1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шизофренија

Дискусија во 'Психологија' започната од BlackSwan5, 13 јули 2011.

  1. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.810
    штом не е добра ситуацијата сигирно не зема редовна терапија а по потреба може и на психијатрија да си полеже
     
  2. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Јас имав едно многу лошо искуство со девојка која има биполарно растројство. Вака на око е убава, згодна, интересно се облекува, али мора да пазиш што зборуваш пред неа. Се зема здраво за готово. Една вечер животот ми го направи пекол. Цела вечер не спиев и бев во мисли. Од тогаш не и се јавив никогаш.
     
    На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    zdravo feminki da ve prasham babami, majkata na tatko mi i tatko mi stradaat od shizofrenija... i dvajcata se smesten vo Bardovci... Slusnav deka e nalsedna bolest no jas nemam nekoi simptomi... citav na net simptomi od site navedeni imam samo slaba reakcija t.e. slabi refleksi i neznam kako da reagiram vo odredeni situaciii...Kasno palam narodski kazano... no mislam deka so ubav nachin na zivot (materijalno), dobar socijalen zivot i optimistichko razmisluvanje i da ne se opteretuvame mnogu so toa.. nasledno e nasledno e... i se ke bide vo red :)
     
  4. Tiniiic

    Tiniiic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Слушнав една приказна за еден човек, не знам дали е шизофренија или каква болест е, ама каква и да е не ми се веруваше дека постои такво нешто и не знам ни дали е можно тоа. Значи човекот се гадел буквално од се, си ги миел рацете цело време откако ке допрел нешто,постојано со сапуни марамици за дезинфекција, се бањал по цел саат па и повеќе, исто и си миел раце на чешма многу време, дома не влегувал со кондури се пред врата се соблакал дури и им се дерел на останатие во семејството ако влезат со патики дома, им се дерел и ако допрат нешто од надвор и не се измијат, се гадел ако го допре некој и од семејството но и од надвор некој човек буквално од се околу него се гадел, Дали е ова шизофренија или некоја друга болест за која има име?
     
  5. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.148

    Не, ова ми личи на она... Компулсивно-агресивно растројство. Ако не се лажам...
     
    На Cinderfakinrella, kikkki, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Ова се вика OCD - Obsessive Compulsive Disorder и научно е докажано дека сите имаме малку во нас од таа болест.
     
    На bibiiii, ku4ence, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Дали за шизофренија покрај лекови постојат и инјекции?
     
  8. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.810
    Да постојат и инекции кои се примаат на точна дата
    незнам на колку растојание беше ама за случајот јас што го знам мислам дека на три месеци еднаш го боцкаат
     
    На WildMk и gjoker4e им се допаѓа ова.
  9. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Сигурно си грешка, неможе да ја имаш оваа болест а да си свесна за тоа да знаеш овде да се најавиш, да пишуваш да разменуваш мислења, сигурно е нешто друго во прашање јас имав анкс и ушсте имам некои симптоми ама ако читам симптоми за шизофренија во 2 3 сигурно ќе се принајдам.
     
    На Избришан профил 146538 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Зашто ти го направи пекол?
     
    На Luciferovog zlo♧ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    пиши ми приватна ќе ти објаснам. Јавно не ми се зборува баш за таа случка:)
     
  12. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    715
    Допаѓања:
    5.944
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за мислењето. Поздравче.
     
    На hellocity му/ѝ се допаѓа ова.
  13. most54

    most54 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    Мој близок има шизофренија и можам да кажам дека е премногу тешко да се живее со човек што ја има оваа болест, иако е добра личност и на сите им мисли добро на моменти се губи го менува однесувањето посебно во нервоза премногу е тешко да се справувате со ваков случај посебно доколку личноста е сама по себе импулсивна плус и боледува од диабетес со што нервозата е постојано присутна. Доколку не познавате никој со ваква болест можам да кажам дека навистина имате среќа.
     
    На Zorica59 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Познавам една личност, ама не се манифестираат симптомите кои ти ги опишуваш ( со импулсивност и сл). Шизофренијата е болест во која доаѓа до буквален расцеп, физички од мозокот и телото. Слушаат гласови во склоп на болеста, веруваат во нереални работи, мислам дека тие се симптомите на шизофренијата како болест која за жал не се лекува.

    Ќе сакаш и мене да ми објасниш во ЛП во кој смисол ти го направила животот пекол (значи опасна е по околина) да знам како да постапам, или да се припазам, затоа што познаваме и ние еден близок во населба со извесно психичко пореметување, па да не е нешто слично.
     
    Последна измена од модератор: 30 декември 2018
  15. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Мислам дека станува збор за опсесивно-компулзивно растројство. Опседнат бил со хигиена. f 42.1
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Кога толку знаеш за психички растројства, зошто одиш по бајачи?
     
  17. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Каква врска имаат болестите со алтернативната медицина? По бајачи се оди за уплав, уроци и сл.
     
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    На бајачка уопште не се оди..од што ви е испрана психата со страв мислите дека ќе пројде ако одите на бајачка..
    Не е до бајачката до вашата психа е.Се богатат на вашата мака.
     
    На bibiiii, ku4ence, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Добро, тоа е твое мислење. Секој си има право да верува во што сака. Лично бајачката Суада кажуваше дека некоја Докторка го донела детенцето кај неа и видела себап.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Zorica59

    Zorica59 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Najdobar doktor za sizofrenija..u skopje...ili lek .iskusvo