1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ако сопругот не ве поддржува за напредување во кариерата

Дискусија во 'Брак' започната од jana31, 20 февруари 2010.

  1. jana31

    jana31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    39
    Во брак сум 6 години, и повеќе години пред тоа во врска. Јас имам високо образование, а сопругот средно. И двајцата сме вработени. Но понекогаш му смета што имам повисоко образование од него и вели дека не сум ништо попаметна, но ниту јас се правам дека знам повеќе од него. Тој е успешен во неговата работа и го поддржувам, но не го добивам тоа од негова стана. Мислам дека му е комплекс што некои поневредни од него завршиле факултет со пријатели и сега имаат убави работни места, па тој комплекс го искажува со тоа што мене ми ја омаловажува работата. А и во последно време одам на повеќе семинари и секогаш има кавги за тоа што баш јас од сите во фирмата, иако сме скоро сите жени. Сепак нема да ме спречи да напредувам, но тешко доаѓам до негова поддршка.
    Какви искуства имате вие околу оваа тема? Дајте некој совет? Како да најдам поголемо разбирање кај мојот сопруг?
     
  2. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Apsolutno ke ti ja kazam vistinata....
    Se dodeka postoi mazot ti nema da te podrzuva vo karierata.
    Toa ne znaci deka ima kompleks od poniska vrednost,sto ne e iskluceno ,ako imas ti povisok stepen na obrazovanie od nego ...
    Vistinata e deka mazot nikogas ,ama NIKOGAS ne e gord na karierata na svojata zena i kolku i da e dobar soprug i da nema nikakva mana ,nema d aja dobies negovata podrska ,pa zatoa ne se trudi.
    Teraj si ja karierata ,kako sto sakas.Ne go zapostavuvaj semejstvoto radi karierata NIKOGAS.
    Nikoj na rabota nema d ati kaze FALA za tvojata zrtva ,medjutoa ako si go zapostavis semejstvoto ,cel zivot ke se kaes...znaci gledaj prvo semejstvoto da e zadovolno i da go ima tvoeto vnimanie ,normalno vo granicite na vozmoznoto,a potoa ako mozes da prezemes nekoja obvrska ,prevzemi.Toa ti e moj sovet!
    Na mazite nikogas ne im e milo i ne im se svidi koga zenite se uspesni vo karierata ,bidejki se osecaat zagrozeni.Toa e taka ,nemoze da se smeni i nema da se smeni,pa poradi toa ne se preopteretuvaj.
    Dokolku maz ti ima bas tolku golem kompleks ,neka proba da se zapise na nekoj fax.Sega e barem lesno i da se zapises,a uste polesno da go zavrsis ,ne e kako vo nase vreme.Pa neka se zapise ,neka proba ,pa koga ke zavrsi neka sudi ili ako se otkaze ,togas nema veke da gi potcenuva ludjeto so fakultet.
    Mnogu pozdrav do tebe i sekoe dobro! ;)
     
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.211
    Генерално, мислам дека бејбикети е во право, ама ова повеќе од туѓи примери од колку од себе. Имам многу примери дури и за растурени бракови затоа што мажите не можеле да поднесат да бидат помалку успешни од нивните жени. Остатоци од традиционалната поделба на улогите - мажот обезбедува храна, а жената се грижи за семејството.

    Јас немам проблеми, иако морам да признаам дека не му е мило кога одам по семинари... не за друго, туку сам чува деца :D Ама нема што да мрчи, и тој често патува. Куферот ни седи сред соба зошто нон-стоп некој оди негде :D . За кариерата ме поддржува, можеби затоа што платата ми е релативно добра, па морам да се трудам да ја задржам работата, за доброто на сите. Не му беше баш мило кога решив да се запишам на постдипломски затоа што беше свесен дека ќе ни се промени животот - имав многу повеќе обврски, и негде мораше да се скрати, па тоа главно беше културно-забавниот живот, а и тој мораше да превземе дел од моите обврски... Ама тоа беше моја одлука, и мораше да ја почитува, и јас го поддржав кога беше тој на постдипломски, и на разни семинари, кога има проекти што не стигнува на работа да заврши, па мора дома, така што имам е взаемно разбирање.
    Инаку иако мисли дека добро е жените да имаат работа со пократко работно време, кога сум имала шанса да имам таква работа, но за помалце пари - нормално, секогаш ме поддржувал да останам во ова во што сум. А исто така и кога бев на понизок ранг на работа, мислам дека и му пречеше. и сакаше да најдам подобра работа, и ептен ме поддржуваше во тоа.
    Значи ме поддржува секогаш, но не му е баш право кога треба да ги запоставам домашните обврски. Ама мора да ме поддржува и тогаш, од култура :D
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Ihhhhh za cuvanje deca ..zbor da nema....
    Za nosenje pari doma..ic muabet da ne pravime....
    Ama da ti kaze ..na pr.......Alal da ti e zeno !Sekoja cest!Znaci kolku si dobar profesionalec .....blaze si ti i blaze si mi mene so tebe.Bas sum gord na tebe!
    EEEEEEEEEEEEEEEEE koja zena ova ke go cue iskreno i od dnoto na srceto od svojot maz...neka dojde kaj mene ke i go prepisam celiot moj podvizen i nedvizen imot ...... :lol: :lol: :lol:
     
  5. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.211
    А бе штета да не прави, па сеа за поддржување ..... :lol:
     
  6. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449

    Babyketi se vazi od decko, za nekoj mesec soprug ???:lol: :lol: :lol: mozebi ke se smenat rabotite ama sega za sega ovie skoro 6 godini kolku sme zaedno mnogu me posrzuva i me tera i me motivira...posebno u posledno vreme...toj mi gi finansirase kompletno posdiplomskite....sekoj den mi kazuva i na mene i na site kolku sum jas najpametna...se fali so mene....mnogu pati ke mi rece deka sum sovrsena i deka e gord sto e so mene i deka e najsreken radi privilegijata da e so mene :lol: :lol: inaku toj ne se zapisa za jas da odam, ne tolku radi parite tuku da sme imale vreme za nas deka mozelo da se sluci koga e edniot sloboden drugiot da uci i obratno, i da nemame vreme..a i kako sto kazuva stalno, za da moze da ,,mi trcka ,, segde kaj sto treba....e sega ne deka jas stvarno sum do tolku posebna i se sto na nego mu e taka ama ete....znam deka zvuci falbadziski ama veruvajte sekoj zbor e vistina....mozebi ke se smeni...neznam ...samo kazuvam deka vaka e sega...u globala stvarno sum imala sreka so idniot mi soprug...mislam so izborot...ima tuk tamu nekoja maana koja jas ja pravam maniste...ama....imam pregolema podrska...ako ostane zasekogas vaka super...ako ne....tesko negovo...ama si go znae toa pa ne veruvam deka ke se osmeli da se smeni..... :lol: :lol: :lol:
     
  7. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669

    Pred da mi bide soprug,mazot mi koga se sminkav sednuvase do mene i mi vikase :Moja lepoticka!
    Otkako sme vo brak NI EDNAS MI NEMA KAZANO DEKA UBAVO IZGLEDAM.Koga go prasav sto e problemot ..mi kaza.....
    Ti dobro znaes deka za mene si najubava,sto fajde sega da ti kazuvam!
    Epa pametna si ,pa svati.
     
  8. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    leleeeeeeeeeeeeeeeeeeee me isplasiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :? :? :? :? :? :? ne se mazam...neka ostane vakaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :( :?
     
  9. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    IHHHH ti da se isplasi ,nemase da spremas svadba!
    Ne se plasi...slobodno mazi se....otkako ke se omazis i tebe nema da ti e bitno sto toj se smenil :lol: :lol:
     
  10. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    МОДЕРАТОР:
    Мислењето на babyketi беше off-topic и е избришано.
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.211
    МОДЕРАТОР:
    Мислењето на Ariel беше off-topic и е избришано.
     
  12. ametist

    ametist Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    13
    A ZOSTO ON FINO LEPO NE SI SE ZAPISE NA NEKOJ OD PRIVATNIVE FAKULTETI PA SITE PROBLEMI DA VI IZCEZNAT NA TAA TEMA?sEGA MNOGU LUGE POVOZRASNI STUDIRAAT,MOZE I TOA MNOGU DA VE ZBLIZI,NEGO DA MU DADE VOLJA A TI MOZES I DA MU POMAGAS SO UCENJETO,REALNO E A I IZVODLIVO ZOSTO DA NE,ZA CAS KE POMINATA 4 GODINI!SO SREKA!
     
  13. lina2

    lina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Од маж подршка не чекајте ако се работи за Вашиот професионален успех (ма било за чиј). Но тоа не значи дека потајно не се гордеат со Вас што Сте поуспешни од своите колешки. Глава би дала дека се гордеат со секој успех на своите сопруги. Море се топат, ама пуста глупа "машка гордост" бре,само да не се признае е важно пред сопствената жена за да не земе сила над нив. Можеби се работи за некој инстинкт. Што мислите вие ???
     
  14. jana31

    jana31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    39
    I jas mislam deka e taka, zasto sum slusnala muabeti kade kazuva sto rabotam, kako se postignuvam, ama v lice ne sum slusnala da mi go kaze toa. A mislam deka e malku i do vospituvanjeto. Koga rastel toj, negovata majka si idela vo tri od rabota i odma rucek se pravel i so krpata v raka. E sega rabotite se smeneti. Moze da e i do toa. Sepak ne mi smeta do tolku vo brakot za da imam golemi problemi okolu ova prasanje, no sepak fala na site koi go spodelija svoeto mislenje na ovaa tema i se nadevam deka ke ima napisano uste mislenja i iskustva. Navistina vo site pronajdov nesto sto mi e zaednicko.
     
  15. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Не ја затворај темава...баш е добра...
    Пиши некоја случка ,каква е работата сега?
    Поз.
     
  16. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    Еве вака јас сум имал девојка којашто основно,средно,факултет даваше одлични резултати многу подобри од моите.Беше многу амбициозна,вредна,труодољубива и секогаш сум ја подржувал да оди уште понапред у животот и да го искористи нејзиниот потенцијал максимално.Никогаш не сум љубоморел дека е поуспешна од мене никогаш баш ми беше мило зашто е таква.ја видов пред 7-8 месеци ми кажа дека се запослила и дека зема огромна плата и плус некој вишок,а јас несмеев уста да отворам :) да се пофалам нешто и ми беше максимално драго.Е сега за жената што вика дека мажот и не и давал подршка.Еве јас како машко ќе ти кажам зашто и мислам дека 99% е точно.Како прво ти имаш високо образование,тој нема.Работиш,успешна си,амбициозна си,добро си платена,независна си што е супер.Он не ти љубомори ОН СЕ ПЛАШИ ДА НЕ ТЕ ИЗГУБИ пошто си успешна,образована,идеш по семинари и он се плаши да не сретнеш некој друг што е многу пообразован од него,подобро платен,рамен на твоето образование.Затоа он е такоов и веруј дека не грешам.Многу мажи се такви кога имаат успешни жени покрај себе зашто се плашат да не ги изгубат .Поздрав
     
    На elena.mak, Palchica и delvi им се допаѓа ова.
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Убаво кажано :up:
     
  18. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Колега форумџија....драго ми е сто на оваа тема пиша машко и можам да ти честитам што си искрен.
    Чувството што го опишуваш е точно и тоа се појавува и кај машките и кај женските ,ама сепак она што го осеќаат мажите е малку и -балкански синдрим-.Знаеш на што мислам.
    Сепак ,можам да додадам,НИЕДНА жена не оставила маж што вреди.
    Секогаш кога ке потфрли мажот ( а истото се однесува и за жената) другиот бара да си ги задоволи потребите надвор од бракот.
    Мажите и жените се разликуваат и по уште една работа....жените никогаш не би -легнале- со маж само затоа што сакаат да пробаат нешто ново и сакаат да ги удри адреналинот ....
    Ама сега тоа не е тема на разговор-овде.
    Поздрав до тебе и пиши си колку тошно години имаш ...воопшто не е фер ти фда ги знаеш нашите ,а ние твоите ,не, а притоа рамноправно да правиме муабет. ;)
     
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Не би била со него. Во таа кариера вложувам уште од дете (со самото образование, нели?), мнооогу пред да го запознаам него така што доколку не го прифаќа тоа значи не прифаќа важен дел од мене, а ако не прифаќа дел од мене, шо ќе ми го таков...
     
  20. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.630
    Пол:
    Женски
    Не мора да ме поддржува,но нема да дозволам ни да ме уназадува.21век сме одамна е изумрено тоа мажот носи леб на маса ,жената раѓа и чува деца.Во оваа борба за полова рамноправност ретко која жена би се откажала од кариера само за седи дома и да готви и децата да чува(освен оние кои навистина намерата во животот им е да бидат домакинки во права смисла на зборот).