1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка за на училиште, факултет, работа

Дискусија во 'Лице' започната од stefi556, 11 октомври 2012.

  1. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Се по ред. Крема, пудра,туш малку, римел, молив за уста и руменило.
    Оти ако не сум нашминкана ме прашуваат да не сум случајно болна, а не сум се шминкала до 28 години.
     
  2. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Многу ми се свиѓа видеово, од 15ти ќе стартувам со овој изглед :)
    http://youtu.be/intloZbEilo
     
    На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
  3. flawless-98

    flawless-98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    72
    Креон, лабело или пак кармин ама со нежна боја :)
     
  4. AnimalLover

    AnimalLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    204
    Преферирам ненападна шминка.Сакам да изгледам уредно и свежо.Не треба многу за да се постигне тоа.Обавезно некоја лесна пудра или бб крема, коректор ,руменило,маскара,сјај или нежен кармин.Зависно од времето што го имам на располагање може и плус сенки во неутрални нијанси,моливче или туш.Иако изгледа многу , сепак не е.
     
    На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    каква е таа бб крема?
     
  6. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Тоа е како мешавина од млеко за сонце, хидратантна крема и пудра во едно. Доколку немаш потреба од покривност, туку само изедначување на тенот и хидратација, ова можеш да го користиш наместо класична пудра. За повеќе инфо http://forum.femina.mk/lice/bb-krema-t16903/ :)
     
  7. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Ги гледам и се чудам. На училиште доаѓаат со сенка и со кармин. :fubar: :^)
     
  8. goddess1337

    goddess1337 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Јас си ставам пудричка, римелче, една тееенка линија туш на очите (дури непрепознатлива) и малку карминче потапкувам на усните колку да добијат некоја свежина :lol:
     
  9. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    ^
    Се согласувам за да се истакне бојата на усните, и јас понекогаш ставам некоја нежна розева нијанса, не се ни приметува многу, ама со виолетов кармин на училиште?
     
  10. lana666

    lana666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    55
    Јас не би сакала да носам пудра на училиште, но лицето ми е катастрофа.
    Имам брунчиња што се зрели за стискање и ги стискам и секој пат се надевам дека нема повторно да ми се појават но се појавуваат. Аман смачено ми е. :envy:
    Лицето ми е како Милка Bubble чоколадото.
     
  11. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    За на работа преферирам поедноставна шминка. пудра не ставам, само крема за мојот тип на кожа. Ги цртам веѓите, нормално природно да изгледа, маскара и некое лабело во боја или посветол кармин.

    Доволно за да изгледам средено, но не и нападно.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Чуднен наслов на тема:Шминка за во училиште....
    Ај за на факултет ...
    За на работа - нормално некако

    На училиште одат ДЕЦА....кој родител дозволил сенка и кармин на девојче од 10 години ??!?
     
    На resenska, Yolanda, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  13. nikolija26

    nikolija26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    590
    Има и средношколки мислам дека за постари ученици се работи, а може и сум грешка.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.993
    Пол:
    Женски
    Па и за постари да се работи. Јас не паметам во средно кај нас некоја да се шминкаше, ептен ретко. Пудра ако ставеа, и маскара, друго ништо. Инаку, забрането беше да се доаѓа со шминка и лакирани нокти во школо, па дури и сукњи беа забранети, директорот ги казнуваше тие што не го почитуваа тоа.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nikolija26

    nikolija26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    590
    Во право си без разлика колку години има девојчето дали е основно или средно не би требало така да доаѓа на училиште. И кај нас беше така забрането да не се доаѓа во шорцеви, со разголени маици и деколтеа.
    И директорката и класните велеа ќе има казни, но ништо тие што си беа такви такви и си останаа.
    Јас оваа година завршив и видов се разголени, нашминкани како за на свадба, со фризури дури и со штикли доаѓаа (facepalm)(facepalm)
    Против тоа сум, но тоа е не сме сите исти.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Yolanda

    Yolanda Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2016
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    За на училиште не котистев, лабелце само.
    За фалултет и работа, малце пудра, римел, креон, руменоло и некој неутрален кармин на усни.
    Кога се има време и сенка за очи неутрална боја.
     
  17. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Зошто да не се шминкаат? Па баш во средно школо децата ги имаат најголемите пубертетски проблеми. Јас не сум против шминкање(значи подразбирам пудра, маскара и некое неутрално сјајче). Братучедка ми во втора година и трета средно имаше такви комплекси набиено што девојчето неможеше да се замисли без пудра да отиде на училиште. Поради ужасот на лицето од акни и дупки дури и беше исмејувана од нејзини другарки, што не е во ред. Поддржувам шминкање во средно како делумно покривање на некој проблем и ќе ги поддржувам сите оние кои не се чувствуваат самоуверено без пудра. Но нема да поддржувам сенки, темни кармини, тушеви, хајлајтери, бронзери.. На училиште па дури и на факултет.. За на работа други се и годините, а и некои професии едноставно си бараат да бидеш среден! Поздрав
     
  18. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    50.029
    Пол:
    Женски
    Кога одев на училиште не се шминкав, а и сега на работа не се шминкам. Не работата баш нај нај за шминкање.
     
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.327
    Одсекогаш сум сакала да се шминкам и сум го правела тоа од 14 години. Се разбира тоа било шминка во согласност со возраста и пригодата.
    Исто како што ми е правило да ги измијам лицето и забите пред одење на работа, така ми е правило да се нашминкам. Најчесто го правам од ќејф да си се средам, затоа што многу повеќе си се доапѓам кога сум нашминкана, но некогаш и од навика или обврска да појдам на работа нашминкана. Кога-како сепак пред поагање на работа трошам седум-осум минути за да се нашминкам.
    Течна пудра, руменило, молив за очи, маска и лабело со розеникава боја - доволно за да се осеќам поубаво!
     
  20. Morena.Roxy.Lina

    Morena.Roxy.Lina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Сум се шминкала и за основно, средно и сега на факс.Не знам која е потребата да се хејта нешто што некој друг го прави да се чувствува убаво. Ко дете го имав тој проблем да имам мозолчиња и пробував разни начини да ги скријам се додека не ја открив бб на гарнир што последниве 2 год ме натера да не допрам пудра ич.Сепак поентата ми е дека живееме во ново време коа секој се гради себе ко личност и надворешниот изглед претставува една слика пред другите. Да, некои може изгледаат убаво природно, но зошто другите да не изгледаат ко што сакаат. Ако нив ги прави среќни, да бидат нашминкани за преку ден дали работа, факс, школо кои сте вие да им кажете не неможе или да ги зборите дека се вештачки, да се врати стариот начин на однесување на девојки, нема потреба од некои застарени глупости ко правила која секоја морална девојка мора да ги почитува. Остајте ги самите да си одлучат како ќе се шминкаат, верувале или не и тоа допринесува за некоја внатрешна самодоверба. Шминка за факс- бб крема,коректор, руменило,сенки,туш, маскара,молив за уста во микс со мат течен кармин. :*