1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шизофренија

Дискусија во 'Психологија' започната од BlackSwan5, 13 јули 2011.

  1. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Ако има некој навистина шизофренија то ане се лече туку така со апче мора да леже во психијатарска болница. Оти претставува многу голема одговорност стрес да чувате дома такво лице. Може да биде опасно. Нензам во Скопје психијатари ама ако знаеш некој со таква болест или симптоми чудни носи на приватен само.
     
    На Zorica59 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. homer simson

    homer simson Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Машки
    има повеке видово шизофренија така да не се сите опасни. но мора лекување.

    не е тоа шизофренија тоа се вика терсене табиет ;)
     
    Последна измена од модератор: 28 јули 2019
  3. Duhce123

    Duhce123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    282
    Пол:
    Женски
    Dali ovie se simtiomi na bolesta?
    Dali slusanje galsovi , i mislenje deka site okolku nea se protiv nea ,pa duri i najbliskite?
    Slusanje zboruvanje protiv nea (a na pr.nema vrska . Sedeme vo ista prostorija ,i jas zboram sonea ,i nawdnas mi veli go slusna li kako otvoreno pred site me napaga),a nema vrska.
    Toa bese pred 4 god so tie simtomi.
    Zboruvanje ,obeduvanje ,da pojdeme na psihijater (mi velese jas ne sum luda , zosto nikoj ne mi veruva).
    Nekako na sila ja odnesov , doktorot sam razgovarqse sonea ,bidejki zbiram za licnost od 44god, i dade terapija ,pocna da ja zema ,bese malku izgubena izvesen period.
    Izgubena vo smisla otsutna so mislite,zagledana vo edna tocka....
    Seto toa pomina . Vo ovoj peruod od 4 god.nitu ednas ne go spomna ,zuenjeto i zboruvanjeto.
    Se bese vo najdobar red. Ne e domene sega vo momentot i sum mnogu zagrizena.
    Zabelezuvam vo poslednite 3nedeli nervoza vo glasot i ,razocarenost .
    Ja prasuvam sto i e ,odbegnuva odgovor.
    I zamislete pred 1 cas doznavam deka 8 meseci ne pie nitu edno apce.
    Odgovor na toa se osekav mnogu dobro.
    I pred 3ipol meseci povtorno i se vratilo se kako porano.
    Celo semejstvo e protiv nea ,i povtorno na pocetok.
    Ne sum vo Makedonija za da i pomognam.
    I zakazav kaj psihijaterot so ja nosev pred 4 god.i sto odese na kontrola kaj nego sto i ja prepisuvase terapijata, odbiva i nesaka da pojde.
    Sto da pravam????
    Se izvinuvam dlna dolgiot post...
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.458
    Барајте точна дијагноза.
    Или е параноидна шизофренија или Post traumatic disorder.
    Освен апчиња, нека посети и психолог за психотерапија да ја утврдат точната причина, може низ разговор ќе излезе нешто што и се случило како тригер.
    Барај поддршка од тие што се околу неа физички достапни.

    Работев со вакви луѓе некој период порано... не се тие виновни за ништо...Бев во шок како тешко се разубедуваат, те воопшто не е можно тоа, па се разубедив себе дека не можам да ги разубедам и така.
     
  5. tritocki

    tritocki Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam od nekoi sto imale iskustvo so ovakva bolest ili imale slucaj vo bliska familija kolku mislite deka e nasledna dali se pojavuva od generacija na generacija ili preku nekolku generacii, ili mozebi i neznaci deka ke se nasledi?
     
  6. Bojana890

    Bojana890 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски

    Од сите ментални нарушувања, шизофренијата е најозогласена како генетски наследна. Секако, многу други фактори се земаат во предвид освен генетика.
     
  7. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    4.618
    Пол:
    Женски
    Дали знаеш кои фактори се земаат во предвид ?
     
  8. Tamara123Samara

    Tamara123Samara Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2021
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    16
    Za shizofrenija bitni se semejstvoto i interperosnalnite odnosi so najbliskite i so poznanici, odnosno prijateli (ako voopsto gi steknal covekot koj ima shizofrenija) zatoa sto mnogu lesno se gubat prijatelite koi ne sakaat da imaat rabota so 'bolen covek' Ima razlicni vidovi i stepeni na mentalno narushuvanje koi se projavuvaat kaj shizofrenicarite. Jas imam shizofrenija i zboram od licno iskustvo, bolesta ne e shega. Jas sum mlada no progresivna e i so tek na godini kako doagjaat poveke pobaruvanja od okolinata koi covekot ne e sposoben da gi ostvari se javuva revolt vo samata licnost. Najbitni se:zreli fiksacii vo detstvo i zdravi idoli. Podocna ljubovni vrski.Potoa Egzistencijalni problemi odnosno pari(zatoa sto se kupuvaat lekarstva). Bitno e da imas barem eden covek koj e dovolno educiran da znae so sto se soocuva i da ti bide poddrahka vo predizvicite koi gi nosi zivotot (nekoj da te islusa koga zboris gluposti) shizofrenicarite koga imaat up manija zborat mnogu ama nesfatlivo i nelogicno za zdrava licnost. Osamensota i nesfatensota od okolinata e ogromna. Bolnite od shizofrenija ne sakaat da gi potsetuvate deka imaat problem(dlaboko vo sebe go znaat toa) Bidejki e neizlecivo i nema koj da se zamara so tebe koga ke podostaris ke ostanes sam prepusten na sebe i na gospod zatoa sto stigmatizacijata e golema a opstestvoto vo makedonija ima nekoj kvar vo sebe. Moj zaklucok, faktori koi pridonesuvaat da se javi shizofrenija se: *genetika (nasledni geni)
    *Karakterni osobini tvoi no i na tvoite 3 najbitni licnosti ili 5 vo zivotot zavisi kolku si socijabilna
    *zivotni iskustva od sekakov vid
    Pozdrav, se najdobro.
     
    На Istata od vcera му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bojana890

    Bojana890 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Екстровертите се 'позаштитени' од интровертите? Ако добро разбрав :?:
     
  10. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    4.618
    Пол:
    Женски
    Moze li lp?
     
  11. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    609
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна дали ова е за тука и веројатно би ви било смешно но јас често пати се чувствувам (ако може така да речам) како да не постојам, како се да е сон и јас сум контролирана од некоја друга интелигенција, надчовечка. Мислам дека реалноста всушност не е реалност. Тешко е вака.. ;(
     
  12. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    4.618
    Пол:
    Женски
    Разговарај со стручно лице.
     
    На cresa-jagoda, Tamara123Samara и RainbowButterfly им се допаѓа ова.
  13. Tamara123Samara

    Tamara123Samara Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2021
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    16
    Najpodlozni da se razbolat se neodlucnite t. E. Ambivertite
    Ne kazav jas takvo nesto. Eve ako ima nekoj strucen neka kaze dali int. ekst ili ambiverti. :)
     
  14. KLiliana

    KLiliana Нов член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ова се симптоми неопходни за класификација на шизофренија..(има и др раб за класификацијата, но тоа е за стручни лица) - Делузии, Халуцинации, Дезорганизиран говор, Негативни симптоми *отсуство на емоционална експресија и др.*

    Постојат повеќе вида на шизофренија, но и други растројства во шизофрениот спектар кои сепак не се манифестираат како шизофренијата, но слично. Постои акутна фаза кога симптомите се присутни, но нема степени. Во погоре пост наведено е нешто како шизофреничар има уп манија..тоа не е шизофренија, туку најверојатно шизоафективно растројство кое е дел од шизофрениот спектар. Разлика има кои стручно лице ги знае и има специфични критериуми за дијагноза каде времетреањето е многу важно. Неретко може да се направи грешка каде биполар со психоза се интерпретира како шизофренија или шизоафективно растројство но сите три имат разлики, кои психолози/психијатри ги знаат.

    Психоедукацијата се прави за време на сесија со психолог/психијатар/психотерапевт, тие ќе ве известат за симптомите и дијагнозата што се всушност. Ова што го напишав е само да ви дадам малку слика за тоа дека не е баш една дијагноза и толку. На форум не може да се прави психоедукација за психози, па најдобро е кој од вас има прашања да си разговара лице во лице со професионалец.

    А што се однесува до етиологијата, станува збор за генетски предиспозиции кои се нагласуваат со неповолни социјални услови, но понекогаш и при релативно поволни услови на живот се јавува. Никој не е крив доколку има некое растројство без разлика дали е психотично или не. Патем некој добро напиша шизофренија бара редовни лекови кои психијатар ќе ви ги препише за контролирање на симптомите бидејќи шизофренијата и сите др растројства од шизофрен спектар, но и биполарноста се со биолошка основа.
     
    На Snowflake92 и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  15. Tamara123Samara

    Tamara123Samara Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2021
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    16
    Dali moze da objasnite sto podrazbirate so ovaa recenica?
     
  16. KLiliana

    KLiliana Нов член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Dali moze da objasnite sto podrazbirate so ovaa recenica?

    На тоа дека сите мислат дека психотично растројство е само шизофренија, а со тоа може да се влијае врз можноста да се утврди дали е некое друго растројство од шизофрен спектар кој може да подразбира малку поинаков третман. Така кога сите мислат само на едно може да не се добие соодветен пристап за онаа дијагноза на индивидуата.

    Покрај тоа мислам најдобро е кога некој ќе има делузии и халуцинации да се каже некое растројство од шизофрен спектар, а не веднаш шизофренија, бидејќи има толку многу стигма и може да им е срам на личноста и на нивното семејство да одат кај ментално здравствени работници со цел да добијат правилна дијагноза и третман.
     
    На Tamara123Samara, Snowflake92 и IRBBB им се допаѓа ова.
  17. Albertaj

    Albertaj Нов член

    Се зачлени на:
    11 мај 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Istite simptomi gi ima i majkami, i pokraj pienjeto na lekovi i se slucuva ova ednas na godina dve. Me interesira koi lekovi gi pie vasata bliska licnost i dali i e podobro?
     
  18. Duhce123

    Duhce123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    282
    Пол:
    Женски

    Heleks , i zalastrai edni drugi ne se sekavam na niv na tocno za da ti kazam.
    Sega e vo Svajcarija i tamu bese na konsukltacija so doktor i i prepisa od tamu nekoj drugi lekovi.
    Ona dodeka gi prma lekarstvata e se vo red.
     
  19. Istata od vcera

    Istata od vcera Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2020
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    97
    Moze li bolesta da se otkrie preky magnetna rezonanca i da pokaze od koj tip imate?
     
  20. DarkAcademia

    DarkAcademia Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2021
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    89
    Мојот да го наречам дечко има шизофренија, го сакам, ама кога му се влошува состобата многу ми е тешко, ама знам дека е заради болеста и се трудам да останам смирена.