1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ако партнерот се осмели да ви залепи шамар?

Дискусија во 'Врски' започната од lady19, 30 март 2013.

  1. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    А шо ке реше шамарот ако тоа веке се десило? Чао и готово, ако подржуваш еден вид насилство ке подржуваш и друг.
     
    На Guns N` Roses и mode-kristina им се допаѓа ова.
  2. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Затоа постои нешто што се вика РАСКИНУВАЊЕ. Намерно пишувам со големи букви бидејќи гледам дека не сфаќаш. Ако му удриш шлаканица, не си ништо поразлична од него. Ниту се лажам, а уште помалку глумам Исус Христос, туку ги решавам работите на цивилизиран начин. Пишав погоре дека и неверството е нешто што никогаш не би го простила, па ако се случи ситуацијата погоре, ќе оставам и тоа е тоа. Ако толку сака да „работи“ на страна, слободен е. Не постои причина за јас поради таков да паѓам ниско, а притоа да пропуштам шанса за љубов со човек што ќе ме сака и почитува. Тепањето е нешто што би го употребила исклучиво во самоодбрана или ако се натпреварувам во боречки вештини.

    Кога го спомена феминизмот, те прашав во темата што ја отворив пред околу два месеца и ќе го повторам прашањето бидејќи одговор од тебе не добив. Зошто жестоко го критикуваш феминизмот, а притоа се жалиш дека си била наречена „лесна женска“ поради твојот начин на облекување? Ова беше моето прашање до тебе во темата што ја отворив јас. Љубезно те молам да ми одговориш на прашањето, без да се расправаш.

    И уште нешто: среди си го правописот зашто гледам дека немаш основни познавања.
     
    На nevermet18, Hellobeautiful, Bezimenka90 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Ти како матичар. Сите знаеш што читаат. Тоа ме интересирало тоа сум читала.
    Јас би се чувствувала олеснето. Ако ти сметаш дека тоа не е добро немој да креваш рака. И тоа ако подржувам ова ќе подржувам и друго не ти пали. Шамар и кршење од ќотек не е исто. Како прво шамар не би удрила со цел да нанесам физички трауми туку со цел да се замисли што довело тоа да се случи.
    Не правам муабет за шлаканица од пети извадена очи да му испаднат од удар, туку нешто со кое би се засрамил и би се запрашал што навистина направил за да дојде до тоа.
    Ти не си таа која треба да ме учи на правопис. Не дискутирај со мене доколку сметаш дека немам основни познавања и барај твоја марка на луѓе.
     
  4. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Сè уште не ми одговори на прашањето што ти го поставив. Ако не сакаш, твое си е.

    Да не бидам надвор од темата, кога ти, не дај Боже, ќе бидеш удрена од страна на твојот дечко, немој да се жалиш на форумот, те молам. Поддржувај си ти шамари, тоа многу зборува за тебе, а не за мене или друг/а членка на форумот. Прави што сакаш. Толку од мене.
     
    Последна измена: 31 октомври 2020
    На noteforself, Amellie13, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
  5. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.242
    Пол:
    Женски
    @SugarHoney ако мислиш со шамари се решава, повели.
    Дели ги како гума за џвакање, само за да се чувствуваш подобро.
    Проблемот нема да се реши, нема да исчезне, неверството се случило и така ќе остане.
    Шамарот ништо нема да промени освен краткотрајна душевна сатисфакција.
    Ако сакаш и употреби ќотек, никој не ти забранува ама немој да се изненадиш ако соговорникот ти возврати што не го оправдувам посекако, ама некој нема да толерира шамари. #justsaying
     
    На Annath, mode-kristina и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  6. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    И сами кажавте погоре.
    Има куп жени по темиве што се жалат дека се тепани.
    Одете нив помогнете им, наместо тука да се убедуваме зошто некое курле бил плеснат од девојче и дека некоја заслужила да биде истепана.

    Јас друг човек немам удрено, нити пак ќе удрам
     
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Нема филозофија на темава.
    Еден одговор е и ја сумира сета суштина на проблемот:

    Моментот кога партнерот ќе дигне рака на вас, е моментот кога врската е убиена.

    Толку.
     
    На prashinka, mode-kristina, poppie и 16 други им се допаѓа ова.
  8. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Твојата не беше убиена. Оти?
     
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски

    Не знам какви ви се тие врски со шамарење и омаловажување, курле бил. Ќе го распарчеа дечко ти да дојдеше тука и да пишеше 'Ја ишамарав девојка ми пошо ми издаде тајна' или 'Удрив едно пиче'. И на машките не им е лесно, ако ја удриш насилник си, ако се повлечеш курле си.
     
    На tinka-mace, mode-kristina, busybee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.798
    Пол:
    Женски
    Драга @SugarHoney едното не го исклучува другото. Ни шамар, ни нанесување емоционална болка не е добро и решение и постоење на едното не оправдува постоење на другото. Прво затоа што повредуваме друго живо суштество, второ тоа влијае лошо и по нашето ментално здравје нахнадно. Така да на темава никој кој е против тепање, не е за нанесување душевна болка. И двете повреди спаѓаат под насилство и нема "ова сакам, ама ова неќам".
     
    На busybee, WildMk, mode-kristina и 2 други им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Беше.
     
  12. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.770
    Пол:
    Женски
    @SugarHoney дали ти ако некогаш изневериш ќе очекуваш (и оправдаш) шамар од дечко ти за да те замисли?
     
  13. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Па уште сте заедно ако не се лажам
     
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    За маж ми збораш?
     
  15. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Да
    Или не беше тој удрен?
    Ако бил друг, извини, грешно сум разбрала тогаш
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Јас сум за шамарање, ако тоа предизвикува возбуда кај обата партнери. Што ви пречи ако некој се шамара во врска. Во темава, од она што прочитав, никој не побара помош, туку даде став како изреагирале или би реагирале во дадена ситуација. Што прави некој во својот дом и круг, не треба нам да не засега. За вас е лошо и не сакате да го правите, за некого е инстинкт, возбуда, рефлекс итн. Остајте ги луѓето на раат да си лепат шамари, не штетат на вас, туку на своите партнери. Ама ако на нив не им пречи, што има на нас да ни пречи?!
     
    На optimal му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не ни пречи.
    Ама не зборуваме за сексуална преференција во темава, туку за насилство.
    Насилството ми пречи.
     
    На raww и mode-kristina им се допаѓа ова.