1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шилци на пета

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од amra123, 26 декември 2013.

 1. amra123

  amra123 Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2013
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  8
  Здраво

  Мајками има проблем со петите, мисли дека тоа се шилци на пета и ја болат многу, јас незнам како да и помогнам па сакав да ве замолам дали некој знае лек за тоа, или пак барем нешто за да и се смири болката,
  фала од напред :)
   
 2. Lexus

  Lexus Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2013
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  шилци на пета

  За да се утврди дали има шилци треба да направи рендрген снимка. За жал нема лек за шилци, некои ги разбиваат со ласер, ама повтроно може да се појават. Инаку може ортопед да и даде улошки да носи со што ќе и ја подигне петата и нема да гази на неа и ќе и с енамалат болките. како и да е најдобро да оди на д-р.
   
 3. amra123

  amra123 Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2013
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  8
  шилци на пета


  Фала многу ,, само уште нешто има ли некаков маст или апче за смирување на болките ,, ?
   
 4. poetesa09

  poetesa09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Здраво Феминки.

  Дали има некој искуство со шилец во пета, и кои мерки се преземени за лекување кои биле успешни? Дали знаете каде ја има терапијата на разбивање шилци со бранови, слично како камен во бубрег?
  Слушнав за некој физиотерапевт, што имал таква метода, на времето лекувал и спортисти, во Палас бил. Има ли некој информација сега што се случува и контакт од него?

  Фала, позз