, таа не е ни крива што тоа и се случило и слушаш некои малограѓани како оговараат - види ја, ни за внуче да не се насмее.
    Со мајка ми само згадено ги гледавме и си заминавме за брзо.
    Ме гади игнорантноста за вакви болести, а потоа слушаме - леле сирота млада, болна од рак, дај да бидам голем човек и да и ги донирам моите мочани 100 денари за да мирно спијам, а ќе осудувам луѓе со ментални болести. Не знам кој е менталниот тука...
     
    Последна измена: 19 декември 2015
    На Golden, Избришан профил 146538, Monica87 и 27 други им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Ова ми беше семинарска по психогенетика.
    Имав слобода да одберам тема која сакам, и поради приказна на која работам ја избрав конкретно Шизофренијата.
    Главни причинители се: Генетиката, животната средина, користењето на дроги и пренатален период. Искрено се изненадив за пренаталниот период, знаев дека ако се има нездрава бременост плодот можи да има малформации ама не знаев конкретно дека можи да излези дете кое ќе развие шизофренија.
    Сепак, имам прашање за некој кој е повеќе уходан во материјалот, стигнав до информацијата дека поголеми биле шансите луѓето родени на зима и на пролет (конкретно во северната хемисфера) да заболат од шизофренија (во пренаталниот период). Дали ова иди од различни инфекции кои би можеле да настанат или има некоја друга поврзадност зад ова и зошто конкретно во северната хемисфера? Дали сепак јужната хемисфеар и зимата и пролетта таму врват со помалку инфекции? Или едноставно ова е мит?
    Професорот не е расположен за прашања неделава, ако не најдам одговор на интернет, веројатно ќе му досадвам од Понеделник.
    Благодарам доколку сепак добијам било каков одговор :l:
     
  5. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Еве да ви кажам гледам за анксиозност 1000 страници за ова скоро ништо. Мене ми дијагностицираа шизофренија пред неколку месеци. Нема халуцинации ама ете веројатно секој случај е рљазличен. Сега мака мачам со хормоните од терапијата ми се пореметија па веќе девет месеци немам циклус пролакттионот ми е многу висок. Пијам респиредон други антипсихотици не поднесувам. Ете накратко тоа. Ако има некој како мене да си размениме искуства нека пише.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.300
    Пол:
    Женски
    Imam mnogu od simptomite sto gi procitav na net a nemozam da odam na psiholog/psihijatar;(;(
     
  7. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Како не можеш да одиш? Зашто не би можела?
     
  8. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.300
    Пол:
    Женски
    Daleku e najbliskiot psihijatar a roditelite ne me ni sfakjaat seriozno ;(;(;(
     
  9. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
  10. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Знам брачен пар каде тој е шизофреник, али под терапија. Кога пие терапија е сосема нормален. Значи тоа може да се контролира ако се зема редовно терапија.
     
    На Debora1. му/ѝ се допаѓа ова.
  11. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Но, веројатно проблемот кај повеќето е ист... дека не сакаат да се на апчиња константно. Додека примаат лекарства, се осеќаат добро, до степен да се еуфорични ...:) и тогаш им се појавува желбата да престанат да пијат. И престануваат. Недела подоцна...скроз се потонати. А, многу подолго од недела дена (примање лекарства) им треба за да се стабилизираат.
     
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    А како ќе убедите некој кој се однесува како да има шизофренија да се провери? Познавам едно лице што постојано раскажува бесмислени работи за што правел преку денот на пример, или што му се случило, а звучи како и самиот да верува во тоа. Дури и години покасно да го прашаш за случката ќе ти ја раскаже исто како денес да се случила. И халуцинации има, слуша гласови, развива некои чудни теории на заговор, а кога примети дека се сомневаш во неговите зборови станува агресивен, дури ми има речено и нешто во смисла "сите вие сакате луд да ме направите, не сум јас луд. Можеби сите вие сте."
    Како со ваков човек? Тој очигледно никогаш нема да добие терапија освен ако не ескалира ситуацијата...
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Проблемот е тоа што веројатно не сакаат да си признаат дека се болни и мислат дека се тоа е со привремен карактер додека се средат. Психичките болести никогаш не се лечат, туку се контролираат со терапија.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.639
    Допаѓања:
    152.380
    за тие таквите некој што му е блиска родинина родители или брат сестра на лага и пикање у кола правец психијатрија ке лажиш ке пустиш ке мислиш нешто демек ти ек одиш на психијатар се тоа у договор со др па демек тебе да ти праве друштво а уствари покрај тебе уствари него ке го видат
     
  15. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.639
    Допаѓања:
    152.380
    шизофренија кој што има никогаш нема да признае дека има болест
    тенка е линијата меѓу шизофренија и биполарно растројство треба добар др и многу време за конечна дијагноза
     
  16. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.789
    Не би се сложила. Луѓето со биполарно растројство немаат халуцинации, илузии, неповрзан говор.
    Биполарните личности имаат циклично менување на расположението од еден во друг екстрем (хиперактивност, па длабока депресија и повлеченост), ама немаат толку сериозни ментални нарушувања како шизофреничарите.
     
    На Monica87, crimson и DAngel им се допаѓа ова.
  17. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.639
    Допаѓања:
    152.380
    си имала контакти со таква личност? си ги видела кој како се понаша?
     
  18. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.789
    Имам пред очите девојка болна од шизофренија, така да, знам.
     
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.639
    Допаѓања:
    152.380
    шо терапија прима?
    добра е сега?
     
  20. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.789
    Не контактирам Алиса, ама не верувам да прима терапија по тоа што го гледам за жал.