1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Штеност од зрачења

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Никола-МК, 18 февруари 2016.

 1. Никола-МК

  Никола-МК Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2015
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Машки
  Многу е битно местото каде спиете и каде седите подолго време во однос на влијанието на штетните зрачења кои се:

  1.Геопатогени зрачењакои се добиваат под влиание на вкрстување на подземни води,природни руди и тектонско поместување на земјата ;

  2.Космички зрачењакои се добиваат од космосот со оштетувањето на озонската обвивка тие се:Кериева мрежа , Хартманова мрежа , Стојанова мрежа , Стојанов космички рој и Стојанов космички појас.

  3.Електромагнетни зрачењакои се добиваат од електро уредите компјутери,телевизори,други електро уреди кои зрачат,далноводи,трафостаници и слично.

  Местата каде се спие и престојува подолго од 5 години ,а се под влијание на зрачења се многу опасни и човекот кој престојува на такво место мора да има одредени аномали пр:немирно спиење,се будите ненаспани,чуствувате хроничен замор,имате главоболка,тахихардија,ноќни мокрења, се јавуваат цисти,над 70% канцерите се добиваат како резултат ако се спие на вакво место.

  Решението е:се повикува овластео и пријавено лице по геопатологија и подземни води да изврши детекција на домашниот простор стан или куќа,работниот простор или на отворено.

  Во нашата држава има повеќе кои мерат за зрачења на просторот каде седиме и нудат одредени апарати за заштита кои немаат атест и не се функционални ,не ве заштитуваат ,но ако викнете различни особи ќе добиете и различни одговори ,во случајот вие сте измамени и повторно не знаете каде во вашиот дом или работен простор сте безбедни ,а каде не.Заради вакви лица потенцирам дека зад лицето кое врши детекција треба да стои овластен геопатолог , фирма овластена за вакви дејност и одобрение за работа од овластениот геопатолог и фирма дека лицето сварно е обучено за да може да врши детекција на просторот од зрачења , во спротивно по закон тие лица може да бидат гонети од страна на овластени институции на државата.

  Дали некој има искуство со оваа проблематика заштита од штетни зрачења?