1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ако партнерот почине?

Дискусија во 'Врски' започната од MacaLove, 22 април 2011.

  1. Iceberg

    Iceberg Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Секој има помислено па и јас...ама што би било се знае-лесно сигурно нема да е :!: тоа е тоа Сакаш нејќеш,размислувала или не-кога ќе дојде тоа-е тогаш ќе мислите
    А еве можете и теми-Што би било ако мајка татко брат се стра другар братучедка почине |( |( |( |(
    Мислам претеризам :puke:
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    ^ навистина е така......што ако размислуваш, |( се знае како ќе ти биде,излишно е да коментираш и да размислуваш....можам да пишувам вака ќе ми биде,така ќе ми биде,ама има само еден начин да ми биде некако-лесно сигурно не...кој поминал еднаш и доживеал смрт на некој близок знае како е,болката е голема за секоја загуба......а што ако-е тоа е големо прашање....зш бе да размислувам на лошо :@ ----кога незнам утре шо ме чека,и несакам да размислувам -што ако,кога надвор е преубав свет и сакам да уживам на него додека сме тука со партнерот и со сите мои блиски, несакам да го замарам мозокот со тешки размислувања...дур неможам ни насловот на темава да го гледам,ептен ми бодеше очи :tmi:
    малку офф-татко ми епочинат,и што ако сум размислувала претходно ,едноставно сум се надевала дека нема да се случи на никој од моите блиски,оти никој не го посакува тоа а кога како гром од ведро небо се деси,џабе и да сум размислувала.....времето не лечи све,само те учи да живееш со болката.....
     
  3. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Лелее,постои скрол, и не се напињајте одма.Може сакам да размислувам на ваква тема океј?
    Не ја читајте темава,и поздрав. |(
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Згрозена сум од насловот на темава, и не планирам ниту да ја читам, ама веќе неколку дена ми биде очи и неможам да си објаснам како некој може да размислува за вакво нешто, па уште на форум да пишува и да прашува што мислат другите. :x Демек, секој има различно мислање на темава, демек некој ќе каже нешто убаво...
    Дај користете го форумов за поведри нешта, а не за глупости! А темава е тотална глупост...
    Да беше : ШТО АКО ПАРТНЕРТО МИ РАСКИНЕ; ајде де...Ама ова неможам да го сфатам!

    :fubar:
    Животот е премногу краток да си го замараме главчето со мрачни и црни теми, али мислење на НАЛОШОТО? Е тогш дефинтивно сте во тешка депресија!
     
    На eli25, maca99, andromedae и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    За првпат во животот,предизвикана од насловот на темата,се замислив во таква ситуација! Дури осетив мачнина во градите и искрено мислам дека сум слаба да се носам со такво нешто! Не дај Боже, ни на мене, ни на никој друг! Јас сум приврзена доста со мојот дечко, правиме планови за заеднички живот, денот ми започнува и завршува со него и наеднаш се’ да исчезне, се’ да се претвори во ништо, се’ би ми било празнина! Не верувам дека времето би ми помогнало многу во таква ситуација (иако често мислам дека времето е лек за мн.работи) сепак ни времето нема да ми ја надоплни празнината! Ни друг човек до мене не би ми го надополнил неговото отсуство! Аххх,ептен се внесов во муабетов, а не сакам да си го расипам расположнието :) ! Добро е што само е ова прозивод на мојата морничава фантазиија,реалноста е за среќа поинаква!
     
    На plavi-oci му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Добро бре, не се потресувајте толку, сте се згрозиле, ваму -таму... дај прекинете..
    Девојкава сигурно не размислува на тоа, ниту вас ве тера, само отворила тема и очекува искрени одговори на истата. Не значи дека е преокупирана и забуљана во “мрачни и депресивни“ теми.

    Онтопик:

    Мене би ми било тешко, најверојатно би ми требале 2-3 години да прежалам.
     
    На sj *O* и MacaLove им се допаѓа ова.
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Темава може не е за на форум, може е морбидна, но факт е дека смртта е составен дел од животот и е тука, па дали ние сме размислувале или не за неа, исто ни се фаќа.

    Ме поттикна да пишувам на темава сонот од вчера. Сонував дека умрел, не знам како, не видов, само се видов себеси во сонот, затворена во соба како плачам деноноќно и не можев да се помирам со судбината. Болката беше преголема, мислев дека нема да можам да се оправам, дека е најдобро и јас да отидам по него. Неговото лице нон стоп ми беше пред очи, секое негово движење, како ме зема во прегратка.. Не знам, дури и во сон беше ужасно, сум плачела, се разбудив со траги по лицето, а па вака не знам како воопшто би го преживеала тоа. Едноставно не можам да го замислам моето постоење без него...
    Затоа можам само да си се надевам дека ќе си умреме како зајадливи старци што виделе скоро се од животот, па смртта носи само олеснување...
     
    На sj *O*, kate21, MarchelineAmaru и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. unique123

    unique123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    373
    Факт е дека на темава имам размислувано повеќе пати и исто така такви нешто премногу ме плаши. Откако сум со него, знам само за него, дишам само за него, живеам за него .... а да го нема ... целиот свет би бил една огромна празнина, една црна дупка која би ме проголтала .. ;( ;( ;( ;(
    И како што ќе ја снема мојата причина за живот ќе ме снема и мене со неа, никогаш не би можела да преболам.
    Затоа единствено се надевам дека јас ќе умрам пред него Тој полесно ќе ме преболи ;)
     
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Не сакам ни да помислам на вакво нешто а за жал имам помислено и кога се караме постојано ми текнува дека утре може да не нема и..размислувам поинаку. Целиот свет би ми се срушил врз глава, не знам како понатаму, за ова нема лек.
     
  10. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Можеби е за некој морбидна,океј,многу малку,на некои им се грозело дури гледам,ама како што кажа Реинбоу ете,смртта е составен дел од животот.
    Секако,и мене не ми е мило и драго за тоа да размислувам,и дека најдобро ќе знам што да правам ако се случи тоа,но некогаш вреди да размислиш сепак.
    И малку ,површно да размислиш,знаеш дека ќе биде многу тешко за пребол.И да се карате,и да се тепате,да снема некој од твојот живот кој ти значел толку,е претешко за луѓето.

    И Плавушка еве,кога се карате за ситници,небитни работи,ти текнува на нешто,што би се случило,и веднаш размислуваш позрело,поинаку.
     
    На sj *O* и Plavusa.17 им се допаѓа ова.
  11. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Што ако почине? Па искрено незнам и не ни сакам да знам,страв ми е да помислам на такво нешто а не па да доживеам :worried:
     
    На sj *O* и Macufkata им се допаѓа ова.
  12. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Никогаш не може да знаеме што ни носи животот. Сум размислувала на оваа тема повеќе пати и не можам да кажам дека не се плашам. :( Се плашам од смртта премногу, најмногу затоа што е нешто неизбежно.
    Го сакам премногу... Незнам како би издржала без него, би ми било премногу тешко веќе никогаш да не го видам, да живеам само со спомените од деновите поминати со него. Повеќе ништо не би било исто, без човекот за кого живеам. Мислам дека никогаш не би преболела, никогаш веќе не би била истата. Не би можела да издржам. ;(
     
  13. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    јас се соочив со ова нажалост ;( иако бевме деца (во средно) и не бевме во врска . Го сакам премногу и најмногу жалам што не бев со него, што ја послушав мама (која ми мислеше убаво) . Беше болен од рак ама се лекуваше. мама знаеше и затоа ме советуваше колку е тешко бидејќи не знаеш што следи понатаму :( и јас бев свесна за тоа. кога почина ми беше претешко. понекогаш одам и си седам на неговиот гроб ;(

    ТИ СИ КАКО ЅВЕЗДА ШТО ПЛАВО НЕБО КРАСИШ,
    АНГЕЛИ ТЕ ЧУВАЈУ ДА СЕ НЕ УГАСИШ.
    ЗАТО НИКАД НЕМОЈ ДА ПАДНЕШ С’НЕБА
    ЈЕР ПОСТОИ НЕКО КОМЕ ТВОЈ СЈАЈ ТРЕБА!

    miss You ;(
     
    На sj *O* и kikav им се допаѓа ова.
  14. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Лелее,жалам. :(
    Да сакаш некој,и да ти замине,еве ти се поклонувам за храброста што си ја имала,да издржиш,да продолжиш понатаму...И да не си во врска,сепак,претешко е.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    храброст :worried: најмногу ми беше тешко кога бевме на екскурзија во средно ... требаше да иди :( требаше да ми биди партнер за матура ;(
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Тоа е,можеби животот продолжува,но сеќавањата секогаш се врежани во срце,и ништо не може да ги избледи.
     
    На sj *O* и kikav им се допаѓа ова.
  17. Irinnaaaa

    Irinnaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Можеби е ова типично детско однесување, но јас незнам што би правела :) Ако него го нема, мене ќе ме нема... никогаш не сум можела да сакам друг и друг да ми се допаѓа, тој ми е цело време во паметот... го сакам најмногу, само тој ме прави среќна, тој е секогаш тука за мене и знае што сакам и што ми треба секогаш... би го дала својов живот за него... ако почине тој, и јас со него.. можеби не физички, но психички сигурно
     
  18. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Хм,не верувам дека е детско однесување,има многу што го делат истото мислење со тебе,а до негде се пронаоѓам и јас.Но сепак,работите поинаку се сфаќаат кога си повозрасен,затоа продолжуваш со животот,иако е тешко.
     
  19. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Не верувам дека би останала присебна. Штом тој е мој дечко, јас сигурно го сакам можеби и повеќе од себе. А уште една смрт на ептен блиска и сакана личност не би поднела лесно, без последици.
    Подобро да раскинам, ама да знам дека е жив...така полесно би продолжила да живеам. Ама секој следен ден да се будам со очите на горе, барајки го него во небото, секој следен ден посетата на неговиот гроб да ми станува се потешка...тоа не би го издржала...
     
    На sj *O*, Amore и MacaLove им се допаѓа ова.
  20. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    Уф не сакам ни да помислам на тоа...Јас не можам да се помирам ќе се мрднам од тоа што не сме заедно, а знам дека е добар, здрав и жив, а не па да почине... па мислам дека и јас би умрела од жал по него...
    те сакам да знаеш иако не сме заедно :u: