Шминка за на училиште, факултет, работа

Дискусија во 'Лице' започната од stefi556, 11 октомври 2012.

 1. Twinkles

  Twinkles Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  973
  Маскара и сјај за усни :)
   
 2. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.388
  Пол:
  Женски
  Се по ред. Крема, пудра,туш малку, римел, молив за уста и руменило.
  Оти ако не сум нашминкана ме прашуваат да не сум случајно болна, а не сум се шминкала до 28 години.
   
 3. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.167
  Допаѓања:
  3.376
  Пол:
  Женски
  Многу ми се свиѓа видеово, од 15ти ќе стартувам со овој изглед :)
  http://youtu.be/intloZbEilo
   
  На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
 4. flawless-98

  flawless-98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2014
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  72
  Креон, лабело или пак кармин ама со нежна боја :)
   
 5. AnimalLover

  AnimalLover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2011
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  204
  Преферирам ненападна шминка.Сакам да изгледам уредно и свежо.Не треба многу за да се постигне тоа.Обавезно некоја лесна пудра или бб крема, коректор ,руменило,маскара,сјај или нежен кармин.Зависно од времето што го имам на располагање може и плус сенки во неутрални нијанси,моливче или туш.Иако изгледа многу , сепак не е.
   
  На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Girl-love

  Girl-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  17
  каква е таа бб крема?
   
 7. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.167
  Допаѓања:
  3.376
  Пол:
  Женски
  Тоа е како мешавина од млеко за сонце, хидратантна крема и пудра во едно. Доколку немаш потреба од покривност, туку само изедначување на тенот и хидратација, ова можеш да го користиш наместо класична пудра. За повеќе инфо http://forum.femina.mk/lice/bb-krema-t16903/ :)
   
 8. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.196
  Допаѓања:
  2.562
  Пол:
  Женски
  Ги гледам и се чудам. На училиште доаѓаат со сенка и со кармин. :fubar: :^)
   
 9. goddess1337

  goddess1337 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2014
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Женски
  Јас си ставам пудричка, римелче, една тееенка линија туш на очите (дури непрепознатлива) и малку карминче потапкувам на усните колку да добијат некоја свежина :lol:
   
 10. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.196
  Допаѓања:
  2.562
  Пол:
  Женски
  ^
  Се согласувам за да се истакне бојата на усните, и јас понекогаш ставам некоја нежна розева нијанса, не се ни приметува многу, ама со виолетов кармин на училиште?
   
 11. lana666

  lana666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  55
  Јас не би сакала да носам пудра на училиште, но лицето ми е катастрофа.
  Имам брунчиња што се зрели за стискање и ги стискам и секој пат се надевам дека нема повторно да ми се појават но се појавуваат. Аман смачено ми е. :envy:
  Лицето ми е како Милка Bubble чоколадото.
   
 12. Annora

  Annora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  948
  Допаѓања:
  4.768
  Пол:
  Женски
  За на работа преферирам поедноставна шминка. пудра не ставам, само крема за мојот тип на кожа. Ги цртам веѓите, нормално природно да изгледа, маскара и некое лабело во боја или посветол кармин.

  Доволно за да изгледам средено, но не и нападно.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 13. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.681
  Допаѓања:
  258.037
  Чуднен наслов на тема:Шминка за во училиште....
  Ај за на факултет ...
  За на работа - нормално некако

  На училиште одат ДЕЦА....кој родител дозволил сенка и кармин на девојче од 10 години ??!?
   
  На resenska, Yolanda, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 14. nikolija26

  nikolija26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2014
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  590
  Има и средношколки мислам дека за постари ученици се работи, а може и сум грешка.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.461
  Допаѓања:
  129.754
  Пол:
  Женски
  Па и за постари да се работи. Јас не паметам во средно кај нас некоја да се шминкаше, ептен ретко. Пудра ако ставеа, и маскара, друго ништо. Инаку, забрането беше да се доаѓа со шминка и лакирани нокти во школо, па дури и сукњи беа забранети, директорот ги казнуваше тие што не го почитуваа тоа.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 16. nikolija26

  nikolija26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2014
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  590
  Во право си без разлика колку години има девојчето дали е основно или средно не би требало така да доаѓа на училиште. И кај нас беше така забрането да не се доаѓа во шорцеви, со разголени маици и деколтеа.
  И директорката и класните велеа ќе има казни, но ништо тие што си беа такви такви и си останаа.
  Јас оваа година завршив и видов се разголени, нашминкани како за на свадба, со фризури дури и со штикли доаѓаа (facepalm)(facepalm)
  Против тоа сум, но тоа е не сме сите исти.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Yolanda

  Yolanda Активен член

  Се зачлени на:
  27 август 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  За на училиште не котистев, лабелце само.
  За фалултет и работа, малце пудра, римел, креон, руменоло и некој неутрален кармин на усни.
  Кога се има време и сенка за очи неутрална боја.
   
 18. Babyby

  Babyby Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  383
  Допаѓања:
  2.508
  Пол:
  Женски
  Зошто да не се шминкаат? Па баш во средно школо децата ги имаат најголемите пубертетски проблеми. Јас не сум против шминкање(значи подразбирам пудра, маскара и некое неутрално сјајче). Братучедка ми во втора година и трета средно имаше такви комплекси набиено што девојчето неможеше да се замисли без пудра да отиде на училиште. Поради ужасот на лицето од акни и дупки дури и беше исмејувана од нејзини другарки, што не е во ред. Поддржувам шминкање во средно како делумно покривање на некој проблем и ќе ги поддржувам сите оние кои не се чувствуваат самоуверено без пудра. Но нема да поддржувам сенки, темни кармини, тушеви, хајлајтери, бронзери.. На училиште па дури и на факултет.. За на работа други се и годините, а и некои професии едноставно си бараат да бидеш среден! Поздрав
   
 19. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.974
  Допаѓања:
  33.746
  Пол:
  Женски
  Кога одев на училиште не се шминкав, а и сега на работа не се шминкам. Не работата баш нај нај за шминкање.
   
 20. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.640
  Допаѓања:
  24.020
  Одсекогаш сум сакала да се шминкам и сум го правела тоа од 14 години. Се разбира тоа било шминка во согласност со возраста и пригодата.
  Исто како што ми е правило да ги измијам лицето и забите пред одење на работа, така ми е правило да се нашминкам. Најчесто го правам од ќејф да си се средам, затоа што многу повеќе си се доапѓам кога сум нашминкана, но некогаш и од навика или обврска да појдам на работа нашминкана. Кога-како сепак пред поагање на работа трошам седум-осум минути за да се нашминкам.
  Течна пудра, руменило, молив за очи, маска и лабело со розеникава боја - доволно за да се осеќам поубаво!