1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ако партнерот почине?

Дискусија во 'Врски' започната од MacaLove, 22 април 2011.

  1. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Се ежам коа ке помислам на ова... После тоа јас никогаш не би била истата , секогаш во мене ке постои некој страв.. И после тоа не верувам дека ке сакам некого како тој шо сум го сакала ... :(
     
  2. CarrieBradshaw93

    CarrieBradshaw93 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    6
    Доколку сум во брак никогаш потоа нема да се потрудам да бидам со друг,поготово ако имам дечиња од починатиот..А доколку сме во долга врска,ќе попудалам,знам дека ќе биде тешко а знам и дека никогаш нема да ми помине..Ќе се омажам после 4-5години со друг и семејство и се,но никогаш нема да заборавам,кога и да се сетам ќе боли..
     
  3. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Болката ќе е била неподнослива ;( не знам што друго да кажам.:)
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Уф темава е морбидна но сепак вистинска и не дај боже да му се случи никому па и мене,Инаку секојдневно паметот ми оди на оваа тема и помислувам дали сопругот е добро пошто е стално на пат шофер е , А пак усте потешко е да сте родител и да имате дечинја и да сте поминеле фаза од неколку години каде што може да се случи нешто со вашето дете Бидејки син ми е роден предвреме едвај живо остана и секоја минута беше критична по неговиот живот а бидејки беше роден со аномалија имаше и 3 часа операција кај што животот на конец му висеше.Така да многу пати имам размислувао на оваа тема затоа што самиот живот ми го наметнал ова за да го размислам Но јас одам напред со една мисла БОГ Е ГОЛЕМ И ТОЈ КЕ ЈА ЧУВА МОЈАТА ФАМИЛИЈА Инаку стварно незнам што би правела имаше еден период каде што имаше многу лошипрогнози за животот на син ми и стварно мислев ако се случи најлошото дека и јас ке се самоубијам потоа но што ке се случи со керка ми неможев заради неа да се осудам на самоубиство кој ке ја чува неа? како ке расте без мене?Но се се среди и сега сме ок сите и не се влецеме по болниците фала му на господ и син ми е добрар и конечно си најов мир водусата од оваа тема смрт на најблиските ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(
     
  5. Mezzaluna

    Mezzaluna Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    Не сакам ни да помислам на тоа,затоа единствено што сакам од Господ е да умреме двајцата на ист момент,нејќам ниедниот од нас да страда ;( Али ако се деси додека сме во брак и имаме деца тогаш се се менува,знам дека не би ми било лесно ама би требала да стискам заби и да продолжам понатаму за иднината на моите деца.
    Хух :sweat: што тема ќе беше ова??
     
  6. soncenceto.matea

    soncenceto.matea Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    57
    Јас имам една блиска личност на која и почина сопругот,а имаат 2 мали дечиња,полошо од ова нема,јас се осеќав разочарана а пак неа како и е само она си знае,нема утеха:((
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Се согасувам дека доколу сме во брак и имаме деца тешко е птоа да се најде пофторно родител на тие деца кој ке ги прифати како свои.
    Еве јас сум во таква ситуација само то со таа разлика што мојот сопруг не е починат туку сме разведени но за мене тој е мртов човек. Јас никогаш не се премажив заради децата, но верувајте ми дека е многу тешко да им бидеш и мајка, и татко на сопствените деца да немаш на кого да се потпреш, но најтешко е кога ке си легнеш навечер сама кога нема кој да те гушне и утеши. Секако тука се и они потреби кои ги има секоја нормална жена да бидеш со некого само поради секс ке те прават курва, да се премажиш е тешко дали, и како ке бидат прифатени тие деца и понекогаш се прашувам дали сето тоа вредеше, но кога ке ги погледнам моите 2 Анѓелчоња, кои се сега веке големи девојки свакам дека вредело и те како.
    Но доколку се работи за врска сето тоа се заборава ке се појави нова љубов и после пар години нема ниту да се секаваш на него иако гледам сега има секаво коментари но во суштина дололку немаш нешто што секојдневно ке те потсеќа на него се останато ке избледи, како впрочем кога некого сакаме и тој ке замине со друга, нормално е дека пофторно ке сакаме некого и дека пофторно ке бидеме среќни никогаш неможеме да кажеме дека ете тоа е тоа и дека после него нема никогаш да сакаме некој друг, како што неможене да кажеме дека некого ке го сакаме до крајот на животот се е тоа релативна работа и љубовта може да си замине како и што дошла и обратно.
     
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    не дај господе до тоа да биде :^)
    зивотот нуди се и сесто..сто сакаме и не сакаме-на крај го прифајкаме тоа со болка а тоа сто сме го сакале сме биле пресрејкни...
    доколку биде такво несто би ми било премногу теско и болно..на некој нацин зивотот мој заврсува со него,,,он ми е прв за се,па сега и сопруг скоро ми е....не би мозела да го поднесам тоа,,би седела во едно место би плацела и така би се унистила....а мозеби и би отисла со него...многу го сакам мојата иднина е со него..GO NEMA NEGO ME NEMA I MENE!!!!..
    иако знаеме да се караме и нервирам...каков таков го сакам......
    NE BI MOZELA DA PODNESAM!!...GO NEMA ME NEMA
     
  9. Anicka.B

    Anicka.B Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    16
    Пред некоја година почина дечкото ( во несреќен случај ) на една моја пријателка. На почеток беше ко изгубена, сите се плашевме за неа но после некое време ( немаше ни пола година од смртта на момчето ) кај неа се слушнаа тапани СРЕЌНО СИ СЕ ОМАЖИ а со починатиот беа во долга врска, пред веридба
     
  10. Mecheto1

    Mecheto1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    52
    Не дај Боже тоа да ми се случи.Подобро ја пред него да умрам.
     
  11. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Ааааааааааааааууууууу ;( .

    Пу пу пу пу пу пу пу пу пупу пу пу пу пу пу пу ....Скраја да е..

    Без него не ќе можам.. ;(
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bekii

    bekii Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    52
    Со самата помисла ми доваѓаат солзи ;( ;( ... не сакам да размислувам на такви теми, и многу ми е тешко кога ке се замислам :( :( не сакам никогаш да се деси тоа ;( :x
     
  13. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Не знам како би го надминала тоа.
    Сосема би ме скршило..
     
  14. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Ме заинригира темава
    Синоќа кога се враќавме од дуќан накај дома одевме со такси и за сосен малку ќе се судревме некако одвај закочи таксистот,јас се стаписав беше толку морничаво што јас не би можела понатаму не би знаела како.
    Мојот живот би се срушил како кула од карти
     
  15. DebbieLegg

    DebbieLegg Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    361
    Што би било доколку се случи такво нешто, не сакам да размислувам на таа тема. Но не ретки се и таквите случаеви. Има период на болка на скршеност,страв од дополнителна загуба на уште некој близок.
    Но едно е сигурно и докажано низ целата човечка пишана и непишана историја. Времето ги лекува дури и најдлабоките рани.
    Не кај сите е исто и не за секого важи истото, познавам личности кој што го изгубиле партнерот.
    Некој за многу брзо време си нашле друг и го потиснале во сеќавањата стариот, други знам што сами растеле деца од најмала возраст, и не им ни паѓало на памет за друг партнер.
    Мојот брат загина 2001, снаата долго долго време од работа дома, од дома на работа ( не ме сваќајте погрешно) дури и беше охрабрувана од страна на мајака ми да си излегува да си се дружи да не се затвара дома.
    2007 се запозна со еден фин човек господин ја прифати и нејзе и детето, сега живеат заедно.
    Снаата редовно доаѓа кај нас на гости, скоро секојдневно живеат на стотина метри од нас. Никој никој никогаш не ни посмислил да и рече нешто поради тоа што сега е со друг, јас лично дури и се радувам поради тоа ( не дека не сум го сакала мојот брат ) Се радувам за неа прекрасна душичка ми е снаата,но ете брат ми го нема не значи тоа дека таа треба да остане сама целиот живот.
    Човекот со кој што живее сега беше доволно културен да дојде кај нас дома за да го запознаеме, да видиме со кого ке живее нивното внуче.
    Освен тој еден пат не дошол повеќе, не од срам туку од почит и не сакајки да го валка споменот на братми.
    Поентата ми беше кога тогаш се навикнуваш со текот на времето кон нечие отсуство,а никој ама никој не заслужува да биде сам во животот.
     
    На sj *O*, tina-63, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.089
    Пол:
    Женски
    Не сакам да размислувам за темава. Но, ете татко ми починал после 4 години брак. За мајка ми животот застанал, сме и останале само ние и целосно се насочила кон нас.
    Често знам да ја прекорам поради тоа, животот продолжува понатаму, мора човек да живее, да се дружи. Болката останува, со тек на време ќе се намали, но мртвиот е мртов, а живиот жив.
     
  17. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Абе луди ли сте што отварате вакви теми?
    Нема да почине.
    Никогаш.
    Точка.
     
    На sj *O*, Lepaaa, faye и 2 други им се допаѓа ова.
  18. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    Што би било кога би било ?
    Што да пишам,ќе ме боли,ќе се затворам во себе,ќе плачам,ќе бидам лута на животот,ќе се мрднам и од паметот,но еден ден ќе морам да решам да го продолжам животот напред.
    Нема полоша работа од смртта..
    Кај ја отворив темава кај прочитав кај почнав да пишувам :x
     
  19. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Не дај Боже да се случи прерано. Не дај Боже. Не знам со кои сили би продолжила понатаму... Нека си оде Дедо Боже по ред, по старост...
     
    На Lepaaa, LilBaby и slavica999 им се допаѓа ова.
  20. Darya

    Darya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    51
    Баш размислував на темава пред некој ден...моето решение е дека животот сепак треба да продолжи колку и да е тежок и болен тој факт. животот на тој што останал не може да заврши во моментот кога ќе го напушти партнерот... целосно се согласувам со DebbieLegg